Golf kimin oyunu?

18 yıldan bu yana golf oynayan, sayısız kupa sahibi ünlü bayan golfçü Beyhan Goldmann Benardete, golf sporunun tarihini fanatik.com.tr için anlattı

27 Kasım 2013, Çarşamba 15:05 Son Güncelleme: 23 Şubat 2018, Cuma 22:54
- A +
Golf oyunun başlangıcına yönelik birçok farklı görüş yer almaktadır. Bir görüşe göre, Çin de 1368-1644 yıları arasında, Ming Hanedanlığı sırasında, yürürken bir değnek ile topa vurularak oynanan  ‘chuiwan’ adlı oyun, golfün esas çıkış noktasıdır. ‘Chuiwan’ın daha sonra Orta Çağda tüccarlar tarafından Avrupa’ya yayıldığına inanılmaktadır. Benimsenen diğer bir görüşe göre ise, golf; Romalılar’ın M.Ö.1.yüzyıl süresince Avrupa’da fethettiği ülkelerde modern bir oyun olarak, uygarlığın gelişimi sonucu ortaya çıkmıştır. Romalılar, Sezar’ın hükümdarlığı sırasında, sopa şeklindeki dallarla tüy-dolu toplara vurularak oynanan, golfe benzeyen ‘Paganica’ adında bir oyun oynarlardı. Kitap resimlemeleri, 15. yüzyıl civarında, Hollandalılar’ın donmuş kanallarda benzer bir oyun oynadıklarını göstermektedir. Bu oyun Fransa ve Belçika’da da yaygındı.

Çeşitli Avrupalı ülkelerinde, İngiltere de ‘Cambuca’ , Fransa’da ‘Jeu de mail’ ve Hollanda’da ‘Het Kolven’ diye adlandırılan, ‘Paganica’ya benzeyen oyunlar vardı.

1457’de, İskoçya’da golf oynamak yasaklandı. Çünkü savunmada çok önemli bir yere sahip okçulukla karıştırılıyordu. Buna karşın İskoçlar, parlamento ve kilisenin karşı çıkışlarına direnerek ‘Links’ denilen deniz kenarında, kıyı şeridine yakın yerlerde oynamaya devam ettiler.

İskoçya, 16.yüzyılın erken dönemlerinde kullanılan, en eski golf sahalarından, St.Andrews’un anavatanıdır. Golf, 17.yüzyılda, İskoçya’da  IV.James in, İngiltere’de ise I.James’in golf sporuna olan ilgileri nedeniyle, tam olarak yerleşmiştir. Golfün beşiği olan St.Andrews’da 1754 yılında Royal ve Ancient Golf Kulüpleri kurulmuştur.

Dünya’nın en eski sporlarından biri hiç kuşkusuz golftür…
Golf sporunu kimler buldu, golf hangi dönemlerde gelişti? 1457’de İskoçya’da ‘golf’ kelimesi kullanıldı ve bir oyun vardı ancak İskoçlar mı bu sporun atası, yoksa çok uzaklarda başka bir uygarlık mı?

Çin, Fransa ve İskoçya yıllardır süregelen bir yarışta golfü ilk bulan ülke olmak için yarışmaktadır. Çin ve İskoçya’nın son dönemde ortaya çıkardıkları yeni kanıtlar ise Fransa’yı bayağı geride bırakmış durumda!

Dünya üzerindeki genel kanı, İskoçlar’ın golfü bulduğudur, 15. yüzyılda ‘Gowf’ adı verilen bu spor hakkında iki ayrı geçmişten söz edilir. Birinde dönem yasalarının bu sporu yasakladığı belirtilirken zıt görüşteki akademisyenlere göreyse bahsi geçen spor ‘golf’ değil günümüzün çim hokeyine benzeyen bir diğer spordur. Bazı akademisyenler ise golfün 17. yüzyılda Hollandalı’lar tarafından oynandığını savunur.

Dünya üzerinde golf oynandığı bilinen ve kanıtlanabilen en eski saha ise Musselburgh’daki The Old Links’tir. Kanıtlar Musselburgh Links’te 1672’ye kadar uzanan bir geçmişte golf oynandığını gösterirken İskoç Kraliçesi Mary’nin burada, 1567’de golf oynadığına inanılır.

Bu arada profesyonel golf sahaları her zaman 18 delikli değildir ya da olmamıştır.

15. yüzyılda St.Andrews’da 11 delikli bir sahada oynanan turnuvalarda oyuncular Clubhouse’dan başlayarak sahanın sonuna kadar 11 delik oynar ve aynı yoldan geri dörerek 11 delikte son turda geçip toplamda 22 delik ile turnuvaların tadını çıkartırdı.

1764’de ise bazı deliklerin aralarında çok az mesafe olması nedeniyle 11 delik sayısı, 9’a düşürülmüş ve yine 2 tur sonunda da toplam 18 delikle turnuvalar tamamlanmaya başlanmıştır.

Ancak golf sporu esas gelişimini 19. yüzyılda yaşamaya başladı. Çok daha iyi dizayn edilen Green Bölgesi ve çok daha iyi yapılmaya başlanan iyi top dizaynları, 1900’lardan itibaren kullanılmaya başlandı.

Metal gövdeli golf spoları ise 1930’larda sahalarda, yeşil halılarda boy göstermeye başladı.

1930’lar aynı zamanda tahtadan golf tee’lerinin de sahaya çıktığı dönem oldu. 1970’lerde tahtadan olan kafalar yerini metala bırakırken gövdelerde de çok daha hafif alaşımlı metaller kullanılmaya başlandı ve özellikle 1980’lerde golf sopalarının ağırlığında ciddi azalmalar oldu.

Ocak 2006’da golfü kimin bulduğu konusu bir kez daha gündem oluşturdu. Lanzhou Üniversitesi’nden Profesör Ling Hongling ortaya çıkardığı son kanıtlarla golfün ilk kez İskoçya’da oynandığı dönemlerden yaklaşık 500 yıl önce, Çin’de oynanamaya hem de günümüz modern golfüne büyük benzerlikler ile başlandığını gösterdi.

Song Hanedanı’nın Dongxuan kayıtlarında ‘Chuiwan’ adı verilen bir oyun çizimleriyle birlikte gösteriliyor. Cuanbang, pubang, ve shaobang adlarını taşıyan yani günümüzün drive, 2-wood, 3-wood sopalarına benzer sopaların kullanıldığı bu oyunda sopalar altından ve sadece çok zengin olanların oynayabildiği bir spor. Profesör Ling’e göre; golfün Avrupa’ya gelmesini sağlayan ise Orta Çağ döneminde seyahat eden Moğollar.

Ancak en eski golf organizasyonlarından biri olan İskoçya, St. Andrews’daki Royal and Ancient Golf Club sözcüsüne göre “Sopa ve topla oynanan bir çok eski oyun var, ancak günümüzün 18 delikli golfü kesinlikle İskoçya’da doğmuştur ve buna şüphe yoktur…”
Beyhan Goldman Benardete
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.