Fikret Orman: Taraftarlara 'tırtıl' demedim

2015 Yılı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, tarafatlara 'tırtıl' dediği iddiasını yalanladı.

08 Ağustos 2015, Cumartesi 11:53
- A +
Fikret Orman: Taraftarlara 'tırtıl' demedim
Siyah Beyazlıların 2015 Yılı Olağan 3. Divan Kurulu'nda Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel, Beşiktaş'ın toplam borcunun 971.795.974 TL olduğunu açıkladı.  Toplantıda konuşan Fikret Orman, yapılan eleştirilere cevap verdi.

Divan Kurulu'nda borçların 1,5 2 kattrilyon olduğu yönündeki iddiaları yanıtlayan Orman, ''Bakkal mantığıyla bu işler anlatılmaz. Beşiktaş 2,5 kattrilyon nasıl borçlanacak. Böyle olsa ben burada durabilir miyim. Kimse Beşiktaş'ın itibarını bu durumlara düşürmesin'' ifadelerini kullandı.

"Statta 5-6 adam çalışmıyor!"

Stat hakkında açıklamalarda bulunan başkan, "Vodafone Arena için 242 milyon lira para harcamışız. Biz bu stadı bitirmek zorundayız. Biz çok çalışmak zorundayız. Beşiktaş'ın stadı bitsin. Taksimetre çalışsın, kulübün gelirleri artsın diye uğraşıyoruz. Dediler ki orada adam çalışmıyor. Bir tane gazeteci yazmış. Kameraya bakmış 6 tane adam çalışıyor demiş. Şu anda orada 837 tane adam çalışıyor. Bunları bilin diye söylüyorum." dedi.

Fikret Orman, denetleme kurulu kurduklarını ifade ederek, "İcraatı gösteren, emeği gösteren, parayı gösteren bir yönetim kurulu olarak yerini bilmeyen, inşaat sektörünün ne olduğunu bilmeyen adamların tentik edenleri Allah'a havale ediyorum. Biz inşaatı yapıyoruz. Paralar falan konuşmalar oluyor. Ahmet abi dedi ki Fikretciğim biz bir denetleme kurulu kuralım. Harcamaları, Kartal Yuvası'ndaki harcamaları onlar denetlesin. Biz bu yüzden bir denetim şirketi kurduk. Ahmet Bey'e fire vermeyelim diye özel demirler yaptırdık. Ahmet Bey demirleri bize ucuzda verdi. Biz zengin işadamlarının Beşiktaş yönetimlerinde olmasını istiyoruz. Koç olsun, Sabancı olsun itibarlı insanlar yönetime girsinler." sözlerini sarf etti.

"Allah'ınız yok mu?"

Yönetim Kurulu üyelerinin açıkça konuşmadıklarını ifade eden Orman, "Göbeğinden kimse konuşmasın. Elinde evrakı olup da açıklamayan namerttir. Hiçbir şey gizli değildir, her şey açıktır. Bakkal hesabı yapılmaz. Yönetim kurulu üyelerimiz gelsinler, baksınlar. Evrakları, puantajları neleri varsa gelsin baksınlar. Menajerlik ücretlerine gelelim. Dedim ki bizim üstünü kapattığımız anlaşma yoktur. Ya bu kadar acizlik bu kadar kıskançlık olur mu? Arkadaşlarımla fotoğraf çektiriyorum. 'Beşiktaş'ı yönetenler, teşkilatlar' falan... Ayıp ya. Bunu yapanlar genel kurulu üyeleri ya. Sizin hiç Allah'ınız yok mu?" dedi. 

Transfer hakkında da açıklamalar yapan Orman, "Sürekli oyuncu al devri bitmiştir. Oyuncuları satacağız, daha iyilerini alacağız. Sürekli Avrupa kulüpleri satıyor. Atletico Madrid satıyor. Manchester United satıyor." şeklinde konuştu.

"Sandıktan kaçmam"

Seçimle geldiğini ifade eden Başkan Fikret Orman, "Ben seçim sandığından kaçmam. Ben seçilerek geldim. Kadir demiş ki otobüsle adamlar getirdiler. Yapılan usülsüzlükler falan diye. Ben otobüsle adam getirmedim. Otobüsle divan kurulu üyeleri gelmiş. Ama sizler internet sitelerinden milleti örgütleyip, bana küfür ettirince örgütlenmek olmuyor, benim yapmadığım bir şey örgütleme oluyor." ifadelerini kullandı.

"Örgütleme işini sizin altınızdakiler yapıyor"

Fikret Orman'ın konuşmasında örgütleme yapanlar var diyerek işaret ettiği Divan Kurulu üyesi Kadir Kılıç, söz hakkı aldı ve kürsüye çıktı. Kılıç, "Evet başkan otobüslerle insanlar taşındı. Sizin haberiniz olduğunu söylemedim ki. Ben bütün günlerimi Beşiktaş'a ayarlarım. Benim gördüğüm saat 3 buçuk, 4 gibi herkes sıkılmıştı boşalmıştı. Benim gördüğüm de yürüyen merdivenlerden otobüsle insanlar getirildiğini gördüm. Bunu da söyledim. Ben siz getirdiniz demedim. Beşiktaş'ın kanayan yarasından bahsettim. Ben birilerini sosyal medyadan ayarlıyormuşum. Son 1 ayda bu konuyla ilgili bir tweetimi ispatlayın ben burada sizden özür dileyeceğim. Ben kimseyi örgütlemem. Beşiktaş'ta örgütleme işini yapanlar, sizin altınızda çalışıyor. Nevzat Demir Tesisleri'ni ben yaptırdım demiştiniz. Hayır, Nevzat Demir Tesisleri'ni Süleyman Seba yaptırdı. Bir divan toplantısında arkadaşlarımızı kombine almadı diye suçladınız. Olabilir durumu yoktur. Barışma zamanıdır. Buradan divandan senle de konuşacağız, senle de konuşacağız demeyin. Yeni bir sezona başlıyoruz. Hepimizin barışması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"En iyi teknik adam takımın başında"

Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, toplantının açılışında yaptığı açıklamasında, "Yeni sezon başlıyor. Kulübümüz kendi imkanları içinde çok doğru transferler yaptı. Bu sezon şansımız da olursa ve daha önceki hayal kırıklıklarından ders çıkarırsak mutlu sona ulaşabiliriz" dedi.

Yönetemen kısa süre içinde Türkiye'nin en iyi antrenörlerinden birini takımın başına getirdiğini dile getiren Karadeniz, "Şenol Güneş, kendini ispatlamış bir teknik adamdır. İnşallah hayırlı olur diye düşünüyorum. Geçtiğimiz sezon şampiyonluğu son haftalarda kaçırdık. Umarım yönetim kurulu bunun sebeplerini araştırmış ve analiz etmiştir. Varsa böyle bir analiz bir daha böyle bir durumla karşılaşmamak için bizimle paylaşılmalıdır. Divan Kurulu Üyelerimize toplantıya göstermiş oldukları ilgi ve alaka nedeniyle teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Orman, siyah-beyazlı takımın eski teknik direktörü Slaven Bilic’le uzun süre çalışmak istediklerini, ancak çeşitli nedenlerden bunun gerçekleşmediğini kaydederek, "Doğrusu olduğu için böyle yaptık. Beşiktaş’ın hocalığı zor bir şey. Bütçemizi oturttuğumuz sürece daha uzun dönemli çalışmak istiyoruz. Shakhtar Donetsk’i çalıştıran Lucescu ile ilk geldiğimde de sonrasında da her seferinde konuştuk. Türkiye’yi tanıyan, bizim de iyi dostumuz. Olmadı" ifadesini kullandı.

"Taraftara ’tırtıl’ demedim"

Beşiktaş taraftarı için ’tırtıl’ ifadesini kullandığına yönelik iddialarla ilgili Orman, "Hiçbir zaman taraftara ’tırtıl’ demedim. Beşiktaş Kulübü Başkanı, taraftarına ’tırtıl’ der mi?" dedi. Divan kurulu toplantısına kendisiyle beraber sadece 7 yönetim kurulu üyesinin katılmasına tepki gösterilmesi üzerine de Orman, "19 kişilik yönetim kurulunu 15’e indirdik. Değerli ikinci başkanım pazartesi günü dönüyor. Diğer arkadaşlarımın da tatil dönemi var. Bugün ben buradayım" şeklinde konuştu.

Gazeteciler arasında ayrım yapmamasına yönelik telkinde bulunulması üzerine "Asla ayrım yapmam" diyen Orman, Vodafone Arena inşaatında kullanılan demir konusuyla ilgili şunları söyledi:
"Demirin yüzde 50-60’ını Ahmet Nur Çebi’den, ucuz fiyata aldık. Uzun vadeli ödedik. Elinden gelen her şeyi yaptı. Algılamaya baktığımız zaman ’tartılmadı, içinden demir çekildi’ gibi soru işaretleri oluşturuluyor. Somut bir şey varsa, çıkıp söylersiniz. Alnımız açık, gönlümüz pak. Çiğ yemedik ki, karnımız ağrısın. Gayet de makul bir şekilde stat yapıyoruz."

Demirören konusu

Orman, Beşiktaş Kulübü’nün menfaatlerine göre hareket ettiklerini anlatırken, siyah-beyazlı kulübün eski başkanı Yıldırım Demirören’e ödenmesi planlanan borçla ilgili şöyle konuştu:
"Demirören’in verdiği para, lira olduğu için döviz bazında yüzde elli azalmış durumda. ’Bu paranın büyük kısmını bağışlayın ve geri kalanı biz ödeyelim, bu mevzu da sulh yoluyla kapansın’ dedik. Amacımız budur. Beşiktaş’ı yönetmek bazı konularda ketumiyet gerektiriyor."

Fikret Orman’ın ayrılmasının ardından toplantıda söz almaya devam eden üyeler, siyah-beyazlı yönetime çeşitli eleştirilerde bulundu. 5 saati aşkın süren toplantı, Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Ahmet Ürkmezgil’in yaptığı teşekkür konuşmasıyla sona erdi.

AA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...