İşte kule raporu!

Erzurum'da çöken kulelerle ilgili incelemede, mühendislik hizmetlerinin tam olarak yerine getirilmediği belirtildi. Raporda, “40 santimetre kalınlığındaki beton içinde demir olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

08 Ağustos 2014, Cuma 02:30
- A +
İşte kule raporu!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), heyelan sonucunda 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları için inşa edilen atlama kulelerinde 15 Temmuz’da meydana gelen çökmeyle ilgili gözleme dayalı ön rapor hazırladı. Yapılan saha incelemelerine göre, heyelan nedeniyle beş atlama kulesinin iniş rampalarının yıkıldığı ve tamamen kullanılamaz hale geldiği
belirtildi. Raporda, “Projenin hazırlanması ve yapım sırasında mühendislik hizmetlerinin tam olarak yapılmadığı anlaşılmıştır. Şevde yeterli drenaj önlemlerinin alınmadığı veya yapılan drenaj önlemlerinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Acil önlemler alınmazsa şevin kayması devam edecektir” denildi.

Göletten kaynaklanmıyor

Kulelerde bir hasar gözlemlenmediğini ifade eden yetkililer, “Betonun altında ince ve bir metreden kısa demirlerin belirli aralıklarla zemine düşey olarak (bir nevi çivi şeklinde) yerleştirildiği belirtilmiş, ancak heyet arazide bu demirleri görememiştir. 40 santimetre kalınlığındaki betonun tabanına yatay olarak demir serilmesi ve üzerine beton dökülmesi şeklinde oluşturulduğu, beton içinde demir olmadığı tespit edilmiştir” yorumunda bulundu. Ayrıca, kayak kulelerinin yakınında bulunan iki göletten su sızması nedeniyle heyelanın meydana geldiğine dair haberlerin de gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.