İstanbul fotoğrafları... İlk kez göreceksiniz

İstanbul'un tarihi ilçelerinden Maltepe'nin, yüzyıl öncesine dayanan fotoğrafları Avusturya'da gün yüzüne çıktı. Avusturya Ulusal Kütüphanesi'nin arşivini internet üzerinden yayına açmasıyla, başta İstanbul olmak üzere, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait tarihi fotoğraflara erişmek mümkün hale geldi. (Hürriyet)

29 Mart 2018, Perşembe 16:53
- A +

İstanbul'un tarihi ilçelerinden Maltepe'nin, yüzyıl öncesine dayanan fotoğrafları Avusturya'da gün yüzüne çıktı. 


Kütüphane arşivinde, Maltepe'nin tarihi semtlerini ve Osmanlı askerlerinin ilçede talim yaptığını gösteren yaklaşık 100 yıllık fotoğraflar da ortaya çıktı.

Fotoğraflarda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ndan gelen komutanlar tarafından Osmanlı askerlerine eğitim verilmesi, askeri karargâhlar, marangoz atölyesinde yapılan çalışmaları, hırdavat deposu, su kuyusunun açılması ve borularla suyun taşınması gibi detaylar var.


1914-1918 yıllarına, yani Birinci Dünya Savaşı yıllarına denk gelen ve Maltepe'nin tarihi semtlerinden olan Beşçeşmeler'e ait fotoğrafların da yer aldığı fotoğraf karelerinde, o dönemin bütün kültürel ve sosyal özellikleri göz önüne serildi.


Heyecan yaratan tarihi fotoğraflarla ilgili konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Geçtiğimiz günlerde muhtarlarımla bir toplantıda bir araya gelmiştim" dedi.


Kılıç, "Burada, belediyemizin ilk kuruluş yılı olan 4 Aralık 1899 tarihine ait resmi bir belgeyi paylaşmıştım. Bu belgede o dönemin Rum, Ermeni ve diğer azınlıklarının da imzası vardı."


"Şimdiyse Avusturya Milli Kütüphanesi'nin arşivlerinde ilçemize ait fotoğraflar ortaya çıktı. Bu oldukça heyecan verici bir durum" diye konuştu.


Öte yandan, İngiltere'nin Başkenti Londra'daki Victoria ve Albert Müzesi koleksiyonlarında 1809 yılındaki İstiklal Caddesi'nin resmedildiği bir tablo bulunuyor. Müzedeki bilgilere göre tablo Yunan bir ressamın eseri ve görülen bina dönemin İngiliz Elçiliği'ne ait. Bugün tablodaki yerde Hollanda Başkonsolosluğu'nun olduğu düşünülüyor.


İstanbul dünyanın en eski ve en ihtişamlı şehirlerinden. Modernleşme ve sanayileşme ile hızla büyüyen İstanbul'un eski hali bakın nasıldı? Bu gördüğünüz yer şimdilerde trafiğinden şikâyet ettiğimiz ama her zaman cazibe merkezi olma özelliğini koruyan Şişli.


İşte İstanbul'un dört köşesinden eski fotoğraflar...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.