Fenerbahçe Gönlüm'ü kınadı

Fenerbahçe Kulübü, Efes Pilsenli basketbolcu Kerem Gönlüm'ün, kulüp asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ile ilgili açıklamalarına yanıt verdi.

05 Ekim 2009, Pazartesi 18:50
- A +
Fenerbahçe Gönlüm'ü kınadı

Kulübün internet sitesinde "Kınıyoruz" başlığıyla yapılan açıklamada, geçen hafta düzenlenen basın toplantısındaki açıklamaların, asbaşkan Mosturoğlu’nun kişisel görüşü olmadığı, Fenerbahçe Kulübü’nün resmi görüşü olduğu belirtilerek, "Bu itibarla, Kerem Gönlüm’ün, bu açıklamanın içeriğine dair, "Haddi aştığı" şeklindeki ifadesi, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kurumsal kimliğine yönelik bir saldırıdır. Kerem Gönlüm’ü, kulübümüze yaptığı bu saygısızlık nedeniyle şiddetle kınıyoruz" denildi.

Kerem Gönlüm’ün açıklamalarının "Yavuz hırsız ev sahibini bastırır" sözü çerçevesinde karşılandığı ifade edilen açıklamada, şöyle devam edildi: "Kamuoyunda, Kerem Gönlüm’e yapılan doping testinde ortaya çıkan ’cathine’ maddesinin, oyuncunun vücuduna hangi yolla girdiğinin cevabı aranırken, keza aynı maddenin bir diğer Efes Pilsen oyuncusu Mario Kasun’da rastlanmasının ardından, olayın bireysel olmadığı yönünde ciddi şüpheler mevcutken, Kerem Gönlüm’ün talihsiz açıklamalarını ’Yavuz hırsız ev sahibini bastırır" atasözümüz çerçevesinde, tebessümle karşılıyoruz. Kerem Gönlüm’ün beklediği hukuki sürecin sonucu bellidir. Aynı yasaklı maddeyi kullanan sporcuların aldığı cezalar net bir şekilde bilinmektedir. Dünya’daki bu örnekler çerçevesinde, kamuoyu vicdanının, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun yetkili kurullarının verecekleri kararlarla alakalı beklentisi de açıkça ortadadır. Bu beklentinin bir sonucu olarak, hukuki sürecin WADA dahil tüm uluslararası merciler önünde, sonuna kadar takipçisi olacağımızı başta Kerem Gönlüm olmak üzere tüm sorumluların bilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Bu olayın, birden fazla sporcunun yasaklı madde kullandığı, ardında kolektif ekip çalışmasının olduğu, son yılların en önemli spor skandallarından biri olduğunu bir kez daha önemle belirtmek istiyoruz. Bu skandalın büyüklüğü ve sonuçları, etrafa bağırıp çağırarak konuyu yan yollara taşıyarak azaltılamayacak boyuttadır. Efes Pilsen Kulübü, bir an önce bu kolektif doping eyleminin perde arkasını tüm ayrıntıları ile aydınlatarak, kamuoyu vicdanını rahatlatmalı ve başarılarına doping skandalına sebebiyet vererek leke sürenleri derhal içinden ayırarak cezalandırmalıdır. Efes Pilsen Kulübü’nün konuyla ilgili her adımı, Türkiye Basketbol Federasyonu yargı kurullarının konuyla alakalı olarak vereceği cezai kararlardan daha önemli ve daha değerlidir."

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...