Fanatik yazarlarının Fenerbahçe - Galatasaray maçı yorumları

Süper Lig'in 26. haftasında oynanan Fenerbahçe - Galatasaray maçı 0-0'lık eşitlikle sona erdi. Fanatik'in usta yazarları ise, karşılaşmanın 90 dakikasını en ince detayına kadar değerlendirdi.

18 Mart 2018, Pazar 07:00
- A +
Kocaman'ın planı daha iyiydi (Mehmet Demirkol)

Kocaman'ın planı daha iyiydi (Mehmet Demirkol)

Galatasaray’ın ilk yarıda ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. Stoperlere basmadılar. 2. bölgeye kadar Fenerbahçe’nin çıkmasını beklediler. Bunun sebebini anlamak güç. Halbuki orada bir kalite sorunu var ve Galatasaray’ın tanıdığı bu rahatlık onları ileri taşıdı.

Buna Aykut Kocaman’ın ön alanda yaptığı değişik kurgu da eklenince ibre Fenerbahçe’ye döndü. Ekici ve Soldado önde net bir kalite, top kontrolü artısı demekti. Yani aslında her şey Fenerbahçe’ye yakın hale geldi. Fakat ful stada rağmen top yekun inancın biraz eksik olduğunu söylemek lazım.

İkinci yarıda Galatasaray’ın hızlı çıkıp bulduğu net 3 pozisyon üzerinden planının doğru olduğu hükmüne varmak doğru olmaz. Kötü plana rağmen ön alandaki kalite farkıyla bu noktaya geldiler demek daha doğru. Aykut Kocaman’ın planı Terim’den daha iyiydi.

 

Gecenin sorusu (Mehmet Demirkol)

Gecenin sorusu (Mehmet Demirkol)

10 kornerden sadece birini doğru kullanabildi Fenerbahçe. Bu kadar duran toıp zaafı yaşayan bir takıma karşı ön direk vuruşu yapmamak anlaşılmaz. Bunu nasıl planlamadılar?

Maçın starı (Mehmet Demirkol)

Maçın starı (Mehmet Demirkol)

Muslera ve Volkan arasında kaldım. Volkan’ın kurtarışlarının Uruguaylı’dan daha önde olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Nagatomo’nun şutuna verdiği reaksiyon olağanüstüydü.

Maçın olayı (Mehmet Demirkol)

Maçın olayı (Mehmet Demirkol)

Fenerbahçe’nin 20 yıllık yenilmezliği baskı açısından Galatasaray’dan çok Fenerbahçe’ye etki yapıyor. Ezer geçerizden ziyade aman bozulmasın ruh haline giriliyor. Kimin için lanet emin değilim.

Kısa mesaj (Mehmet Demirkol)

Kısa mesaj (Mehmet Demirkol)

Fenerbahçe’nin sağ kanadında hangi 2’liyi koysanız bunun altında kalmaz. Acı.

İkisi de kaybetti (Ali Ece)

İkisi de kaybetti (Ali Ece)

Fenerbahçe, maça Başakşehir galibiyetindeki tam saha presle başladı. Nedense bir süre sonra bu presten vazgeçip sadece topun arkasına geçti ve bireysel hata kovaladı. İlk yarıda Galatasaray ise ideal 11’iyle sahada olmasına rağmen pas yüzdesi düşük kaldığı için ideal futbolunu sergileyemedi.

20-45 arası daha çok orta saha mücadelesi ve maçın yayınlandığı 84 ülkede sadece hakemin görmediği kartlık pozisyonlar izledik. İkinci yarı ofansif açıdan ilk yarıya oranla daha hareketli ve heyecanlıydı. Fernando’dan sonra Selçuk da oyundan çıkınca bir süre Galatasaray orta sahası çok bocaladı.

Aykut Kocaman değişikliklerini biraz daha erken yapsaydı, rakibin o geçici zaafından daha fazla faydalanabilirdi. Kocaman geç de olsa tüm kozlarını sahaya sürdü ancak Muslera’yı aşacak zamanı bulamadı.

Son bölümde Gomis ve daha çok boş alan bulmaya başlayan Rodrigues ile Galatasaray da kontradan golü zorladı. Ancak Volkan’ın Kadıköy’deki namağlupluğunu aşamadı.

Gecenin sorusu (Ali Ece)

Gecenin sorusu (Ali Ece)

Bülent Yıldırım için “İngiltere Premier Lig hakemi diyorlar. Siz hiç koca bir devre kartlarını evde unutan Premier Lig hakemi gördünüz mü?

Maçın starı (Ali Ece)

Maçın starı (Ali Ece)

Nagatomo derbide sadece Latovlevici’den değil Muslera hariç tüm takım arkadaşlarından daha iyi bir performans sergiledi. Son çeyreğin yıldızları ise Muslera ve Volkan’dı.

Maçın olayı (Ali Ece)

Maçın olayı (Ali Ece)

İlk 45’teki derbinin büyüklüğüne yakışmayan futbol

Kısa mesaj (Ali Ece)

Kısa mesaj (Ali Ece)

Maç berabere bitti ama iki takım da “bir ölçüde kaybetti. Fenerbahçe yenilmemesine rağmen asıl puan kaybını yapan oldu.

Aslan, Kadıköy’de istediğini aldı (Erman Özgür)

Aslan, Kadıköy’de istediğini aldı (Erman Özgür)

Fernando’nun ilk 11’e dönüşüyle savunma göbeğini pozisyon bilgisi yüksek bir ön libero ile destekleyen Galatasaray, topun arkasına çabuk geçtiği ilk yarı boyunca Fenerbahçe’ye doğru dürüst pozisyon vermedi. Aslan, çabuk oynadığı zamanlarda da Gomis’le rakibini tehdit etti.

Fenerbahçe’de ise yine kalabalık savunmaya hücum etmenin sıkıntısı vardı. Soldado ve Mehmet Ekici tercihleri ile Galatasaray kalesine daha fazla gitme planı tutmadı. 2. yarı ise karşılıklı hamleler içinde en fazla Aykut Kocaman’ın Fernandao ile çift santrfora dönüşü etkili oldu.

Düşük kaliteli futbol (Erman Özgür)

Düşük kaliteli futbol (Erman Özgür)

Baskıyı artıran Fenerbahçe, Giuliano ve Fernandao ile mutlak golleri kaçırınca son 20 dakika savunmada kalmayı tercih eden Galatasaray istediğini alan taraf oldu. Ve yine dünya derbisi dediğimiz bir Fenerbahçe-Galatasaray maçı düşük kaliteli futbolla başladığı gibi bitti.

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Fenerbahçe’nin şampiyonluk şansı ne kadar? Bu beraberlikten sonra bugünkü derbi nasıl biterse bitsin Fenerbahçe’nin şansı yüzde 20.

Maçın starı (Erman Özgür)

Maçın starı (Erman Özgür)

Hem Volkan Demirel hem de Muslera maçın tüm pozisyonlarında büyük takım kalecisi nasıl olur ispatlarcasına kurtarışlar yaparak derbinin kader adamları oldular.

Maçın olayı (Erman Özgür)

Maçın olayı (Erman Özgür)

19 yıllık mağlup olmama serisi devam etmesine rağmen Galatasaray’ın aldığı puan en az galibiyet kadar değerliydi.

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Bülent Yıldırım zaman zaman kartlık pozisyonları maçın tansiyonunu yükseltmemek adına görmezden geldi.

Dağ fare doğurdu (Serkan Akcan)

Dağ fare doğurdu (Serkan Akcan)

Ülke futbolunda derbileri sadece form ile açıklamak mümkün değil. Psikoloji her zaman rolü çalmıştır formdan. Fenerbahçe’nin mutlak kazanması gereken bir maç olması, Galatasaray’a beraberliğin yetmesi 0-0’ı çağırsa da bu kadar vasat bir futbolla bunun olmasını kimse beklemiyordu. Resmen dağ fare doğurdu.

İlk yarı Fenerbahçe Soldado’ya rağmen tam 14 orta yaptı bunun sadece 1’i isabetliydi. Ekici faktörü de diyebiliriz buna. Dönen topları şutla tamamlaması önemli fırsatlar doğurabilirdi. İlginçtir Fenerbahçe 72. dakikaya kadar Fernandao’ya uygun oyunu Soldado ile oynamaya çalıştı ve 22’de 3 isabetle orta yaptı.

Sırf 40. dakikadaki araya koşusu için Soldado tercihi vakit kaybıydı. Kocaman 72 dakikayı planladı, sonrasında riski göze alabildi. Sadece bu süreçte kazanmaya yaklaştılar.

Terim kazançlı... (Serkan Akcan)

Terim kazançlı... (Serkan Akcan)

Fatih Terim açısından derbinin daha kazançlı geçtiği aşikar. Fenerbahçe’nin sağını riske etti, Rodrigues ile Şener’i baş başa bıraktı ve karlı çıktı. 10 korner kullanandan Fenerbahçe’ye karşı Muslera’nın harika iş çıkardığını söyleyebiliriz. Neticede 1 puan Galatasaray için kazanç, Fenerbahçe için kayıp oldu.

Gecenin sorusu (Serkan Akcan)

Gecenin sorusu (Serkan Akcan)

Fenerbahçe 72’ye kadar tam 22 orta yaptı, 3 isabet buldu. Fernandao’nun oyununu Soldado ile oynamaya çalıştı. Bu kadar formda bir santrfor neden böylesine kritik bir derbide ilk 11 başlamaz?

Maçın starı (Serkan Akcan)

Maçın starı (Serkan Akcan)

Bu maçtan yıldız çıkarmak zor. Ama illa bir star arıyorsak Muslera daha çok hak eder. Fenerbahçe gibi duran top ustası bir takıma karşı yerinde çıkışlar yaptı. Maziye dönüş sinyalleri verdi.

Maçın olayı (Serkan Akcan)

Maçın olayı (Serkan Akcan)

Fernando dizinden sakatlanıp çıktıktan sonra Galatasaray topu Fenerbahçe’ye teslim etti. Bu alışık olmadıkları bir oyun tarzı ve o yüzden 1 puan büyük kazanç.

Yıldırım ligin gidişatını etkiledi! (Deniz Çoban)

Yıldırım ligin gidişatını etkiledi! (Deniz Çoban)

24'te Serdar Aziz'in, Skrtel'in yüzüne koluyla yaptığı müdahalenin karşılığı penaltı ve sarı kart olmalıydı. 56’da Serdar Aziz bu kez Soldado’ya futbolda değil de daha çok güreş branşında görebileceğimiz bir müdahalede bulundu. Pozisyon net bir penaltıydı, Serdar’a sarı kart gerekirdi. 

Hatta 10’da Feghouli-Neustadter mücadelesinde de penaltı kararı çıksa, kabul görürdü. Çıkmayan kartlara gelirsek: Dün akşam Mehmet Ekici (Dk.13), Şener (Dk.15), Hasan Ali (Dk.33), Feghouli (Dk.37), Belhanda (Dk.44), Soldado’ya (Dk.56) çıkması gereken net sarı kartlar çıkmadı.

Serdar’ın iki penaltı pozisyonunda da iki ayrı sarı kart görmesi gerekirdi.

Kırmızıları atladı (Deniz Çoban)

Kırmızıları atladı (Deniz Çoban)

Bunun yanında Fernando’nun 46’da Giuliano’ya müdahalesi sınırları zorluyordu, sarı yerine kırmızı çıksa kimse bir şey diyemezdi. 57’de Soldado, Serdar’ın yüzüne dirseğiyle vurdu. Bu hareket de kırmızı kart olmalıydı.

90’da Valbuena’nın, Maicon’a müdahalesi de net kırmızı kart olmalıydı, Yıldırım faul dahi çalmadı. Bülent Yıldırım maç genelinde standardı bir türlü yakalayamazken, özellikle Fenerbahçe takımı aleyhine önemli hatalar yaptı. Maçın ve ligin gidişatını etkileyen isim oldu.

Galibiyet kadar değerli beraberlik (Hakan Can)

Galibiyet kadar değerli beraberlik (Hakan Can)

Fenerbahçe’nin şampiyonluk yarışına tutunma, Galatasaray’ın hem iddiasını artırma, hem de Fenerbahçe’yi yarıştan kopartma maçıydı. Fernando’nun 11’e dönüşüyle Galatasaray’ın orta sahadaki bütün geçirgenliği de gitmişti. Müthiş bir pozisyon bilgisi ve tecrübesiyle tüm takımına nefes aldırdı.

Hele bir de 12. dakikada öyle güzel bir kademe yaptı ki maçın kırılma anlarından birine imza attı. Maicon’la birlikte Serdar Aziz cansiperane oynarken, Soldado’nun gol olabilecek bir topunu da kornere atan Serdar maçın kader adamlarından biri olmayı başardı. Nagatomo müthişti, harika şutunu Volkan da harika kurtarmasa maçın adamı olacaktı.

Terim’in tüm değişiklikleri işe yaradı. Sonradan giren Sinan’ın getirdiği, Gomis’in bıraktığı topa Tolga daha güzel vursa 20 yıllık özlem son bulacaktı. Bulmadı ama Galatasaray istediğini alarak ayrıldı.

Gecenin sorusu (Hakan Can)

Gecenin sorusu (Hakan Can)

Galatasaray,  son 7 deplasmanda 6 mağlubiyet almıştı. En zor deplasmanda sıfır konsantrasyon kaybıyla oynamayı, stadyumdaki antrenmana gelen 20 küsur bin taraftar mı etkiledi?

Maçın starı (Hakan Can)

Maçın starı (Hakan Can)

İlk devrede Mehmet Ekici’nin, 79’da Fernandao’nun, 80’de Giuliano’nun ve 86’da Fernandao’nun vuruşlarını kurtararak bir puana en önemli katkı yapan isin elbette maçın adamı.

Maçın olayı (Hakan Can)

Maçın olayı (Hakan Can)

Muslera’yı maçın adamı kılan pozisyonların çoğu son 20 dakikada. Maicon’un direkten auta giden topu da, Volkan’ın iki önemli kurtarışı da... Top rakipteyken konsantre olanlar, çabuk hücum deneyince maç da çok güzel oluyor.

Kısa mesaj (Hakan Can)

Kısa mesaj (Hakan Can)

Galatasaray’ın şampiyonluğu kazandıran beraberliği kadar değerli değil belki ama şampiyonluğu kazandıracak kadar önemli bir puan aldığını söyleyebiliriz.

Hiç oynanmamış gibi! (Emre Tilev)

Hiç oynanmamış gibi! (Emre Tilev)

Yan toplar Galatasaray’ın kalesine inerken hamle gelmeyince sonuç olmadı. Galatasaray tam kayıp aranıyor ilanı verecekti ki yokları oynayan Feghouli yoktan yere Fenerbahçe’ye pozisyon verdi. Serbest vuruş Messi’likti. Ama sahada Messi yoktu ki!

Sonra kendini halı sahada sanan Maicon’un akıl almaz hatası kenarda Terim’e çimleri yoldururken Muslera, ‘buradayım’ diyordu. İkinci yarı mı? Galatasaray hızlı başladı, hangisi zordu kaçırmak mı? Atmak mı? Gomis’e sormak gerek. Fenerbahçe için de Alper’in kafasından çıkan topun Muslera’da eriyişini, Alper’e...

Aykut Kocaman’ın gol çığlığı dolu hamlesi Fernandao ile gelirken orta alana hükmetmek isteyen Terim, Tolga ile yanıt verdi. Maicon’un direkten dönen topu ve 0-0 biten buluşma. Sonuç mu!.. Sanki 26. hafta hiç oynanmamış gibi iki takım için, Beşiktaş ve Başakşehir bu skoru kendileri için kullanabilir mi?

Gecenin sorusu (Emre Tilev)

Gecenin sorusu (Emre Tilev)

Bu Linnes’den sezon başı satılan Sabri, iki gömlek daha iyidir demeyen var mı? Valbuena ağzı ile top tutsa ilk on birde şans bulur mu Aykut hocam?

Maçın starı (Emre Tilev)

Maçın starı (Emre Tilev)

Hareketli topları nefis kesen Şener ve son dakikalar iyi kurtarışlar sığdıran Volkan, Fenerbahçe’de, müthiş toplar çıkaran son dakikaların kahramanı Muslera Galatasaray’da.

Maçın olayı (Emre Tilev)

Maçın olayı (Emre Tilev)

Basketbol seyircisi CSKA maçında sahaya su şişesi atan renktaşını polise haber verip dışarı aldırırken, tribünlerden yağan yabancı maddeler aynı takımın futbol taraftarından. Basketbolun sihri mi bu... O sihri istiyoruz.

Kısa mesaj (Emre Tilev)

Kısa mesaj (Emre Tilev)

İyi bir başlangıç için arzular ve motivasyon yeterli olabilir, lakin zafer için çalışma, azim ve fedakarlık olmazsa olmazdır.

Kadıköy’de ses çıkmadı (Metin Karabaş)

Kadıköy’de ses çıkmadı (Metin Karabaş)

Ligin kaderini belirleyecek kritik maçta Fenerbahçe ve Galatasaray, Kadıköy’de karşı karşıya geldi. Aykut Kocaman bu zorlu maçta Soldado’ya forvette görev verirken Valbuena yine yedekler arasındaydı. Fatih terim ise Donk’u keserek uzun bir aradan sonra Fernando’yu ilk 11’de kullandı.

Risk almadılar (Metin Karabaş)

Risk almadılar (Metin Karabaş)

Her iki takım da maça temkinli başlarken savunma güvenliğini ön planda tuttu. Sarı-Lacivertliler yan toplarla pozisyon ararken Fatih Terim’in takımı kendi sol kanadını kullanmayı tercih etti.

Orta alanda karşılıklı pas hatalarının fazlalığı ilk yarının pozisyon açısından kısır geçmesine neden oldu. İki ekibin de risk almaktan çekindiği ilk kırk beş dakika 0-0’lık eşitlikle sonuçlandı.

Tempo artsa da.. (Metin Karabaş)

Tempo artsa da.. (Metin Karabaş)

İkinci yarı hem Fenerbahçe hem de Galatasaray oyunu daha uzun mesafede oynadı. Galatasaray, Feghouli ve Gomis ile gole yaklaşsa da sonuç alamadı. Kanat ortaları ile skor aramaya devam eden ev sahibi takımda Aykut Kocaman 72. dakikada Dirar-Fernandao değişikliğine giderek çift forvete döndü.

Terim ise bu hamleye Selçuk’un yerine Tolga’yı oyuna alarak takımının boyunu uzattı. Son bölümde Fenerbahçe daha etkili gözükse de gol bulmayı başaramadı. 89. dakika Maicon’un serbest vuruştan kullandığı top direğe çarpıp auta gidince karşılaşma golsüz sonuçlandı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.