Kuleler çalışıyor

Yaklaşık 100 milyon liraya malolan Türkiye'nin ilk Kayakla Atlama Kulelerinin Sorumlusu Esma Kişioğlu Özyurt, "Tesisler Allah'a şükür çalışıyor" dedi.

19 Eylül 2011, Pazartesi 16:41
- A +
Kuleler çalışıyor

Erzurum'da Kayakla Atlama Kulelerinin çalışmadığı gerekçesiyle Dünya Kayak Federasyonu'nun bir yarışmayı iptal ettiği iddialarına, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tesisleri basının önünde çalıştırarak karşılık verdi. Yaklaşık 100 milyon liraya malolan Türkiye'nin ilk Kayakla Atlama Kulelerinin Sorumlusu Esma Kişioğlu Özyurt, "Tesisler Allah'a şükür çalışıyor" dedi.

Merkez Palandöken ilçesindeki tarihi Kiremitlik Tepe'ye 27 Ocak- 6 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılan 25'inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yaptırılan atlama kulelerindeki tesislerde oluşan arıza nedeniyle uluslararası bir yarışmanın iptal edildiği açıklaması, tartışma yarattı. Kayak Federasyonu Asbaşkanı Mustafa Efendioğlu, "Tesiste tam teşekkülü çalışan hiçbir şey yok. Bunun için tesislerden sorumlu olan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne birkaç kez yazı yazdık. Fakat hiçbir eksiklik düzeltilmedi. Kayakla atlama kulesinde yarışçının düştüğü zeminde çökme bile var. Bu tür aksaklıklar giderilmediği için Dünya Kayak Federasyonu tarafından Erzurum'da 17-18 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan 'Dünya Kıtalararası Yaz Kupası'nı geçtiğimiz Ağustos ayında iptal ettirdik. Bu gibi arızaların sık sık meydana glemesi önümüzdeki yıl yapılacak olan yarışmaları da etkiler. Acilen önlem alınması gerek. Kulelerin çalışmaması nedeniyle 30 sporcumuz antrenmanlarını yurt dışında yapıyor. Bu nedenle birçok aile çocuğunu kayakla atlama sporundan aldı" diye konuştu.

Kayak Federasyonu Asbaşkanı Mustafa Efendioğlu'nun aşağıdan sporcuları taşıyan fünikülerin ve çimleri sulama makinelerinin sık sık arıza yaptığını iddia ettiği cihazları çalıştırarak basına gösteren Kayakla Atlama Kuleleri Tesis Sorumlusu Esma Kişioğlu Özyurt şunları söyledi:

"Tesisler Allah'a şükür çalışıyor. Antrenmanlar ve kamplar sürüyor. Bize bildirilen yarış programlarına uygun bir şekilde hazırlık yapıyoruz. Hiçbir sorun yok. Tesislerin çalışmadığı için yarışların iptal edildiği iddaları asılsızdır. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Bize normalde yapılan yarışlarla ilgili Federasyondan bilgi gelir. Bizim elimizde böyle bir Dünya şampiyonasının yapılacağına ait resmi yazı yok. Tesisin çalışmamasından ötürü verilen bir karar değil. Tesis çalışıyor, hem de tüm sistemiyle. Federasyonun kendisi yarışları iptal etmiş. Bizden kaynaklanan bir sorun değil. Allah şükür asansör, gölet, su püskürtme cihazlarının hepsi çalışıyor."

Öte yandan yayınlanan haberler üzerine Vali Sebahattin Öztürk, Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık ile bir telefon görüşmesi yaptı. Vali Öztürk, konuyla ilgili olarak inceleme yaptırdığını, bunun tamamlanmasından sonra bir açıklama yapacağını söyledi.

Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...