Hem rekortmen hem eğitmen

Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda 12. kez birinciliğe ulaşarak Gülümser Öney’in rekorunu kıran Betül Cemre Yıldız’ın eğitim verdiği minik sporcular da başarılı sonuçlar almayı sürdürüyor.

14 Nisan 2017, Cuma 16:21
- A +
Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda 12. kez birinciliğe ulaşarak rekor kıran Betül Cemre Yıldız, eğitim verdiği minik sporcuların da başarılı sonuçlar almasını sağlıyor.

Betül Cemre Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 yaşından beri sürdürdüğü satranç kariyerinde 18 yılda 17 kupa kazandığını, bunlardan 12’sinin Türkiye birinciliği olduğunu söyledi.

Bu seneki birincilikle Gülümser Öney’e ait rekoru kırdığını anımsatan Betül Cemre Yıldız, "Rekorun kırılması zordu, bunu başardığım için çok mutluyum." dedi.

İlk hedef genel klasmanda büyük usta olmak

Betül Cemre, kadınlarda büyük usta olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Genel kategoride ise önümde uluslararası usta ve büyük usta unvanları var. Uluslararası usta olmak için az bir puana ihtiyacım var, buna 1-2 turnuvada ulaşabilirim. Türkiye’de 10-11 büyük ustamız var, çok kolay bir unvan değil. İlk hedefim genel klasmanda büyük usta olmak, Türkiye şampiyonluklarına da devam edip, rekoru daha zor bir noktaya taşımak istiyorum."

Hem rekortmen hem eğitmen

Antrenörlük de yaptığını ve birçok sporcusunun milli takım havuzuna girmeyi başardığını kaydeden Betül Cemre Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onların başarısı bizi mutlu ediyor, bu sene şu anda devam eden öğrencilerimizden Yankı Taşpınar, 10 yaş kategorisinde Türkiye şampiyonluğuna ulaştı. Ezgi Selen Aslan ikinci oldu. İkisi de ülkemizi yurt dışında temsil edecek. 18 yıl önce yaşadığım duyguları, şimdi öğrencilerimle yaşamak benim için ayrı bir duygu. Milli takım havuzuna giren Nazım Efe Özkeskin de 10 yaş kategorisinde altıncı oldu. Onların başarısı bizi mutlu ediyor, şimdi dünya ve Avrupa şampiyonalarına da hazırlanıyoruz."

"Spor hukuku alanında işler yapmak istiyorum"

Aynı zamanda avukat olan Betül Cemre Yıldız, "Önümüzdeki seneden itibaren özellikle spor hukuku alanında önemli şeyler yapmak istiyorum. Türkiye Satranç Federasyonunda hukuk kurulu başkanıyım, biraz daha spor yönünde, avukatlıkla ilgili bazı şeyler yapmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Minik şampiyonlar

Türkiye Şampiyonası’nda 10 yaş kategorisinde birinciliği elde eden Yankı Taşpınar, 5 yaşından beri satranç oynadığını, 7 yaşından itibaren de yarışmalarda mücadele ettiğini söyledi. Şampiyonluğa ulaştığı turnuva için çok çalıştığını ve birinciliği beklediğini kaydeden Yankı, satrancı çok sevdiğini aktardı.

Ezgi Selen Aslan da 4 yaşından bu yana ilgilendiği satrançta bu sene Türkiye ikincisi olduğunu belirterek, "Avrupa şampiyonasında hedefim birinci olmak." diye konuştu.

AA
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.