Güreş Milli Takımı şampiyon dönüyor

Türkiye, Danimarka'nın Herning kentinde düzenlenen ve bugün sona eren Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stilde takım halinde şampiyonluğa ulaştı.

27 Eylül 2009, Pazar 20:20
- A +
Güreş Milli Takımı şampiyon dönüyor

Türkiye, Danimarka'nın Herning kentinde düzenlenen ve bugün sona eren Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stilde takım halinde şampiyonluğa ulaştı. Grekoromen stil 84 kiloda Nazmi Avluca ve 74 kiloda Selçuk Çebi ile altın, 120 kiloda da Rıza Kayaalp ile bronz madalya kazanan Türkiye, 44 puanla şampiyonada ilk sırayı elde etti ve 2006 yılında Çin’in Guangzhou kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’ndan sonra, tarihinde ikinci kez takım halinde şampiyon oldu.

Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak başarının ardından 'Danimarka'da tarih yazdık' dedi. Aşkın Bak sözlerine şöyle devam etti:

"Bu büyük başarımızın ardından, 2 efsane güreşçimiz Mustafa Dağıstanlı ve Hamza Yerlikaya’ya FILA tarafından ’Hall of Fame’ ödülü verildi. Hakemimiz Bekir Çeker de yine FILA tarafından şampiyonanın en başarılı hakemi seçildi ve ’altın düdük’ ile ödüllendirildi. Grekoromen stilde tarihimizde ikinci kez takım halinde şampiyonluğa ulaştık. Tüm dünyaya Türk güreşinin gücünü bir kez daha göstererek tarih yazdık."

Şampiyon takımın kadrosunda 55 kiloda Akdeniz Oyunları üçüncüsü Erhan Karakuş, 60 kiloda Akdeniz Oyunları üçüncüsü Soner Sucu, 66 kiloda Akdeniz Oyunları üçüncüsü Abdullah Çoşkun, 74 kiloda Avrupa üçüncüsü Selçuk Çebi, 84 kiloda Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra Olimpiyat üçüncüsü olan Nazmi Avluca, 96 kiloda Avrupa üçüncüsü Serkan Özden ve 120 kiloda Akdeniz Oyunları birincisi Rıza Kayaalp yer alıyordu. Takımın başında ise Salih Bora, Hakkı Başar ve Şaban Donat bulunuyor.

Grekoromen stilde 39 puanla İran ikinci, 38 puanla Azerbaycan üçüncü, 31 puanla Rusya da dördüncü sırayı aldı.

Türkiye, Dünya Şampiyonası’nda serbest stilde takım halinde 4., bayanlarda ise 26. olmuştu.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...