Gurbetçi kavgası!

Türkiye-Almanya milli maçı öncesi Almanya'da yetişen Ömer Toprak'ın Ay-yıldızlı formayı seçmesi, Türkiye ile Almanya Futbol Federasyonları arasındaki yetenekli futbolcu avını tekrar ön plana çıkardı.

05 Ekim 2011, Çarşamba 17:24
- A +

Almanya'da yetişen Türk kökenli futbolcuları kendi milli takımlarına kazandırmak için Alman Futbol Federasyonu ve Türk Futbol Federasyonu arasında kıyasıya mücadele yaşanıyor. Alman Sport Bild dergisi, 1995 yılında futbola veda etmesine rağmen Almanya futbolu için en büyük korkunun Erdal Keser olduğunu belirten haberinde, "Türk kökenli futbolcuları milli takımlarına kazandırmak için Erdal çok çalışıyor" yorumunu yaptı. Erdal Keser'in son olarak Almanya A milli Takımının eski golcülerinden ve milli takımlarının onur kaptanı olan Uwe Seeler'in torunu olan Levin Öztunalı'nın peşinde olduğu da belirtildi. Erdal Keser "Uwe Seeler'in torunu Levin'e gidip konuşmadım, konuşmamda. Fakat babası Türk olan Levin kendi isteğiyle bize geldi. Hamburg alt yapısında yetişen ve kalbi Türkiye için atttığnı söyleyen Levin'i kadromuza almamamız imkansız olurdu" dediği kaydedildi.

AVRUPA'DAKİ HER TÜRK FUTBOLCUYA ULAŞIYORLAR

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Avrupa Temsilcisi ve Şefi olan Erdal Keser'in 10'u Almanya olmak üzere tüm Avrupa'da 25 Teknik adamla tüm ligleri taradığı kaydedilen haberde ayrıca Erdal Keser'in "Göreve başladığımdan itibaren geniş kapsamlı tarama başlattık. Bizim kapımız herkese açık. Genç yetenekli futbolcularla ikişer üçer aylık periyotlarla görüşüyoruz. Yani bizim onlarla ilgilenmediğimiz iddiası artık yok. Fakat her hafta onları arayarak baskı uygulamamız söz konusu olamaz" dediği de belirtildi.

KAPACAKLAR KORKUSU

Türk milli takım çalıştırıcıları ve Türk Futbol Federasyonu'nun Avrupa Temsilcisi Erdal Keser'in yıldız futbolcuları yakından takip edip tercihlerini Türk milli takımdan yana kullanmaları için ikna etmeye çalıştıklarını ileri sürülen haberde Erdal Keser'in "Önümüzdeki yıllarda 4-5 futbolcu iki ülke arasında sorun olabilir" dediği bildirildi. Örnek olarakta Almanya U17 milli takımında oynayan Bayern Münih'in alt yapısından yetişen Emre Can ile Leverkusenli Samed Yeşil gösterildi.

SAMMER: "EN İYİLERİNİ KAZANMAK İSTİYORUZ"

Alman Futbol Federasyonu Spor Direktörü Matthias Sammer'ın "Futbolcular dilediği takımda oynayabilir. Bir hafta bizim kampımıza katılan ertesi hafta Türk milli takımının kampına katılabilir. Biz futbolcuların tercihine itiraz etmiyoruz ama bir hafta bizde bir hafta Türk milli takımının kampını tercih etmelerine de karşıyız. Biz hiç birn genç futbolcuya diğerleri gibi baskı uygulayıp kimseyi bizde oyna diyerek zorlayamayız. Zaten Türk futbolcularda aile meclisi önemli ve kararı onlar veriyor" dedi. Sammer oyuncuları ikna etmek ve en iyilerini kazanmak istediklerini ifade ederek, "Eğer bir oyuncu kararsızsa yüreği ve benliği ile başka bir yerdeyse bu bize göre bir oyuncu değildir" diye konuştu.

ERDAL KESER: "SERDAR TAŞÇI NİYE YOK"

Erdal Keser ise, "Kapılarımız Türk kökenli futbolcular için ardına kadar açık. Alman milli takımını tercih edenlere de saygı duyuyoruz. Kimseye baskı yapmıyoruz. Serdar Taşçı Almanya kadrosunda yer alamıyor. İstanbul'daki maçta niye yok. Türkiye'de olsaydı ay yıldızlı ilk 11'in değişmez olurdu. Fakat bizim için oynama şansı bitti. Zira tüm oyuncuların Alman A Milli Takımı'nda oynamasıda olasılık dışı" dedi.

YILDIZ FUTBOLCULAR

Almanya'da doğup büyüyen ve bu ülkede futbola başlayan Hamit ve Halil Altıntop, Nuri Şahin gibi yıldız futbolcular Türk milli takımını tercih ederken Mesut Özil, Malik Fathi ve Serdar Taşçı ise Alman A milli takımında oynamayı seçti. Bundesliga'da Dortmund'un kadrosunda yer alan İlkay Gündoğan Almanya derken Werder Bremen'li Mehmet Ekici, Hamburg'lu Gökhan Töre ve son olarakta Leverkusen'li Ömer Toprak Türkiye formasını seçti

İSA DEVEÇEKEN - FRANKFURT / DHA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.