İzlanda - Türkiye maçı sonrası yazar görüşleri

2018 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde 3. maçına çıkan Türkiye A Milli Futbol Takımımız'ın İzlanda'ya 2-0 mağlup olduğu maçın ardından işte yazar görüşleri...

10 Ekim 2016, Pazartesi 13:36 Son Güncelleme: 10 Ekim 2016, Pazartesi 13:39
- A +

2018 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde 3. maçına çıkan Türkiye A Milli Futbol Takımımız'ın İzlanda'ya 2-0 mağlup olduğu maçın ardından işte yazar görüşleri...

Terim sürpriz yapıyor bizimkiler şaşırıyor! (Uğur Meleke / Hürriyet)Bu maçın da özeti diğerleriyle aynı: Terim her maça rakibi şaşırtmak için kurgulanmış sürpriz 11’lerle çıkıyor. Ben henüz rakiplerin şaşırdığını hiç görmedim, hep şaşıran bizim oyuncular oluyor galiba! Sürprize en çok bizimkiler aldanıyor. Ve Terim birilerini şaşırtayım derken, bitiyor bu hikaye. Biz bitti demeden bitiyor sanki yavaş yavaş.Terim, olası bir başarısızlığın bedelini ödemeye hazır olduğunu söylemişti bir ay önce. Ne olabilir ki, en fazla istifa eder, kişisel bedelini öder.

Uğur Meleke: Peki bir futbolcu neslinin hiç Dünya Kupası göremeden mesleğe veda etmesinin bedeli ne olacak? Bir milletin Dünya Kupası görememesinin bedelini kim ödeyecek sahi? Kişisel meseleleri büyütüp en büyük spor organizasyonunun dışında kalmanın gerekçesi ne olabilir ki? Üstelik ortaya net bir sebep konmamış hâlâ. Terim, “Siz biliyorsunuz diyor. Burak, “Siz biliyorsunuz diyor. Peki siz nereden biliyorsunuz bizim bildiğimizi? Siz mi sızdırdınız? Ya da sızdırıldığına şahit mi oldunuz?Artık bu problem neyse açıklanmalı bence. Ülke futbolu yeterince zarar gördü bu işten. Daha fazla zarara tahammülümüz yok artık.

Çok yetersizdik (Güntekin Onay / Vatan)NE yazık ki bir sistem takımı değiliz. Her maç farklı kadro, farklı farklı bir tertip ile oyun alanındayız. Sürekli arayış içinde Fatih Terim. Genç oyuncular ile yola çıktık, böyle devam edeceğiz. Tamam da bu oyuncuların yeterliliğini sorgulamayalım mı? Çocuklar enerji ve mücadele ortaya koyuyorlar ancak saha içi organizasyonu ve kalite yeterli mi? Bu takım Türkiye’nin en güçlü takımı değil. En kaliteli oyuncu grubu değil. İşin gerçeği ne yazık ki bu. Dün akşam sahaya çıkan takım Dünya Kupası’na gidebilir mi? Bence gidemez. Fatih hoca belki de diyecek ki “Son 60 yılda zaten 1 kere gitmişiz, bari yeni isimler, yetenekler kazanalım

Biz bunları hak etmedik (Ahmet Çakar / Sabah)Dün geceye bakıyoruz, kamera şakası gibi. Cenk yok, yani diğer bir deyimle, santrforsuz oyuna başladık. Komedi gibi. Üstelik Avrupa'nın belki de fizik gücü en yüksek takımına karşı.Adamların yılda en fazla kazanan futbolcusu, bizim en az kazanan futbolcumuzun altında. Şimdi hesap zamanı. Grupta şansımız çok azaldı. Ama İmparator 'yaptım oldu' diyor, birileri de alkış tutuyor. Biz bunları hak etmedik. Yazıklar olsun!

Artık sana inanmıyoruz (Rüştü Reçber / Hürriyet)Herkesi inandırabilirsiniz, herkesi ikna edebilirsiniz (ki zannetmiyorum) ama beni gram inandıramıyorsunuz yani kandıramıyorsunuz. Her maça ülkenin milli takımını kaos içinde hazırlamayı vazife edinmiş, kendisi ile çekişen, hatta söylediklerinin anlamını çözemez hale gelen bir ombudsman izlenimi veren, ülke içinde tartışılır hale gelen, saygıyı, sevgiyle değil de korku ve tehditle almaya çalışan sayın Fatih Terim, son 3 yıldır hiçbir şey vermediğin Türk futboluna belki de en iyi katkıyı emekli olarak verebilirsiniz...

Bu forvetlerle Rusya zor (Rıdvan Dilmen / Sabah)İzlanda'nın iki stoperini getir, 'bunları nereden buldunuz' deriz ama organizasyonları çok iyi. Herkes oynayacağı yeri biliyor. Sistem tıkır tıkır işliyor. Hakemlik bir şey olmadı, tatsız-tutsuz bir maçtı. En kötü oyunumuzu oynadık.Bu maçlardan ciddi dersler çıkması gerek. Sistem ve oyuncularla ilgili kararların verilmesi gerek. Bu forvetle Dünya Kupası'na gidilmez. Kosova'yı yeneriz, zorlansak da yeneriz, Finlandiya'yı zorlansak da yeneriz ama çok da güvenmemek gerek.

Bazıları için bitmedi (Erman Toroğlu / Sabah )Şimdi ne olacak? Bu takım yeni bir takım. Belli bir yola çıkıldı. Ama şu gözüküyor ki Barcelonalı Arda Turan, önümüzdeki milli maçlardan önce de o sunucu ve TV yorumcusu ağabeyleri ve dostlarıyla aynı oyunu oynayacaktır. Terim kaldığı müddetçe... Burada filmi ters çevirelim. Şöyle düşünelim; Terim önümüzdeki milli maçlarda Arda'yı milli takım kadrosuna alırsa, bu sefer de kamuoyu "Arda dostlarıyla beraber bastırdı, Terim'in gücü yetmedi" diyecekler. Yani aşağı tükürseniz sakal, yukarı tükürseniz bıyık! Bakınız! 3-4 gün içinde iki tane Dünya Kupası eleme maçı oynandı.Volkan Şen... Dün gece faul yaptı, ardından gelip İngiliz hakeme ukalalık yaptı sarı kartı görüverdi. Bu kafadaki ve zihniyetteki futbolcularla biz bir yere varamayız. Aynı cümleleri Emre Mor için de yazabiliriz. Yine itirazdan sarı kart gördü, cezalı duruma düştü. Bundan sonraki maçta oynamayacak. Demek ki genimizde bazı hatalar var!

Fatura kime kesilecek? (Ersin Düzen / Vatan)FATİH Terim ülkenin en kariyerli ve başarılı hocası ancak duyguları mantığının önüne geçiyor. Futbolcu seçimi ve 11’deki tercihlerinin başka açıklaması yok. Seçimler performansa bağlı değil, aksi takdirde aynı hatalar bu kadar üst üste yapılmaz.RUSYA’YA gideriz veya gitmeyiz; sorun bu değil. Uzun vadeli olarak takımın başında olan Fatih Hoca’nın hem saha dışı hem de içindeki problemleri şu ana kadar çözemeyişi. Çözülecek gibi de görünmüyor, sahadaki milli takım umut vermiyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.