Fatih Terim: Galatasaray aşığı ve taraftarıyım

Kendisinin 7’nci, Galatasaray’ın 21’inci lig şampiyonluğunu kutlayan Fatih Terim, Sarı-Kırmızılı kulüpteki başarısını bu sözlerle özetledi. Tecrübeli hoca ayrıca birçok teknik adamın sadece hayal edebileceği teklifler aldığını, ancak hep kalbini ve ruhunu dinlediğini söyledi.

24 Mayıs 2018, Perşembe 06:00
- A +
Fatih Terim: Galatasaray aşığı ve taraftarıyım
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, kariyerinin 7’nci, Galatasaray’ın 21’inci şampiyonluğunu kutlarken, İngiliz medyasına bir röportaj verdi. ‘Bu sefer son kez ayrıldım dediğiniz oldu mu?’ sorusunu yanıtlayan Terim, “Hayır. Hiçbir zaman böyle bakmadım. Ben Galatasaray’da sadece başarılara imza atan biri değilim, Galatasaray aşığı ve Galatasaray taraftarıyım. Sevdiğin biri için hiçbir zaman ‘son kez ayrılacağım’ diye düşünemezsin” cevabını verdi.

‘Fiziksel olarak ayrılsam bile’

“Galatasaray’ı 1974 yılında gelip, sözleşme imzaladığım ve profesyonel olarak çalıştığım basit bir yer olarak görmüyorum. Kendimi ait hissettiğim ve kendimi adadığım, beni ve yaşadıklarımı anlatan bir kulüp Galatasaray. Her şeyin ötesinde, unutulmaz başarılar yaşadığım yer burası. Ben öyle görüyorum. Herkes ‘ilk kez ayrıldı’, ‘ikinci dönüşü’, ‘üçüncü kez döndü’ gibi şeyler söyledi ama ben hiçbir zaman ayrılık ya da geri dönme olarak bakmadım. Burası benim için tek yönlü. Fiziksel olarak ayrıldığım doğru ama Galatasaray hep benim içinde bir yerlerde.”

Asrın transfer iddiası! Fenerbahçe'yi bırak Galatasaray'a gel!

‘Hayal edilen teklifler aldım’

“Ben hiçbir zaman ayrılmadım. Fiziksel olarak olabilir ama gerçekten ayrılmadım. Hep kaldığım yeden devam ettim. Tabii ki başka teklifler de aldım, ki birçokları tarafından da hayal edilen tekliflerdi bunlar. Ancak bunları kabul etmek, bir şeyleri sadece mantık çerçevesinde görebildiğinizde mümkün olur. Ben hiçbir zaman hayatı sadece mantık çerçevesinde görmedim, aynı zamanda kalbimi ve ruhumu da dinledim.”

‘Ruh ve kimlik çok önemli’

“Bir kulüp için sadece maddi değer değil, bir ruh ve kimlik ortaya koymak da önemli. Galatasaray’ın bir ruhu var, bir kimliği var. Dünyanın birçok yerinde oynadım ve maçlarda teknik direktörlük yaptım. Atmosferi sağlayan en önemli şeyin ruh ve kimlik olduğuna tanıklık ettim. Kültürü, tarihi, değerleri ve ruhu sayesinde, Galatasaray çok özel bir atmosfere sahip ve bunu da olabilecek en güzel şekilde sunuyor.”

Galatasaray Başkan adayı Dursun Özbek listesini tanıttı

‘Kazanmak yetmez zevk almalısın’

“Ben sadece kazanmakla ilgilenmiyorum. Futbol eğlence için oynanan bir oyun. Maç izlerken, sen de oynanan oyundan zevk almalısın. Oyuncularımın performansından zevk almaları gerektiğini söylemeye çalışıyorum. Kazanmak önemli ancak kazandığımızda da, kaybettiğimizde de taraftarlarımızın gurur duyacağı bir grup oyuncu görmeleri gerekiyor.”

‘Zirvede bırakmak aptalca ve saçma’

“16 yaşında profesyonel oldum ve 17 yaşında gol kralı oldum. Adana Demirspor’da kaptanlığa yükseldim, 20 yaşında Galatasaray’a geldim. 23 yaşında Galatasaray’da ve Milli Takım’da kaptanlığa yükseldim. Bu kadar erken başlayıp, bu kadar etkili olunca, “Sen hala oynuyor musun?” şeklinde sorular duyuyorsun. “30 yaşındayım ve hala mı diyorlar” diye sormaya başlıyorsun. Şu anda 30 yaşında bir oyuncunun yıllar boyunca oynayacağı düşünülüyor. Bir de, ‘Hala iyi durumdayken emekli olmalı’ diye aptalca bir düşünce var. İyiyse neden emekli olsun? ‘Zirvedeyken emekli olsun’... Niye zirvedeyken emekli olsun. Bu saçma bir yaklaşım.”

Bu yıldızlar 2018 Dünya Kupası'nda yok!


 

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...