Fenerbahçe uzay üssü

Teknik direktör Ersun Yanal’la birlikte Fenerbahçe’de teknoloji zirve yaptı. Antalya kampında oyuncuların her anı, bilgisayar üzerinden izleniyor. İdmanlar, insansız hava aracı ‘drone’la kayıt altına alınıyor, oyunculara hataları an be an gösteriliyor. (Yusuf Dursun)

08 Ocak 2019, Salı 06:00
- A +
Fenerbahçe uzay üssü

Fenerbahçe’de teknik direktörlük koltuğuna Ersun Yanal’ın oturmasıyla birlikte teknoloji de futbol takımının içine girdi. Yanal’la beraber antrenmanlarda teknoloji kullanımı son noktasına ulaştı.

Fenerbahçe uzay üssü

İdmanlar GPS yöntemiyle canlı olarak takip ediliyor. Yardımcı hocalar, iPad üzerinden oyuncuların o anki koşu mesafelerini, sprintlerini, kalp atım sayılarını görebiliyor.

Fenerbahçe uzay üssü

Bu konuda 20’den fazla parametre bulunuyor. Örneğin futbolcuların idmanlarda kalp atış sayıları 180-190’a çıkıyor. Ersun Yanal, bu verileri yerinde görebildiği için çalışmanın bir sonraki kısmına başlamadan önce oyuncuların nabzının uygun seviyeye düşmesini bekliyor.

Fenerbahçe uzay üssü

Türkiye’de bir ilk...

Elbette uzaktan kumanda edilebilen insansız hava aracı drone da, antrenmanların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Antalya kampında çalışmalar drone üzerinden baştan sona kayıt altına alınıyor, daha sonra analizler bunun üzerinden yapılıyor.

Fenerbahçe uzay üssü

Türkiye’de bir ilk olan bu faaliyet sayesinde istenen görüntüler seçilip, üç boyutlu hale getiriliyor. Canlı olarak yapılan kayıt sırasında Yanal, oyuncunun o an yaptığı bir hata ya da eksiği varsa, hemen orada görüntülü olarak futbolcusuna neler yapması gerektiğini anlatabiliyor.

Fenerbahçe uzay üssü

Fitness cihazları da geldi

Normalde devre arasında takımlar, kaldıkları oteldeki fitness cihazlarını kullanmakla yetiniyor. Ancak Yanal, fizik ve kondisyon çalışmalarına ayrı bir önem verdiği için Samandıra’daki tesislerde kullandıkları fitness cihazlarını da özel olarak Antalya’ya getirtti.

Fenerbahçe uzay üssü

Bir tır dolusu gelen aletler de, yine son teknoloji olarak takımın kullanımına sunulmuş durumda.

Sıradaki haber yükleniyor...