Gerçekten hepsi "çöp" mü?

Windows Phone uygulamaları, Android ve iOS'a göre ne durumda? En önemli 8 uygulamaya göz atıyoruz...

12 Haziran 2015, Cuma 01:30
- A +
Gerçekten hepsi 'çöp' mü?

Windows Phone hakkındaki şu iddiayı hepimiz biliyoruz: Bu platformdaki uygulamaların yeterince zengin olmadığı ve sayısal olarak da iOS ve Android ekosistemiyle yarışamayacağı...

Microsoft bu klişe eleştiriyi kırmak için çok çaba sarf etti ve bugün Windows Phone uygulamalarının sayısı yeterince fazla. Üstelik, Microsoft uygulama marketinde çöp uygulamaların yer almaması için artık çok dikkatli de davranıyor.

Peki Windows Phone'un uygulamaları ne kadar kaliteli?

Burada seçtiğimiz ve incelediğimiz 8 uygulama, herkesin cebinde olmasını isteyeceği, herkesin her gün kullandığı popüler uygulamalar... Böylece günün birinde Windows Phone satın almak isterseniz, nasıl uygulamalarla karşılaşabileceğinizi görmüş olacaksınız. Bakalım Microsoft, gerçekten de iOS ve Android uygulamalarıyla yarışabilecek kalitede uygulamalara ev sahipliği yapmayı başarabilmiş mi?


Facebook

Dünyada internete girip de Facebook'a üye olmayan insan neredeyse kalmadı. Elbette Facebook'un çok güçlü olmadığı hatta nefretle anıldığı ülkeler de var ama bugün 1.5 milyar kişiye yakın bir topluluğun Facebook'a üye olduğunu unutmayalım.

Windows Phone uygulaması aslında rakiplerinden farklı değil ancak bazı küçük detaylar kayıp. Örneğin sesli arama özelliği bulunmuyor. Ancak iOS ve Android'de bulunmuyan Cover Feed özelliğini unutmamak lazım. Bu sayede, telefonunuz kilitliyken, Facebook albümünüzdeki fotoğrafları kilit ekranınızda kullanabiliyorsunuz.

Ancak şunu da söyleyelim; uygulama doğrudan Facebook'tan gelmiyor. Windows Phone uygulamasını Microsoft, kendisi geliştirmiş durumda.


Instagram

Facebook satın aldıktan sonra Intagram daha da güçlü hale geldi. Kullanıcı sayısı da bir milyara dayandı. Windows Phone kullanıcıları ise Instagram'ı biraz geriden takip ediyor. Ne yazık ki uygulama en sonra Mart 2014 tarihinde güncellendi ve Direkt Mesaj veya video yükleme imkanı bulunmuyor. Üstelik halen Beta etiketine sahip.


Gmail

Android'in geliştiricisi Google'ın, insanların Windows Phone'u daha kolay kullanabilmesi için çok gelişmiş bir Gmail uygulaması geliştireceğini düşünüyorsanız, çok iyi niyetlisiniz. Google, Windows Phone için resmi bir Gmail uygulaması yayınlamadı bile. Resmi olmayan mevcut Gmail uygulamalarının düzgün çalışıyor olmasına bile şükretmek lazım.

Ama Google, iş arama motoruna gelince, her yere koşturarak gidiyor. Elbette Windows Phone üzerinde de Google arama motorunu çatır çatır kullanabiliyorsunuz zira Google dünyada kimsenin, kendisininkinden başka bir arama motoru kullanmasını istemiyor.


Twitter

Windows Phone üzerinde resmi bir Twitter uygulaması bulunuyor ancak bunun rakip platformlardaki uygulamalar kadar başarılı olmadığını kabul etmek lazım. Ara yüzün de sadece basit ihtiyaçlara cevap verdiğini hatırlatalım. En büyük eksikliklerden biri aktivite sekmesinin olmaması. Sizi kimin takip ettiğini veya sizi RT'lediğini göremiyorsunuz.


Evernote

Aslında dijital dünyanın en önemli uygulamalarından biri olan Evernote, her cep telefonunu çok kullanışlı bir not defterine, ajandaya, sanal asistana çeviriyor. Dolayısıyla Evernote'un telefonunuzda düzgün çalışması önemli...

Windows Phone'un standart arayüz tasarımı, Evernote tasarımına da uyuyor. Evernote'un en son versiyonunun da WP üzerinde çalıştığını belirtelim. Dolayısıyla sorun yok. İçiniz rahat, Evernote'u kullanabilirsiniz.


YouTube

YouTube'suz bir telefon düşünülemez. Dünyanın her köşesindeki insanların katılımıyla oluşturulan bu dev video arşivi, bugün artık efsanelerdeki İskenderiye Kütüphanesi'ne dönüşmüş durumda. Ancak ne yazık ki, Google'a ait olan YouTube'un Windows Phone üzerinde resmi bir uygulaması yok.

Bir dönem Microsoft kendi uygulamasını geliştirmişti ve bu uygulama hiç de fena değildi. Ancak bu işe Google'ın pek sevinmediği belliydi ve kısa sürede uygualama, işe yaramaz hale geldi ve mağazadan da kaldırıldı.

Bugün yine Microsoft'un kendi YouTube uygulaması var ama bu uygulama sizi, YouTube'un mobil sitesine yollamaktan fazlasını yapmıyor. Kısıtlı bir arayüz ve zorlama oluşturulmuş bir uygulama... Elbette suçlunun Microsoft değil Google olduğunu hatırlamak lazım.


Spotify

Stream müzik alanında hızla yükselen Spotify'ı Windows Phone üzerinde de bulabilirsiniz. 2011'den beri Windows Phone üzerinde olan uygulama, iOS ve Android üzerindeki uygulama kadar güzel ve sorunsuz çalışıyor. Arayüzü temiz, aradığınız şarkıları kolayca bulabiliyorsunuz. Zaten Spotify'ın Microsoft'a veya Windows'a tavır alması için bir sebep yok. Müşteri müşteridir... Android, iOS veya WP kullanıcısı olsun fark etmez. 


Adidas MiCoach

Adidas MiCoach uygulaması aslında çok da iyi bilinen, çılgınca kullanılan bir egzersiz uygulaması değil. Ancak Windows Phone platformunun kapasitesini ve kalitesini göstermek için güzel bir örnek.

Uygulama çok temiz bir arayüze ve çok zengin egzersiz ölçüm araçlarına sahip. Giyilebilir bir egzersiz cihazı giymeseniz bile egzersizleriniz için Adidas MiCoach'ı severek kullanabilirsiniz.


Kısacası...

Windows Phone uygulamalarının, 2 yıl öncesine göre büyük yol katettikleri açık. Ancak halen önemli uygulamalarda önemli eksikler ya da yetersizlikler söz konusu. Özellikle Google'ın Windows Phone'a bakışı, uygulamalarının eksikliğinden de anlaşılabileceği gibi pek parlak değil. Ve bu durum, Windows Phone'a zarar veren önemli bir etken olarak kaşımıza çıkıyor.

Bizim önerimiz, Windows Phone uygulamalarının "çöp" olduğu veya Windows Phone mağazasının "çöplerle dolu" olduğu iddiasına çok fazla itibar etmemeniz. Ama bir Googl Play ya da App Store zenginliği de beklememenizde yarar var; en azından şimdilik...

Resimlerle: "Süper anlamsız" 15 uygulama!

Kaynak: CHIP Online

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...