Gurbet yıldız kaynıyor

Gurbet yıldız kaynıyor

02 Ocak 2017, Pazartesi 02:04
- A +

Mesut Öziller, İlkay Gündoğanlar, Emre Canlar... Hepsi zamanında kıymetini bilmediğimiz dünya yıldızları. Tolgahan Çiçek, Bilal Sezer, Şahverdi Çetin ve daha fazlası... En azından bundan sonra elimizi çabuk tutalım.

Her sene yaptığımız gibi şöyle kısa bir gurbet turundan sonra göze batan gençlerimizi sizlerle paylaşalım dedik.

Süper Lig’de ve 1. Lig’de takımlara bakarken Avrupa patentli bir çok oyuncuya rastlıyoruz. Kimi zaman onların yarı Almanca yarı Türkçe sohbetlerine bakıp dalga geçiyoruz. Kimi zaman da onlar iki sistem ve iki ülke arasında kalmanın sıkıntılarını sorunlarını yaşıyorlar.

Ama Türkiye özlemiyle yanıp tutuşan bu gençlere bizler aynı derecede karşılık vermiyoruz. Bu çocuklar farklı bir kültürde büyürken Türklükleri’ni kaybetmemek için ne kadar çaba gösteriyorlar biliyor muyuz? Almanya’da yer aldıkları takımlarda yeteneklerine rağmen sadece Türk oldukları için yaşadıkları olumsuzlukları ve tercihlerde son sıralarda yer aldıklarından haberiniz var mı?

Ciddi bir pasaport sorunları var ve bu çocukların çifte vatandaşlık sorununu çözüp rahat hareket etmelerini Türkiye olarak sağlayabildik mi! Bütün bunlardan sonra karar aşamasında köşeye sıkışmış bu gençlerin Almanya’yı tercih ettiklerinde onlara vatan haini gibi bakmamız doğru mu!

 Daha sistemli bakmalıyız

Daha sistemli bakmalıyız

Gerçekten 50 yıl evvel gurbete giden vatandaşlarımızın 3. kuşağı olan bu çocuklar aslında doğdukları, yaşadıkları ülkeye dil olarak da yaşam olarak da uyum sağlamışlar. Ama bizde güzel bir söz vardır, ‘Bülbülü altın kafese koymuşlar vatanım demiş’...

Bu çocukların genlerinde vatan sevisi, Ay-Yıldız sevgisi var. Türkiye olarak bu çocukları sahiplenmekte sınıfta kalıyoruz. İnşallah bundan sonra daha duyarlı, daha sistemli bir şekilde bu konuya eğilip sorunları çözeriz.

SOL BEK ARAYANLAR  TOLGAHAN’A HÜCUM

SOL BEK ARAYANLAR TOLGAHAN’A HÜCUM

Tolgahan Çiçek (De Grapcsahp): Hollanda doğumlu 21 yaşındaki isim futbol yaşamını da bu ülkede sürdürüyor. Ülkemizde yıllardır en çok sıkıntı çektiğimiz mevki sol bek. Genç bir isim ve Türk Milli Takımı’nın alt yaş gruplarında Ay-Yıldızlı formayı giymeyi başardı. Tabii ki gönlünde A Milli Takım’la Ay-yıldızı taşımak var. Çabuk, sert ve tam bir sol savunmacı, aynı zamanda hücumu da seviyor. Yani mevkisinin oyuncusu. Hollanda gibi altyapısı güçlü bir ekolde yetişmiş olması onun için önemli bir artı olarak görüyorum. Ben bazen futbol yeteneklerine bakarken bir oyuncunun kişiliğini de gözlemlerim, bu konuda Tolgahan çok efendi ve düzgün bir kişiliğe sahip. Çünkü bugün sadece yetenek önemli değil. Futbol bir takım oyunu ve uyum da çok önemli bir faktör.

YENi iLKAY GÜNDOĞAN  BİLAL SEZER

YENi iLKAY GÜNDOĞAN BİLAL SEZER

Bilal Sezer (M.Gladbach): Önemli bir futbol ekolünün altyapısından yetişen Adapazarlı genç isim tam bir orta saha virtüözü. İki ayağını da çok iyi kullanan, üstün tekniğiyle takımınının önemli bir parçası. Şöyle bir örnek vereyim; Kayserispor’da forma giyen Deniz Türüç, Hollanda’dan Türkiye’ye geldiğinde kimse böyle bir performans beklemiyordu. Bilal de aynı onun gibi ülkemize geldiğinde adından çok bahsetirecektir. Çocukken Zidane hayranı olan Bilal, sonrasında İlkay Gündoğan’ı kendisine örnek almış. Ayrıca kişilik olarak da 10 numara bir genç. Bence yakından izlenmeli ve takip edenler elini çabuk tutmalı. 22 yaşında ve geleceği oldukça parlak.

Görkem Can (Bochum U17)

Görkem Can (Bochum U17)

Geleceği parlak bir stoper. Kafa toplarındaki hakimiyeti, oyun kurucu özelliği ve birebirlerdeki çevikliği... Boyu çok iyi, maçı çok iyi okuyor. Forvet olarak başladı, ön libero oldu. Bir senedir stoper ve takımın kaptanı. Alman milli takımına gitti, gitmeye devam ediyor.

Yılmaz Kılıç (E.Frankfurt U19)

Yılmaz Kılıç (E.Frankfurt U19)

Geçen sene U17 takımın kaptanıydı. Bu sene U19’da. Aynı zamanda Türkiye Milli Takımı’nda görev yapıyor. U18 Milli seçmelerinde birçok takımın gözüne girmeye başardı. Üç büyüklerin ilgilendiği konuşuluyor. Fiziği çok iyi. Boyu 1.90, hava hakimiyeti üst düzey. Savaşan ve sorumluluk alan bir oyuncu. Stoperde rakip forvetlerin korkulu rüyası.

Şahverdi Çetin (E.Frankfurt U17)

Şahverdi Çetin (E.Frankfurt U17)

Önümüzdeki dönemde adından fazlasıyla söz ettirecek bir ön libero. Eintracht Frankfurt U17’nin gözdesi. Özellikleri adam eksiltmesi, yüksek pas yüzdesi, teknik kapasitesi ve taktik anlayışı. Alman milli takımında oynuyor, orta sahada çok önemli rol üstleniyor.

Ahmed Kutucu (Schalke 04)

Ahmed Kutucu (Schalke 04)

2000 dogumlu ön libero, Schalke 04 U17 Takımı’nın yıldızı... Savasçı, kaleye şut özelliği yüksek, son vuruşlarda ise tam bir bitirici. Bu sezon Schalke 04’te de en verimli oyuncu. 16 maçta 8 gol, 8 asistlik performans sergiledi. Alman Milli Takımı’nın listesine girdi. Sezon başında Red Bull Leipzig almaya çalıştı ama gitmek istemedi.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.