İspanyol atletin madalyaları geri alındı

Biyolojik pasaportundaki anormallikler nedeniyle 3 yıl spordan men edilen Marta Dominguez'den, 2009 Dünya Şampiyonası'ndaki altın ve 2010 Avrupa Şampiyonası'ndaki gümüş madalyanın geri alınmasına karar verildi. Aynı zamanda senatör olan Dominguez, cezadan dolayı 20 Aralık seçimleri öncesi partisinin Madrid milletvekili aday listesinden çıkartıldı.

19 Kasım 2015, Perşembe 22:26
- A +
İspanyol atletin madalyaları geri alındı
Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), doping kurallarını çiğneyerek biyolojik pasaportunda usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle İspanyol kadın atlet Marta Dominguez’i 3 yıl spordan men etti. Dominquez’in, dünya ve Avrupa şampiyonalarında elde ettiği iki madalyanın da geri alınmasına karar verildi.

İspanya Atletizm Federasyonu’nun (RFEA) verdiği beraat kararına, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) yaptığı itirazı değerlendiren CAS, Dominguez’in biyolojik pasaportunda anormallikler olduğuna kanaat getirdi.

CAS, 3 ve 5 bin metre ile 3 bin metre engelli yarışlarında dünya çapında başarıları bulunan Marta Dominguez’in, 5 Ağustos 2009’dan itibaren resmi müsabakalardaki derecelerini iptal etti. Atletin, 3 bin metre engelli yarışlarında 17 Ağustos 2009’da Berlin’deki Dünya Şampiyonası’nda kazandığı altın ve 2010’da Barcelona’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda elde ettiği gümüş madalyanın iadesi kararlaştırdı.

Dominguez hakkında biyolojik pasaportunda sahtecilik yaptığı gerekçesiyle ilk soruşturma, 2013 Mayıs’ta IAAF tarafından açılmıştı.

Milletvekili aday listesinden çıkartıldı

CAS’ın verdiği ceza Dominguez’in siyaset yaşamını da etkiledi. Aynı zamanda senatör olan Dominguez, 20 Aralık seçimleri öncesi Halk Partisi’nin (PP) Madrid milletvekili aday listesinden çıkartıldı. Dominguez’in, CAS’ın kararını haber alan İspanya Başbakanı ve PP lideri Mariano Rajoy’un müdahalesiyle listeden çıkartıldığı bildirildi.
İ
spanyol atletizmin son yıllardaki en önemli isimlerinden biri olan 40 yaşındaki Marta Dominguez, 2011 yılındaki seçimlerde PP’den senatör olarak seçilmişti.

AA
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.