Havaalanında yaşayan basketbolcu Mehmet Şanlı'nın dramatik hikayesi!

Aylardır havaalanında yaşadığı ortaya çıkan Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın eski basketbolcusu Mehmet Şanlı, Türk spor kamuoyunun gündemine oturmuştu. Habertürk'ten Ahmet Hamdi Girgin, Mehmet Şanlı'nın ağabeyi Sertunç Özgüneş'le konuşarak yürek burkan hikayenin perde arkasını araladı.

30 Mart 2018, Cuma 06:00
- A +

Aylardır havaalanında yaşadığı ortaya çıkan Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın eski basketbolcusu Mehmet Şanlı, Türk spor kamuoyunun gündemine oturmuştu.

Habertürk'ten Ahmet Hamdi Girgin, Mehmet Şanlı'nın ağabeyi Sertunç Özgüneş'le konuşarak yürek burkan hikayenin perde arkasını araladı. İşte Mehmet Şanlı'nın çocukluğu, basketbol hayatı ve rahatsızlığıyla ilgili bilinmeyenler:

Çocukken şiddet gördük"

Çocukken şiddet gördük"

Mehmet'le babalarımız farklı, annelerimiz aynı. Üvey babamın ismi de kardeşim gibi Mehmet Şanlı. Babam, bize ve anneme şiddet gösteriyordu. Ben çocukluğumu korkudan gardropta geçirdim. Mehmet, 3 yaşındayken üvey babam, boğazından tutup balkondan atmakla tehdit ediyordu."

Babam annemin burnunu kırdı"

Babam annemin burnunu kırdı"

16 yıl önce annemin burnunu kırdığı için ayrıldılar. Hatta annem ve üvey babamın boşanma davasıyla ilgili, o dönem 'rekor tazminat' haberleri çıkmıştı. Boşanmalarından sonra annemle yaşamaya başladık. 12 yıl önce annem Bodrum'dan İzmir'e giderken trafik kazası geçirip hayatını kaybetti."

Babam ruh hastasıydı, bu hastalık Mehmet'e de geçti"

Babam ruh hastasıydı, bu hastalık Mehmet'e de geçti"

Mehmet o zaman 11 yaşındaydı. Ufak bir depresyon yaşadı ama şu anki durumuyla alakası yok. Üvey babamın (Mehmet Şanlı) akıl ve ruh sağlığı yerinde değil, bu nedenle zaten ilaçlar kullanıyor. Babasından Mehmet’e geçen bir hastalık bu. Yaşı ilerledikçe ortaya çıktı"

Üvey annesi Mehmet'i istemedi"

Üvey annesi Mehmet'i istemedi"

Üvey babam, annemle boşanmalarından sonra Lena isimli Rus bir kadınla evlendi. Lena, Mehmet'i istemiyordu. Mehmet'e devamlı rahatsızlık veriyorlardı. Mehmet daha sonra basketbola yöneldi. Basketboldaki yeteneği sayesinde koleje girdi, burs alıp yatılı okumaya başladı."

Altın yumurtlayan tavuk!

Altın yumurtlayan tavuk!

Daha sonra Fenerbahçe tarafından keşfedildi. Milli Takım'a seçildi. Hatta birkaç defa NBA'den izlemek için geldiler. Basketbol oynadığı dönemde üvey babam hep yanındaydı. Onun için altın yumurtlayan tavuk gibiydi. Annemden kalan mirası ve basketboldan kazandığı paraları, üvey babam ve Lena aldı."

Babası evine almamış!

Babası evine almamış!

50 defa Mehmet'e 'Kendine bir ev al' dedim. Hastalığı ortaya çıkınca üvey babam eve almadı. Babaannesi de istemedi, o da lüks bir yalı dairesinde oturuyor, Çeşme'de yazlıkları var."

Üvey babamla Mehmet'i eve alması için konuştum, bana 'sen bak' dedi. Ben de onun kendi babası olduğunu, o varken üvey kardeşi olarak benim bakmamın mantıksız olduğunu söyledim. 'Karım istemiyor' dedi."

8 ay önce görüştük, durumu çok kötüydü"

8 ay önce görüştük, durumu çok kötüydü"


"8 ay önce dedemden kalan bir miras için dava vardı, orada bir araya geldik. Almanya'da yaşayan Cihan dayım da oradaydı. Babası, aklına 'Cihan'ın yanına git, orada yaşarsın' diye bir fikir soktu. Dayım da elinden bir şey gelmediği için 'tamam' dedi. Tabii ki Mehmet'i almadan gitti."

Durumu çok kötüydü, evime aldım. 1.5-2 ay kadar bende kaldı, üst kat ve alt kattaki komşuları rahatsız ettiği için tekrar babasına götürdüm. Kardeşimin durumuna üzüldüğüm için sert bir şekilde ona bakmasını söyledim, bıraktım orada."

Sokakta yatmış!

Sokakta yatmış!

Sonra arkadaşlarım aradı, 'Kardeşin 10 gündür kapının önünde, bankta yatıyor' dediler. Arkadaşlarım alıp otele yerleştirmiş, 1 haftalık ücretini ödemişler, cebine para koymuşlar.

Hüngür hüngür ağlıyorum"

Hüngür hüngür ağlıyorum"

Babası aklına girmiş, 'ABD'ye git, NBA'de oynarsın' demiş. O da Atatürk Havalimanı'na gitmiş, aylardır orada kalıyormuş. Ben haberlerde gördüm. Günlerdir hüngür hüngür ağlıyorum. 

Ben bakamam"

Ben bakamam"

Ben şu an Makedonya'da yaşıyorum. Maddi imkanım olsa hasta bakıcı tutarım, bakmaya çalışırım ama katma değer olabilecek durumum da yok. Devletin bir şekilde el atmasını talep ediyorum. Ciddi bir şekilde bakılmalı. Bir süre tedaviden sonra sahalara dönebileceğine inanıyorum."

Hastaneye yatırılmalı"

Hastaneye yatırılmalı"

Ömer Onan'la konuşmuşlar, ilgilenmiş. Ev tutmuşlar, maaş bağlamışlar. Akli dengesi yerinde olmadığı için ev verilmesindense Bakırköy'de ya da bu tip bir hastanede bakıma ihtiyacı var."

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.