Galatasaray'da kriz günleri!

Galatasaray, Adnan Polat’tan sonra ikinci kez ibra depremiyle sarsılırken, muhalefet ile yönetim arasındaki gerilim daha da artacağa benziyor... Başkan Mustafa Cengiz ve ekibi, hukuki yollara başvurup konuyu mahkemeye taşıyarak göreve devam etmeyi planlıyor. Muhalefet ise tüzüğe göre kesinlikle 30 gün içinde seçim kararı alınması gerektiğini söylüyor. Ancak takım şampiyonluk mücadelesi verdiği için başkanlık seçiminin lig bitimine bırakılması görüşü hakim. Gözler bugün Başkan Cengiz’in yapacağı basın toplantısında. (Haber: Metin Karabaş)

25 Mart 2019, Pazartesi 06:00 Son Güncelleme:
- A +
Galatasaray'da kriz günleri!

Galatasaray’da aylardır beklenen kritik mali genel kurulda Başkan Mustafa Cengiz ve ekibi idari yönden ibra edilmezken, sıcak saatler yaşanıyor.


Sportif A.Ş.’yi ilk defa kâra sokmasına rağmen genel kurul tarafından yönetsel açıdan aklanamayan Başkan Cengiz, hukuki yollara başvurmaya hazırlanıyor. 

Galatasaray'da kriz günleri!

Mevcut yönetim, “Sonuna kadar göreve devam edeceğiz. Hakkımızı arayacağız” görüşünde birleşirken, 2011’de ibra edilmeyen Adnan Polat’ın sonrasında yargıya gidip kazandığı dava emsal alınacak.


Başkan Mustafa Cengiz, mahkeme sürecinde seçim kararı almayıp, göreve devam etmeyi planlıyor.


Başkan bugün saat 14.30’da mali kongre ve sonrasında yaşananlarla ilgili basın toplantısı yapıp, izleyeceği yol haritasını anlatacak. 

Galatasaray'da kriz günleri!

Tüzüğe rağmen bırakmazsa

Öte yandan muhalefetin duruşu ise net. Tüzüğe göre mevcut yönetimin 23 Nisan’a kadar seçim kararı almak zorunda olduğunu belirten üyeler, yine tüzüğün 59. maddesine göre Başkan Mustafa Cengiz ve ekibinin, bir seçim dönemi geçmeden aday olamayacağını ifade ettiler. 

Galatasaray'da kriz günleri!

Eski başkanlardan Faruk Süren, şampiyonluk yarışındaki takımın etkilenmemesi için seçimin lig bitiminde yapılabileceğini söyledi.


Kulislerde ise şimdiden seçim hareketliliği başladı.


Başkan Mustafa Cengiz’in tüzüğe rağmen görevi bırakmamakta diretmesi halinde, daha sancılı bir sürecin yaşanabileceği de konuşuluyor.

Galatasaray'da kriz günleri!

Bu duruma nasıl gelindi?

Başkan Mustafa Cengiz’in idari anlamda ibra edilmemesinin bir kaç nedeni var. Bunlardan en önemlisi; son 3 genel kurulu yöneten Metin Aslan’ın da içlerinde bulunduğu Galatasaray Lisesi mezunu olan 139 kişinin üyelik başvurusunun “toplu organizasyon” nedeniyle reddedilmesi. 

Galatasaray'da kriz günleri!

Ayrıca kulüp üyelerine ‘köfte’ benzetmesi yapan ve geldiği günden bu yana kullandığı üslup nedeniyle eleştirilen Başkan Cengiz’in “İbra edilmezsem mahkemeye giderim. Yönetim düşmez” sözü de özellikle liseliler tarafından tehdit olarak algılanmıştı.  

Galatasaray'da kriz günleri!

Taraftar yönetimin arkasında

Mali genel kurulda yönetim için ibra kararının çıkmamasının ardından sert bir açıklama yapan Galatasaray’ın taraftar grubu ultraslan, dün de yine sosyal medyadan ibra oylamasına ilişkin görüntüleri paylaştı. 

Galatasaray'da kriz günleri!

Daha önce yönetim tarafından disipline sevk edilen ve son oylamayı yöneten Metin Aslan’ın görevi kötüye kullandığını belirten ultrAslan, yarın oynanacak voleybol maçında gövde gösterisine hazırlanıyor. 

Galatasaray'da kriz günleri!

Başkan Mustafa Cengiz ve ekibinin de tam kadro olarak 20.00’de başlayacak rövanş maçında Burhan Felek Spor Salonu’nda yer alacağı öğrenildi. 


Galatasaray-Trentino arasında oynanacak CEV CUP finalinde salonunun tıklım tıklım olması bekleniyor. 

Galatasaray'da kriz günleri!

Yöneticilerden ibra tepkisi

Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay ile yönetici Mahmut Recevik, sosyal medya hesaplarından ibra kararına tepki gösterdi.

Günay yaptığı paylaşımda, “Şampiyon olmuş, var gücüyle çalışarak borçları azaltıp kulübü kara geçirmiş bir yönetim, yeni bir şampiyonluğa koşarken, üye alımında tüzük hükümlerini uyguladı diye genel kurul toplantısında gün boyu organize bir grup tarafından hakarete uğramış ve ibra edilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Recevik ise ibra anındaki videoyu paylaşıp, “İlk oylamada evet oyları, hayır oylarından fazlaydı. Divandakiler bunu görmezden gelip tekrar ettirdiler. Galatarasaylılar bunu unutmaz” dedi. 

Galatasaray'da kriz günleri!

Galatasaray'ı bekleyen 4 sorun

İbra krizinin ardından Galatasaray’ı hem maddi hem de sportif anlamda kritik bir süreç bekliyor. İşte kısa vadede çözülmesi gereken 4 ana sorun... 

Galatasaray'da kriz günleri!

1 - 71 milyonluk ödeme

Başkan Mustafa Cengiz’in mali genel kurulda söylediği gibi Galatasaray Yönetimi’nin 31 Mart’a kadar toplam 71 milyon TL tutarında ödeme yapması gerekiyor.


İbra depremi sonrası göreve devam etme ihtimali düşük gözüken yönetimin bu parayı nasıl bulacağı büyük soru işareti. 

Galatasaray'da kriz günleri!

2 - Fatih Terim'in geleceği

4. kez Galatasaray’ın başına geçen ve her seçim sürecinde yeni yönetimin önünü açmak adına istifa dilekçesini veren Fatih Terim, lig oynanırken seçim yapılırsa yine istifa teklifinde bulunabilir.


Taraftarın kırmızı çizgisi olan Terim bırakırsa, kriz iyice büyüyecek. 

Galatasaray'da kriz günleri!

3 - Takım olumsuz etkilenebilir

Taraftarın ve yönetimin en büyük korkusu, camiada yaşanan seçim sürecinin takımı olumsuz yönde etkilemesi.


Son 8 haftaya 6 puan geride girmesine rağmen, rakibi Başakşehir ile evinde karşılaşacak olan Cim Bom’da, yönetimin yaşadığı huzursuzluk takıma yansıyabilir. 

Galatasaray'da kriz günleri!

4 - Borsada değer kaybı

Ciddi oranda artan kur farkına rağmen borç alacak farkını 1.2 milyar TL seviyesinde tutan yönetim, mali genel kurulda Sportif A.Ş.’nin kar ettiğini açıklamıştı. Ancak kulübün seçim dönemine girmesi, Galatasaray Kulübü’nün borsadaki hisselerinin değer kaybetmesine neden olabilir. 

Galatasaray'da kriz günleri!

Kulislerde konuşulan adaylar

Galatasaray'da kriz günleri!

Galatasaray'da kriz günleri!

Galatasaray'da kriz günleri!

Dursun Özbek

Baskın seçim kararı alıp, koltuğu kimsenin şans vermediği Mustafa Cengiz’e kaptıran Dursun Özbek, ibra depreminin ardından adaylık hazırlığında.


Özbek’in çok daha güçlü bir yönetim ekibiyle göreve talip olacağı öne sürüldü. Özbek, son mali genel kurulda ibra edilmişti. 

Galatasaray'da kriz günleri!

Ozan Korkut

Önceki seçimde başkan adaylarından biri olan Ozan Korkut, özellikle liseliler tarafından destekleniyor.


Burak Elmas ile aynı safta olduğu konuşulan Ozan Korkut’un, ilerleyen günlerde Dursun Özbek ile ortak bir oluşuma girebileceği de ciddi şekilde konuşuluyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...