Güreşte vize serüveni...

Bulgaristan, Çin ve Finlandiya'da olimpiyat vizesi arayan milliler, grekoromende tam kadro olimpiyatlara gitme hakkını kazanırken, serbestte ve bayanlarda buruk bir mutluluk yaşanıyor.

07 Mayıs 2012, Pazartesi 11:32
- A +
Güreşte vize serüveni...

Türkiye’nin, 2012 Londra Olimpiyatları’na grekoromen stilde tam kadroyla katılma hakkını elde etmesi, serbest stilde 5 sıklette vize alarak beklentilerin üzerine çıkması, bayanlarda da ilk kez olimpiyatlara sporcu gönderecek olması, yüzleri güldürdü.

Bu yıl ilk çıkışını Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda yakalayan ve şampiyonayı 2 altın, 4 bronz madalya ile tamamlayan Türkiye, elde ettiği dereceyle moral buldu. Olimpiyat vizeleri için, ara vermeden çalışmalarını yoğunlaştıran Güreş Milli Takımları, sırasıyla Bulgaristan, Çin ve Finlandiya’daki eleme müsabakalarında son şanslarını değerlendirmeye çalıştı.

Avrupa Kıtası Olimpiyat Kota Müsabakaları’na yönelik olimpiyat vizeleri için ilk ciddi sınavını 20-22 Nisan tarihlerinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da veren milliler, burada serbest stil 55 kiloda Ahmet Peker, 84 kiloda İbrahim Bölükbaşı ve 120 kiloda Taha Akgül ile sevindi.

Olimpiyat vizesi arayan Grekoromen Milli Takımı’nda ise 55 kiloda Fatih Üçüncü, 60 kiloda Soner Sucu ve 66 kiloda Atakan Yüksel ile beklenen başarıyı gösteremeyerek şanslarını Çin’e sakladı.

Bugaristan’da bayanlarda mindere çıkan 48 kiloda Sümeyye Sezer, 55 kiloda Bediha Gün, 63 kiloda Elif Jale Yeşilırmak ve 72 kiloda Yasemin Adar hayal kırıklığı yarattı.

Çin serüveni
Ardından, olimpiyat vizesi için 27-29 Nisan’da Çin’e giden Güreş Milli Takımlarında, Türkiye’yi serbest stilde 60 kiloda Münir Recep Aktaş, 66 kiloda Yakup Gör ve 74 kiloda Soner Demirtaş, grekoromen stilde 55 kiloda Ayhan Karakuş, 60 kiloda Rahman Binici ve 66 kiloda Vasıf Arzumanov, bayanda ise 48 kiloda Elif Yılmaz, 55 kiloda Burcu Kebiç, 63 kiloda Elif Jale Yeşilırmak ve 72 kiloda Gamze Durukan yer aldı.

Çin’in Taiyuan kentinde düzenlenen 2012 Londra Olimpiyatları Dünya Eleme Turnuvası’nın ilk gününde Türk sporcular vize mücadelesinde başarılı olamadı. Serbest stilde mindere çıkan 60 kiloda Münir Aktaş, 66 kiloda Yakup Gör, 74 kiloda Soner Demirtaş burada başarılı olamadı.

Millilerde, grekoromen stilde mindere çıkan 55 kiloda Ayhan Karakuş ve 60 kiloda Rahman Bilici olimpiyat vizesi alırken, 66 kiloda Vasıf Arzumanov ise eline geçen ikinci fırsatı da değerlendiremedi.

Bayanlarda ise 63 kiloda Elif Jale Yeşilırmak Çin’de olimpiyat vizesi almayı başardı ve olimpiyatlara katılma hakkını elde eden ilk Türk bayan güreşçi olma unvanını da elde etti.

Mindere çıkan 48 kiloda Elif Yılmaz, 55 kiloda Burcu Kebiç ve 72 kiloda Gamze Durukan ise elenmekten kurtulamadı.

Finlandiya
Güreş Milli Takımları, olimpiyat vizeleri için son şansını kullanmak için 4-6 Mayıs tarihinde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye gitti.

Grekoromen stil 66 kiloda Atakan Yüksel, serbest stil 60 kiloda Selahattin Kılıçsallayan, 66 kiloda Ramazan Şahin ve 74 kiloda Batuhan Demirçin bayanlarda ise 48 kiloda Sümeyye Sezer ile 55 kiloda Bedia Gün kadroda yer aldı.
Burada Türk Milli Takımını’nda yüzler, serbest stil 66 kiloda Ramazan Şahin ve grekoromen stil 66 kiloda Atakan Yüksel ile güldü. Serbest stilde milliler, Ramazan Şahin ile birlikte vize sayısını 5’e yükseltmiş oldu.

Türkiye; Bugaristan, Çin ve Finlandiya’da yapılan olimpiyat vizelerinde Grekoromen Güreş Milli Takımı ile 2012 Londra Olimpiyatları için 7 sıklette de vize almayı başardı. Grekoromen stilde daha önce 74 kiloda Selçuk Çebi, 84 kiloda Nazmi Avluca, 96 kiloda Cenk İldem ve 120 kiloda Rıza Kayaalp olimpiyat vize almıştı.

Bayan güreşçiler ise olimpiyat vize sayısını yükseltmek için son şanslarını da iyi değerlendiremedi.

"Olimpiyat madalyasıyla taçlandıracağız"
Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, göreve gelmeleriyle birlikte Türk güreşinin uluslararası arenada üst üste başarılar elde ettiğini belirterek, olimpiyat yolunda uzun yıllardan sonra tarihi bir başarı yakaladıklarını söyledi.
Olimpiyatlar öncesinde tüm güreş camiasının kenetlenmesi gerektiğini ifade eden Çeker, "Dileğimiz serbest stil ve bayanlarda tüm sıkletlerde olimpiyat vizesi almaktı. Sporcularım ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koydu.

Kendilerine teşekkür ediyorum. Şimdi yeni hedefimiz aldığımız vizeleri olimpiyat madalyalarıyla taçlandırmaktır. Buna başaracak güce ve tecrübeye sahibiz. Yeter ki birlik içeresinde olalım. Böyle olursak aşamayacağımız hiç bir engel kalmaz" dedi.

AA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...