Haftanın filmlerini Abbas Bozkurt yazdı: Irkçılığa salvo

Yeni filmi ‘Paramparça’yla Altın Küre kazanarak büyük iş başaran Fatih Akın, Almanya’da sistemin her bir zerresine sinmiş ırkçılığa ve ayrımcılığa yöneltiyor kamerasını.

02 Şubat 2018, Cuma 06:00
- A +
Haftanın filmlerini Abbas Bozkurt yazdı: Irkçılığa salvo
“Paramparça” Cannes’tan En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönünce heyecanlanmıştık geçtiğimiz Mayıs ayında. Diane Kruger’ın performansı herkesin dilindeydi de, uzun süredir formundan uzak olan Fatih Akın bu kez nasıl bir filmle karşımızdaydı acaba? Arada bolca ödül toplayan film, Akın’ın ilk dönemindeki o pervasız tutuma, ham enerjiye sahip. Yeni bir “Duvara Karşı” cereyanı beklemediğiniz sürece, hemen içine girip baştan sona olay örgüsüne ve gerilime kendinizi kaptıracağınız, kitabına uygun çekilmiş bir film “Paramparça”. Ailesi sırf Türk asıllı olduğu için Neo-Nazilerin saldırısına uğrayan bir kadının adalet arayışı mevzubahis. Gençliğinde Neo- Nazilerle pek çok alanda kavga veren Fatih Akın, seyirciyi sürekli diken üstünde tutarken sözünü de sakınmayan bir filme imza atmış. Alman toplumunun yanı sıra aile kurumunu da adalet sistemini de topa tutan Akın’ın kendine has bir romantizme sahip “saldırgan” filmlerini izlemeye her zaman varız.

Üç Billboard

“In Bruges”ü izleyen pek çok kişi Martin McDonagh’ın sert adamların dünyasını mizahla harmanlayan tarzının tutacağını sezmiştir muhtemelen. Yönetmenin upuzun isme sahip yeni filmi “Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri” Oscar yarışının da iddialılarından. Tam 7 dalda Oscar heykelciğine aday olan film Coen Kardeşler’i ve onların “Fargo” tarzı kara mizahını sevenler için bu haftanın en iyi seçeneklerinden...

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...