IAAF Çocuk Atletizmi Projesi’nin 2017 5. semineri düzenlendi

IAAF Çocuk Atletizmi Projesi’nin 2017 5. semineri düzenlendi

19 Nisan 2017, Çarşamba 18:37 Son Güncelleme: 19 Nisan 2017, Çarşamba 18:47
- A +

Dünyada Türkiye dâhil 196 ülkede uygulanan IAAF Çocuk Atletizmi Projesi’nin 2017 yılı beşinci semineri Sakarya Üniversitesi’nin isteği doğrultusunda14-15 Nisan 2017 tarihlerinde Sakarya Üniversitesi Kampusunda yer alan Konferans Salonu’nda düzenlendi

İki gün süren seminere geleceğin nesillerini yetiştirecek eğitimciler olma yolunda eğitim alacak 134 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere uzman eğitmenler tarafından teori ve uygulama dersleri verilirken, kursiyerler 3-12 yaş grubunda bulunan Sakarya Üniversitesi Vakıf Koleji öğrenciler ile uygulama yapma imkânı buldu.

Seminerin başlamasından önce Proje Koordinatörü Necdet Ayaz ve Efsane Maratoncumuz İsmail Akçay, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas'ı ziyaret etti ve proje hakkında bilgi verip, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar imzalı bir teşekkür belgesini takdim etti.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz, proje ile ilgili bilgiler aktarırken, Türkiye’de "1 Milyon Süper Çocuk hedefiyle çıktıkları yolda önemli bir mesafe kat ettiklerini vurguladı. Ayaz, projenin yürütülmesinde Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve yönetiminden büyük destek gördüklerini vurguladı.

Seminerin ilk bölümünde, “Y nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça tarafından verildi. Derslerin ardından gerçekleşen uygulamaya Sakarya Üniversitesi Vakıf Koleji ve anaokulundan 121 öğrenci katıldı.

Seminerde uygulamalı dersler yanında IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Türkiye Koordinatörlüğü’nün projeye eklediği dersler de kursiyerlere verildi. Bu bağlamda, “Madde Bağımlılığı konusunda IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Sporda motivasyonun önemi ve çocuklarla- eğitmenler arasında oluşması gereken sağlıklı yapıyı “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım başlığıyla Prof. Dr. Perican Bayar Koruç anlattı.

Sakarya’da gerçekleşen “Eskimeyen Değerler törenine Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar da katıldı. Başkan Çintimar kursiyerlere hitap ederken şunları söyledi. “Bu proje ile çocuklarımızı atletizme kazandırma yolunda ciddi adımlar atıyoruz. Projeyi yürüten IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz’ın bu konuda yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Projenin doğru ellerde olduğunu bilmek bize ayrıca mutluluk veriyor. Bu projeyi geliştirip, ülke geneline yaydığımız sürece devşirme sporcu şikâyetlerini de ortadan kaldıracağız. Sizlerden isteğim atletizme sporcu kazandırma yolunda adım atmanızdır. Bu konuda istediğiniz her türlü desteğe hazırız.

Sakarya’da kursiyerlere tanıtılan ve ödüllendirilen “Eskimeyen Değerler arasında Türkiye’ye Olimpiyat Oyunları’nda en büyük başarıyı kazandıran 1968 Meksiko Olimpiyatları 4.sü İsmail Akçay da vardı. Akçay ödül öncesi konuşmasında; “Ben her zaman göğsümde bulunan ay-yıldızın onuru için koştum “dedi. Akçay çalışmanın önemine işaret ederek, başarıyı şu üç kelimeyle özetledi; “Çalışmak, çalışmak ve çalışmak. Spor yaşamında kesitleri örneklerle anlatan Akçay’a plaketini Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Can Kurnaz verdi.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.