GPS'i takip ettiler ve...

GPS müthiş bir teknoloji olabilir... Ama tüm kontrolü ona bırakmak, ölümle bile sonuçlanabiliyor!

11 Ekim 2015, Pazar 20:00
- A +
GPS'i takip ettiler ve...

70 yaşındaki Regina Múrmura, Rio De Janeiro - Brezilya'da Niteroi'ye doğru ilerlemekteydi. Telefonundaki Waze uygulamasına, doğru olduğunu düşündüğü adresi yazdı ve yolu takip etti. Hedefi, kızı ile buluşup bir pizza yemekti.

Ancak Washington Post'un haberine göre, kendisi ve 69 yaşındaki eşi, gitmeleri gereken sahil yerine, uygulama tarafından tehlikeli bir mahalleye yönlendirildiler. Ulaştıkları bu noktada, kendisi ve eşi, söylenenlere göre uyuşturucu çeteleri tarafından vuruldular. Murmura hayatını kaybederken eşi, olaydan kurtarılabildi.

Baş sağlığı dileyen Waze uygulaması, uygulamanın insanları seçtikleri adrese gitmelerini engelleyemeyeceğini de belirtti. Bir Waze sözcüsü şunları söyledi: "Bu kazayı duymak bizi oldukça üzdü. Kullanıcı güvenliği, Waze için en önemli konulardan biri. Ne yazık ki, eğer seçtikleri bölge buysa, sürücülerin tehlikeli bir mahalleye gitmelerini önlemek oldukça zor."

Görünene göre Murmura, "X Bulvarı" yerine "X caddesi" yazmaya benzer bir hata yapmış durumda. Google'ın sahibi olduğu Waze, teorik olarak bu tehlikeli mahallelerden geçen rotaları - her ne kadar Rio'da bunlardan çok miktarda bulunsa da - engelleyebilir. Ancak, bu durumda uygulama, oralarda yaşayan insanlara yardımcı olamaz bir hale gelecektir: "Eğer herhangi bir ülkenin hükumeti, insanların belirli bir mahalleden veya bölgeden geçmelerini yasaklarsa, biz de buna göre Waze haritasını değiştirmeye çalışıyoruz. Waze liderleri bu hafta, Brezilya'daki belediye görevlileri ile kişisel olarak görüşerek, Rio de Janeiro içerisinde sürüş risklerini görüşecekler."

Belki de firmanın yapması gereken şey, tehlikeli olan bölgeler hakkında kullanıcıları uyarmak olabilir. Bu yılın daha erken dönemlerinde de bir kadın, kocası GPS tarifini dinleyerek kullanılmayan bir köprüye ilerlediğinde hayatını kaybetmişti.

Tabii ki bu olaylar, kurbanların suçlanacağı anlamını taşımamalı. GPS kullanılmasa bile anlık dikkatsizlikler her zaman olabiliyor. Ancak hatırlamakta fayda var: Bu tarz teknolojilerde, kontrolü tamamen elden bırakmamakta büyük yarar var...

Resimlerle: İnternet gerektirmeyen Navigasyon uygulamalarıDaha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.