Fanatik yazarlarının Fenerbahçe - Spartak Trnava maçı yorumları

UEFA Avrupa Ligi D Grubu ikinci maçında Spartak Trnava'yı ağırlayan Fenerbahçe, rakibini Islam Slimani'nin golleriyle 2-0 mağlup etti. Temsilcimiz açısından gruba yeniden dönüş anlamı taşıyan bu galibiyeti, Fanatik'in usta yazarları yorumladı.

05 Ekim 2018, Cuma 07:07
- A +
Derin bir nefes... (Erman Özgür)

Derin bir nefes... (Erman Özgür)

Değişen dizilişte amaç 2 stoperi kenarlara açıp İsla ve Hasan Ali’yi öne çıkartarak bu oyuncuların yapacağı ortalarla Slimani, Frey ve Ayew ile golü bulmaktı. Çok oyuncu ile kapanacak bir takıma karşı doğru bir oyun stratejisiydi.

Slimani’nin kaçırdığı 3 pozisyon ise golün habercisi mi yoksa yaklaşan felaketin göstergesi mi kestirmek zordu. Ancak pozisyon vermeden geçen ilk yarının ardından devrenin hemen başında Trnova kalecisinin ikramını gol yapan Slimani ilk yarıdaki şanssızlığını kırarak hepimizi rahatlattı.

Bu gol daha kaliteli bir oyun getirir mi derken sadece biraz daha durağanlık getirmesine rağmen pozisyona girme şampiyonu Slimani attığı 2. gol ile ihtiyacı olan patlamayı yaparak maçı Fenerbahçe’ye maçı kazandıran oyuncu oldu. Sonuçta oyun olarak olmasa da skor olarak Fenerbahçe’ye nefes aldıran gece de derin bir nefes de Cocu almış oldu.

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Başakşehir maçı için aynı oyun tarzı uygun mu? Özellikle pas kalitesi yüksek Başakşehir’e karşı 3’lü savunma olabilir ancak çift santrfor yanlış bir seçim olur.

Maçın starı (Erman Özgür)

Maçın starı (Erman Özgür)

Slimani attığı goller ile şimdiye kadar yaşadığı olumsuzları üzerinden atarken gelecek maçlar için de güven tazeledi.

Maçın olayı (Erman Özgür)

Maçın olayı (Erman Özgür)

Fenerbahçe’de çift santrforlardan Frey’in, Slimani ve Ayew’e rağmen pozisyona girmekte zorlanması ve oynadığı oyun bu takımda ne işi var dedirtti.


Kısa mesaj (Erman Özgür)

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Skrtel'in Fenerbahçe savunmasında oynaması takımın savunma kurgusuna seviye atlatıyor.

Hayata dönüş (Serkan Akcan)

Hayata dönüş (Serkan Akcan)

Cocu’nun Trnava gibi zayıf bir rakibe karşı denediği her şey, pazar günü Başakşehir maçında kolay kolay cesaret edemeyeceği değişimler içeriyor. Mesela Benzia’yı kenarda oturtmak ne futbolla ne mantıkla izah edilebilir.

Benzia santrfordan devşirme bir 10 numara ve ceza sahasına girmiyor diye onu kesmek gerçeği yansıtmaz. Trnava karşısında Slimani’nin iki golüyle kazanmak Benzia’sız oyunun işe yaradığı anlamına gelmez.

Ama 75’e kadar 3-1-4-2 oynayan Fenerbahçe’de Frey’in, Ayew’in, Eljif’in çabaları ve Slimani’nin bitiriciliği gecenin en büyük kazanımlarıydı. Frey gölgede kalsa da koşu pistlerindeki tavşan atlet gibiydi.

Gol atmak için değil Slimani’yi oynatmak için sahadaydı sanki. Her şeyi Slimani yaptı ama Frey’in çabası da takdire değerdi. Jailson ilk kez merkezde Topal’sız oynadı. Pas kalitesi Mehmet Topal’dan üstün, çok daha sert bir oyuncu ama hücumda daha iyisini yapabilirdi.

Gecenin sorusu (Serkan Akcan)

Gecenin sorusu (Serkan Akcan)

Cocu, Başakşehir karşısında da Benzia’yı ceza sahasına az giriyor diye keser ve 3-1-4-2 oynayabilir mi?

Maçın starı (Serkan Akcan)

Maçın starı (Serkan Akcan)

Slimani çok çalıştı, çok aradı ve iki gol buldu. Sahanın en iyisi, gecenin adamıydı.

Maçın olayı (Serkan Akcan)

Maçın olayı (Serkan Akcan)

Fenerbahçe’nin tam 22 faulle maçı bitirmesi. Jailson merkezde tek oynadığında sert yüzünü gösterdi. 6 faulle sahanın en çok faul yapanıydı.

Kısa mesaj (Serkan Akcan)

Kısa mesaj (Serkan Akcan)

Cocu için oyundan ziyade skor önemliydi ve Trnava galibiyeti can suyu oldu. Fakat yineliyorum, Fenerbahçe bu tip maçları kaliteyle kazanır, mücadeleyle değil.

Bu takım Fenerbahçe nedir,bilmiyor! (Zafer Büyükavcı)

Bu takım Fenerbahçe nedir,bilmiyor! (Zafer Büyükavcı)

Fenerbahçe nedir? 1907 yılında kurulmuş, işgal kuvvetlerine kafa tutmuş, Kurtuluş Savaşı’na sonsuz destek vermiş,mühimmat kaçırmış, Harrington Kupası’nı kazanmış, Milli Mücadele için her şeyini ortaya koymuş... Önce bunları bilecek bu formayı giyenler...

Bir futbol takımından çok daha fazla şeyi temsil ettiğini bilecek...

Sonra, bu forma için kimlerin hangi bedeller ödediğini anlatacaksın. Mesela Aziz Yıldırım’ın üç asırla yargılandığını...

Mesela Volkan Demirel’in nasıl hiç edildiğini...

Ardından bu tarihe, bu özgeçmişe inanan, saygı duyan adamları koyacaksın kadroya...

O formanın ağırlığını bilecek adamlar olacak işin başında...

Belki yine kaybedeceksin bazı maçları..

Ama savaşarak, ama mücadele ederek, ama hakkını vererek... Bu takım, ‘Fenerbahçe nedir’ bilmiyor. Bütün sıkıntı da bu bence...

Gecenin sorusu (Zafer Büyükavcı)

Gecenin sorusu (Zafer Büyükavcı)

Trnava oyuncuları özellikle de ilk yarıda kaleyi gördüğü yerden şut çektiler. 20 metre, 30 metre uzaklıktan... Acaba neden? Volkan Demirel ‘büyük kaleci’, Harun Tekin sadece ‘iyi kaleci’ olduğu için olabilir mi?

Maçın starı (Zafer Büyükavcı)

Maçın starı (Zafer Büyükavcı)

Slimani iyi futbolcu... Slimani değişik bir adam.. Yazık oluyor şimdilik bu adama... Bu kadar kötü performans sergileyen adamlarla birlikte oynamasına karşın, toplu topsuz her oyunda farkını koyuyor ortaya...

Maçın olayı (Zafer Büyükavcı)

Maçın olayı (Zafer Büyükavcı)

Bir Avrupa Kupası maçı oynuyorsun. Rakibin Trnava.. 90 dakika boyunca Beşiktaş’a, Şenol Güneş’e, Galatasaray’a küfrediyorsun... Ceza verilmiyor diye mi yapıyor bunu Fenerbahçe taraftarı? Tıpkı Sarpsborg maçında Beşiktaş taraftarının yaptığı gibi...

Kısa mesaj (Zafer Büyükavcı)

Kısa mesaj (Zafer Büyükavcı)

Yanıltmasın bu maç Fenerbahçeliler’i... Çünkü bu takımın bir karşılığı yok Süper Lig’de... Hafta sonu Başakşehir maçı var... Kazanırsa yola devam eder Fenerbahçe, kazanamazsa yola çıkar Cocu.. Ve bir başka bahara kalır umutlar...

Bileti açığa alındı! (Mehmet Ali Sabuncu)

Bileti açığa alındı! (Mehmet Ali Sabuncu)

Hafta içinde kulağı çekildikten sonra Cocu 4-3-3 sistemini 3-5-2’ye döndürerek başladı Trnava maçına.. Topal, Benzia, Şener dışarıda, İsla, Eljif, Skrtel 11’deydi. Takım kötü durumda olmasına, Kadıköy’de de trafiğin kilit olmasına rağmen maça gelen taraftarları tebrik ediyorum. Gelelim maça; 4’te Hasan Ali soldan ortaladı, Slimani’den önce araya Toth girdi.

9’da Slimani’nin, Chudy ile karşı karşıya kaldığı pozisyondan sonuç çıkmadı. 20’de Slimani’nin kafa şutu heyecan yarattı, dönen topta Reyes’in hatasıyla Jirka, Fenerbahçe ceza alanına girdi, atak sonuçsuzdu. 30’da Eljif’in uzun pasında Slimani iki Slovak stoperin arasından kafayı vurdu, golü Chudy çıkardı.

Taraftar ıslıkladı! (Mehmet Ali Sabuncu)

Taraftar ıslıkladı! (Mehmet Ali Sabuncu)

Gol atamayan Fenerbahçe devre bitiminde içeriye ıslıklarla girdi. 46’da Kadlec’in uzaktan isabetsiz şutuyla 2. devre başladı. 48’de 2.7 milyon Euro’ya alınan Frey’in şutu komikti! 51’de Chudy’in tokatlayamadığı topa Slimani dokundu ve durum 1-0 oldu.

54’te Ayew’in dönerek şutu defansa takıldı. 2 dakika sonra Hasan Ali golü kaçırdı ama 68’de Slimani, Ayew’in ortasında kafayla durumu 2-0 yaptı, Kadıköy’ü ayağa kaldırdı.

Slimani yıldızlaştı (Mehmet Ali Sabuncu)

Slimani yıldızlaştı (Mehmet Ali Sabuncu)

Maç bu sonuçla sona erdi. 12 takımlı Slovakya 1. Ligi’nin 9. sırasındaki Spartak Trnava takımına karşı, Fenerbahçe UEFA Ligi’ndeki bu yıl ilk galibiyetini aldı. Oyun, kapanan takıma karşı gerektiği gibiydi.

Zaman zaman çok gol kaçıran ama bu gece iki gol atan Slimani yıldızlaştı. Oldukça eleştirilen ve gönderilecek gözüyle bakılan Cocu ve ekibinin bu galibiyet gidiş süresini uzattı. Alınan skor hafta sonu Başakşehir maçı için taraftarın takımına güvenini biraz artırdı.

Fenerbahçe’ye bu oyun yeter mi? (Metin Tükenmez)

Fenerbahçe’ye bu oyun yeter mi? (Metin Tükenmez)

Bir zamanlar bir ülke vardı. O ülke henüz Yugoslavya gibi bölünmemişti. İşte o ülkenin yani Çekoslovakya’nın en önemli takımıydı Spartak Trnava. Dün akşam Fener karşısında izlediğimiz, bölünmüş Çekoslaovakya’nın, Slovakya tarafının temsilcisi, eski halini bilenleri düş kırıklığına uğratan bir görüntü ortaya koydu. İzlediğimiz Trnava bizim ligimizin sıradan ekiplerinden bir olmaktan öteye geçemezdi.

Ne var ki bu çok önemli değildi. Çünkü Fenerbahçe kulüp olarak çok zorlu bir dönemden geçiyordu ve bu maçı kazanmak onların kaybolmak üzere olan özgüvenlerini yerine getirmese de, çıkışa geçmek için bir başlangıç olabilirdi.

Nitekim Fenerbahçe çok görkemli bir futbol oynamasa da rakip kalecinin acemice hatalarını iyi değerlendirerek maçı kazandı.

Spartak Trnava maçını kazanmak salt tek başına Avrupa Ligi’nde kazanılan bir üç puan anlamı taşımıyor, bazı futbolcuların Fenerbahçe için önemini belgeleyen bir oyundu da. Örneğin Eljif Elmas artık Fenerbahçe’nin değişmez oyuncularından biri olacağını kanıtladı.

Ayew ,Valbuane’nin bir değişik versiyonu gibi görünse de, top ayağına geldiğinde kolay kolay rakibe kaptırmıyor. En azından Valbuena gibi atağa çıkarken top kaptırmıyor ve topu ayağında iyi saklıyor. Gerektiğinde rakibi çok rahat geçip oyundan düşürebiliyor.

Frey aslında zaman içinde yararlı olabilecek bir oyuncu. Aslında tam da bizim lig için aranılan bir forvet. Hiç de Erzurumspor başkanı Mevlüt Doğan ve eski hocası Mehmet Altıparmak’ın söylediği gibi sıradan bir oyuncu değil. Sanırım zaman içerisinde değeri anlaşılacak.

Fenerbahçe’nin dün akşamki oyunu ne Avrupa Kupası’ndaki diğer maçlar için ne de ligde yeterli olabilir. Ancak Avrupa Ligi’nde kazanılan bu maç takım için değerli olan futbolcuların yavaş yavaş formalarına kavuşacağını göstermesi bakımından önemliydi. Mehmet Topal’ın geçmiş Eljif Elmas’ın gelecek olması gibi bir durum…

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.