Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda bir Türk!

NBA, bugün dünyanın dört bir yanından seçilen Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda Avrupa’yı temsil edecek 13-14 yaş kız ve erkek takımlarının final listelerini açıkladı.

26 Haziran 2018, Salı 12:35
- A +
Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda bir Türk!
NBA, bugün dünyanın dört bir yanından seçilen Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda Avrupa’yı temsil edecek 13-14 yaş kız ve erkek takımlarının final listelerini açıkladı. 30 Nisan – 4 Mayıs tarihleri arasında Rogla’da yapılan Jr. NBA Dünya Şampiyonası Avrupa Kampı’nın ardından, antrenörlerden oluşan bir komite ve NBA kadrosu, 7-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında Orlando’da ESPN Wide World of Sports Complex’te gerçekleşecek olan uluslararası karşılaşmalarda, Avrupa’yı temsil edecek en iyi 10 erkek ve kızı belirledi.

Basketbol yetenek geliştirme antrenmanları ve beşe beş maçların yapıldığı Rogla kampında, Avrupa genelinde 17 ülkedeki Jr. NBA liglerinden seçilen 13 ve 14 yaşındaki en iyi 47 oyuncu yer aldı. İki takımda, ikisi İngiltere ve Finlandiya, üçü Litvanya ve dördü İspanya’dan olmak üzere Avrupa genelindeki 12 ülkeden oyuncular yer alıyor. Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’den ise Yiğit Ali Uysal katılıyor. Kızlar takımının antrenörü Uros Dragicevic (İspanya) ve Lina Brazdeikyte (Litvanya) iken, erkekler takımının antrenörlüğünü ise Alessandro Nocera (İtalya) ve Eero Levä (Finlandiya) yapacak.

NBA Avrupa ve Orta Doğu Basketbol Organizasyon ve Operasyonları Başkan Yardımcısı Neal Meyer, “Jr. NBA Dünya Şampiyonası, NBA’in Avrupa’daki mevcut gençler basketbol programları ve geliştirme çalışmalarında heyecan verici bir diğer girişimi temsil ediyor. Bu 20 Jr. NBA katılımcısı ülkelerini temsil etme ve uluslararası bir platformda yeteneklerini sergilemek için tek bir Avrupa takımında birlik olma imkânına sahip olacak.” dedi.
Uluslararası organizasyon için ABD’ye doğru yol almadan önce, oyuncular ve antrenörler 2-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak üç günlük eğitim kampına katılacak.Bu kamp her iki takımın ilk kez birlikte antrenman yapmasına, takım oluşturma faaliyetlerini gerçekleştirmesine ve maçlara hazırlanmasına olanak sağlayacak.

Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda mücadele edecek erkek ve kız oyuncu kategorilerinin açılış töreninde karşılaşmaları için seyahat masraflarının tümü ödenecek. Sekizi ABD’den, sekizi ise uluslararası takımlardan olmak üzere toplam 16 bölgesel takım yer alacak.Jr. NBA Dünya Şampiyonası rövanş usulü maçlarla başlayıp, ardından tekli eleme turnuvaları ile devam edecek.ABD ve uluslararası takımların kazananları 12 Ağustos’ta yapılacak Dünya Şampiyonluğu maçında oynayacak.

Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda yapılacak saha içi maçların yanı sıra, dünya genelinde onlarca ülkeden gelen erkek ve kız takımları, hayat becerisi eğitimi, fiziksel ve mental sağlık programlaması ve NBA Cares toplum hizmeti projeleri dâhil olmak üzere– genellikle mevcut ve eski NBA ve WNBA oyuncularının yanında – saha dışı aktivitelerde de yer alacak.

Jr. NBA Dünya Şampiyonası, oyuncu sağlığı ve zindeliği, yaş, sahaya uygunluk kuralları ve standartlarını belirleyen NBA ve ABD Basketbol Gençlik Kılavuzları doğrultusunda gerçekleştirilecek. Jr. NBA Dünya Şampiyonası’na katılan tüm antrenörlerin ayrıca eğitilmiş ve lisanslı olması gerekecek. Jr. NBA Dünya Şampiyonası hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için jrnba.com/worldchampionship adresini ziyaret edebilirsiniz.

Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek Yiğit Ali Uysal, Rogla kampında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. İşte genç basketbolcunun o sorulara verdiği yanıtlar:

Soru: Merhaba Ali. Bize tam ismini ve nereden katıldığını söyleyebilir misin?

Yiğit Ali Uysal: “Adım Yiğit Ali Uysal. İstanbul Türkiye’den geliyorum.”

S: Bu ortam ile ilgili düşüncelerin nedir?

Y.A.U: “Öncelikle burada bir çok antrenman yapıyoruz. Aynı zamanda zamanımızı keyifli geçirmeye çalışıyoruz. Koçlarımız her zaman bize eğlenmemiz gerektiğini de söylüyor. Antrenmanlar sırasında böyle eğleniyor olmak ve kendimizi geliştirebilmek her kampta olabilecek bir şey değil, burası gerçekten özel bir yer.”

S: Türkiye’den sadece sen seçildin, bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Y.A.U: “Küçüklüğümden beri basketbol oynuyorum. Çok çalışıyorum ve gerçekten bu oyunu seviyorum. Açıkçası emek verdiğim için seçildiğimi düşünüyorum.”

S: Basketbol oynamaya nasıl başladın?

Y.A.U: “Ablamı boyunun uzaması için basketbol okuluna gönderiyorlardı. Ben daha beş yaşındaydım. Ailem çok küçük olduğum için beni göndermek istemiyordu. Ama ben çok istekli ve heyecanlı olduğum için beni de basketbola yönlendirdiler.”

S: Antrenmanlar nasıl geçiyor? Burada çok farklı ülkelerden oyuncular var ve herkesin dilleri ve oyun stilleri farklı bu seni zorluyor mu?

Y.A.U: “Antrenmanlarda çok fazla yeni şey öğreniyoruz. Buradaki koçlar çok bilgili ve tecrübeliler, bizi doğru yönlendiriyorlar. Aynı zamanda burada farklı ülkelerden yeni arkadaşlar ediniyoruz. Bu da çok güzel bir şey gerçekten. Yeni kişilerle tanışıp yeni kültürler öğrenmek bize tecrübe anlamında çok büyük katkı sağlıyor. Tabi ki bazen biraz zorlanıyoruz ama herkesin İngilizcesi olduğu için oyun içinde bir şekilde anlaşıyoruz. Ortak noktayı bulabiliyoruz her seferinde.”

S: NBA’de hangi Türk oyuncuları takip ediyorsun?

Y.A.U: “En çok beğendiğim oyuncu Cedi Osman diyebilirim. Çünkü çok genç olmasına rağmen çok büyük işler başarıyor, çok hırslı oynuyor ve çok daha iyi yerlere geleceğine eminim. Furkan Korkmaz da aynı şekilde onu da çok seviyorum umarım ikisi de çok iyi yerlere gelirler.”

S: Profesyonel bir basketbolcu olabileceğini düşünüyor musun?

Y.A.U: “Tabii ki herkes basketbolcu olmayı ister. Çünkü hem sevdiğin işi yapıyorsun. Hem yaşam standartların yüksek oluyor. Herkesle iletişimin oluyor, herkes seni tanıyor. Çok güzel ortamlarda bulunabiliyorsun. Basketbola ilk başladığında biraz zorlayıcı oluyor.

S: Basketbola yeni başlayacaklara ne söylemek istersin?

Y.A.U: “Yoruluyorsun, ter döküyorsun ama sonra bir aşk oluyor. Yani ilk başlarda gitmesem mi diyebiliyorsun ama sonra her dakika çalışasın geliyor. Yatağa yattığında bile basketbol topunu elime alayım birkaç tane şut atayım, gidip biraz çalışayım diyorsun. Biraz koşayım kendimi geliştireyim belki daha iyi olabilirim diye bir istek geliyor içine.”

Aşağıda, Orlando’da gerçekleştirilecek ilk Jr. NBA Dünya Şampiyonası’na katılacak genç erkeklerin listesi yer almaktadır:

Ad-Soyad    Şehir    Ülke
Josef Svoboda    Písek    Çek Cumhuriyeti
Marc Mendoza    Londra    İngiltere
Eric Chime    Helsinki    Finlandiya
Luka Alavidze    Tiflis    Gürcistan
Emmanouil Dimou    Atina    Yunanistan
Liutauras Serkevičius    Kauno r. sav., Ringaudų k.    Litvanya
Javier Luque Gómez    Malaga    İspanya
Aurimas Buskevicius    Hisings Kärra    İsveç
Mikai Klintman    Malmö    İsveç
Yiğit Ali Uysal    İstanbul    Türkiye

Aşağıda, Orlando’da gerçekleştirilecek ilk Jr. NBA Dünya Şampiyonası’na katılacak genç kızların listesi yer almaktadır:

Ad-Soyad    Şehir    Ülke
Tinu Fakunle    Londra    İngiltere
Juliana Haddad    Espoo    Finlandiya
Laura Di Stefano    Roma    İtalya
Raina Tomasicka    Jekabpils    Letonya
Justė Veronika Jocytė    Palanga    Litvanya
Neda Pliatkus    Kaunas    Litvanya
Jovana Spasovski    Belgrad    Sırbistan
Carolina Ruiz Molina    Madrid    İspanya
Carlota Lazaro Lahoz    Zaragoza    İspanya
Berta Oliveras    Girona    İspanya
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.