Fanatik yazarlarının Medipol Başakşehir - Beşiktaş maçı yorumları

Süper Lig'in 26. haftasında oynanan Medipol Başakşehir - Beşiktaş mücadelesi ev sahibi ekibin 1-0'lık üstünlüğüyle sona erdi. Fanatik'in usta yazarları da, bu önemli karşılaşmanın 90 dakikasını enine boyuna değerlendirdi.

19 Mart 2018, Pazartesi 07:37
- A +
O rotasyon neye yaradı? (Cem Dizdar)

O rotasyon neye yaradı? (Cem Dizdar)

“Yabancı kalite getirdi denilen Süper Lig’in tepe maçı başladığında sahada 25 yaş altı üç oyuncu vardı; İrfan Can, Attamah, Talisca! O nedenle Adebayor’un (34) yaklaşık 50 metre koşup Lens’in (30) ayağından top alışını hayranlıkla izledi çoğumuz!..

İlk devre İrfan ile Mahmut, önlerinde oynayan Mossoro’nun desteğini alırken Talisca, Atiba/Tolgay’a uzak kaldığından orta saha Başakşehir’in oldu. Epureanu ile Emre’nin yokluğuna rağmen ilk devre katıksız üstündüler.

Mossoro sakatlanıp bir de Caicara atıldı ama Beşiktaş son 15 dakikaya kadar öyle az çalışıp öyle isteksiz göründü ki Başakşehir rahat rahat kendini savundu.

Düzen yerine can havliyle oynamayı sürdürdürüp, karambol ve karavana şut peşine düşen Beşiktaş’a karşı direnci iyice artıran Başakşehir maçı da kazanmayı bildi.

Gecenin sorusu (Cem Dizdar)

Gecenin sorusu (Cem Dizdar)

Jeremain Lens’in kiralanmasını anlayabilirim ama bonservisinin onca yıl için satın alınmış olmasını anlaşılır bir dille açıklayacak birileri var mıdır Beşiktaş Kulübü’nde?

Maçın starı (Cem Dizdar)

Maçın starı (Cem Dizdar)

Başından sonuna kadar takımının orta saha savunmasını sertleştiren hatta eksik kalmalarına rağmen direnci hiç düşmeyen Mahmut Tekdemir.

Maçın olayı (Cem Dizdar)

Maçın olayı (Cem Dizdar)

Beşiktaş’ın, üç temel oyuncusu olmayan Başakşehir’e karşı oyun kurgusu yerine bireysel beceriyi öne koyarak ‘arzu’ ve ‘bilgi’ değil de ‘can havli’yle oynar görüntüsü

Kısa mesaj (Cem Dizdar)

Kısa mesaj (Cem Dizdar)

Şampiyonluk yarışında avantaj elde etmiş, üstelik bu maç gerekçesiyle Bayern maçına bol rotasyonla çıkmışken Beşiktaş’ın oyun kalitesi düşündürücü.

Hep aynı filmi izlemek (Ali Ece)

Hep aynı filmi izlemek (Ali Ece)

Başakşehir, ilk bölümde Beşiktaş savunmasının üstüne kabus gibi çöktü. Cengiz Ünder artık Roma’da olmasaydı, bu sahada geçen sezon oynanan maça benzer bir ilk yarı skoru ortaya çıkabilirdi. Beşiktaş, hücum pres yapmaya başlayarak en azından Başakşehir’in rüzgarını dindirmeye çalıştı.

Her hücum pres yaptığında da rakibini zorladı ancak nedense sürekli pres yapmadı ya da yapamadı. Pas üstünlüğünü kurması beklenen bir numaralı oyuncusu Tolgay, en kötü yerde top kaptırınca Beşiktaş golü yedi.

Mossoro’nun sakatlanmasından sonra Başakşehir baştaki oyununa devam edemedi, İBB dönemindeki kontratak oyununa dönmek zorunda kaldı. Sonrasında rakip 10 kişi kalmasına rağmen Beşiktaş bir türlü net pozisyonlar üretemedi.

Geriye gömülen bir savunmaya karşı sadece yüksek orta yaparak gol aramak karanlıkta iğne aramak kadar saçmaydı.

Gecenin sorusu (Ali Ece)

Gecenin sorusu (Ali Ece)

Beşiktaş neden her Başakşehir deplasmanında aynı hatayı, konsantrasyonu düşük berbat başlangıcı yapıyor? Neden hiç ders alınmıyor?

Maçın starı (Ali Ece)

Maçın starı (Ali Ece)

Adebayor, ilk profesyonel maçıymışçasına hırslı, son maçıymış gibi ölümüne oynarken sahanın da en bilge futbolcusuydu.

Maçın olayı (Ali Ece)

Maçın olayı (Ali Ece)

Emre, Epureanu yokken Mossoro sakatlanıp çıkmış üstüne de Caiçara kırmızı görmüşken Beşiktaş’ın net pozisyon bulamaması!

Kısa mesaj (Ali Ece)

Kısa mesaj (Ali Ece)

Beşiktaş sinemada Süperman olsaydı, Başakşehir kriptonit taşı olurdu.

 

Başakşehir hata yapmadı (Erman Özgür)

Başakşehir hata yapmadı (Erman Özgür)

Fatih Terim Stadyumu’nda oynanan kritik maça iki takımda geriden oyun kurup önde basma çabası ile başlasa da oyununu rakibine kabul ettiren Başakşehir oldu. Özellikle Edin Visca ve Eljero Elia’nın çabukluklarına Emmanuel Adebayor’un enerjisi ile eşlik etmesi Başakşehir’i her anlamda oyunun üstünü yaptı.

Diğer taraftan Beşiktaş, oyunu kurmaya çalışırken pas trafiği hem yavaş hem de Anderson Talisca’nın etkisizliği yüzünden genelde yanlara doğru oldu. Bir de tüm bunların üzerine Alvaro Negredo’nun etkisizliği eklenince, Siyah-Beyazlılar gol yollarında istediğini yapamadı.

Tek kaleye rağmen... (Erman Özgür)

Tek kaleye rağmen... (Erman Özgür)

Yine de içeriye 1-0 girmesi oyuna bakınca iyi kabul edilebilirdi. 2. yarıya Beşiktaş vites yükselterek başladı. Baskı ve iştah, Caicara’nın atılması ve teknik direktör Şenol Güneş’in hamleleri sonrası maçı tek kaleye çevirmelerine rağmen kalabalık Başakşehir savunması neredeyse hiç hata yapmadı.

Kara Kartal, şampiyonluk yolunda direkt rakibine çok önemli bir 3 puan kaybetti.

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Beşiktaş’ın şampiyonluk şansı bu skordan sonra ne kadar? 2 rakibinin birden puan
kaybettiği haftada Beşiktaş şampiyonluktaki bir diğer rakibine kaybetmemeliydi.

Maçın starı (Erman Özgür)

Maçın starı (Erman Özgür)

Adebayor için iyi futbolcu ya da yıldız futbolcu yazmak yeterli gelmiyor. Oyunu kalbiyle oynayan, yüksek oyun bilgisini top tekniği ile birleştirip takımının topu öne taşımayı başardığı her pozisyonda olan Adebayor maçın yıldızıydı.

Maçın olayı (Erman Özgür)

Maçın olayı (Erman Özgür)

Eprianu ve Emre Belözoğlu gibi önemli oyuncularının yokluğunda Başakşehir’in özellikle ilk yarıdaki futbolu maçı kazandıran etken oldu.

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Hali Umut Meler, Bülent  Yıldırım’a nazaran çok daha başarılı ve cesaretli bir derbi yönetti.

Golden önce faul var (Deniz Çoban)

Golden önce faul var (Deniz Çoban)

Maçın tek golünü atan Elia, pozisyon öncesinde Tolgay’a faul yaptı. Meler bu hatasıyla maçın gidişatını etkiledi.

23. dakikada Visca şut atmak üzereyken, Adriano’nun arkadan bir itmesi var. Bu pozisyonlarda itmenin şiddetinden çok, itmenin oyuncuyu ne kadar etkilediğine ve hareketlerini kısıtlayıp kısıtlamadığına bakılır. Bence topa vurmak üzere olan Visca’ya yapılan bu temas onun dengesini bozmaya fazlasıyla yetti.

Devam diyenlere saygı duymakla birlikte, bana göre penaltı daha doğru karar olurdu. 28. dakikada Başakşehir golünü atan Elia gol öncesi Tolgay’a faul yapıyor. Bu Meler adına maçın gidişatını etkileyen önemli bir hataydı. 62. dakikada Caicara, Adriano’nun ayağına bastığı için ikinci sarı kartı gördü.

Bu sarı kart doğruydu ancak 31. dakikada Talisca’ya faul yaptığı gerekçesiyle gördüğü sarı kart yanlıştı. Pozisyon omuz omuza mücadele idi.

Kartal fırsat tepti (Orhan Yıldırım)

Kartal fırsat tepti (Orhan Yıldırım)

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın puan kaybettiği haftada büyük avantaj yakalamıştı. Kendisine ters gelen Başakşehir önünde maça kötü başlayıp, geri düştü. Ev sahibi takımın son yarım saati bir eksik oynadığı maçta her türlü riski aldı.

Güneş’in ekibi puan çıkaramayıp eli boş döndü. Avcı’nın takımı haftanın en karlısı olarak milli takım arasına girdi.

 

Orta saha ortada olmayınca (Orhan Yıldırım)

Orta saha ortada olmayınca (Orhan Yıldırım)

Beşiktaş orta alanı, en kötü maçını oynadı. Atiba-Tolgay uyumsuz, Talisca yalnız kaldı. Babel silikti. Adebayor, kale önüne kadar kovalayıp Lens’ten top aldı. Böyle olunca da, Başakşehir baskı kurdu. Avcı’nın ekibi, her iki kanattan yüklenip topu geriye çıkardı. 28’de Tolgay’ın kaptırdığı topta Elia bu tarz atakta takımını öne geçirdi: 1-0.

Santrfor farkı (Orhan Yıldırım)

Santrfor farkı (Orhan Yıldırım)

İlk yarıda iki takımın santrforları arasındaki fark; siyah ile beyaz kadardı. Negredo rakip savunma arasında kayboldu. Öylece durup bekledi. Bulduğu topları hep ezdi. Takımını forvetsiz oynattı! Diğer yanda ise Adebayor. İstek ve arzu dolu.

Her topa koştu. Pozisyona girdi. Sürekli hareket halinde olup, savunma dengesini bozdu. Geriye kadar gelip top çıkardı..

Talisca geri gelince (Orhan Yıldırım)

Talisca geri gelince (Orhan Yıldırım)

İkinci yarı Talisca ileride çakılı kalmayıp, geri geldi. Aldığı toplar ile takımını atağa kaldırıp, pozisyonlara soktu. Elia’nın atılması ile birlikte, oyun üstünlüğü tamamen Kartal’a geçti.

Ancak, girilen bir çok pozisyonda gol sesi çıkmadı. Başakşehir’in tehlikeli kontra denemeleri de skora yansımadı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.