Fanatik yazarlarının Beşiktaş - Yeni Malatyaspor maçı yorumları

Spor Toto Süper Lig'in 5. haftasında Yeni Malatyaspor'u ağırlayan Beşiktaş, rakibini 2-1'lik skorla mağlup etti. Fanatik'in usta yazarları da, Vodafone Park'taki mücadeleyi en ince ayrıntısına kadar değerlendirdi:

16 Eylül 2018, Pazar 07:36
- A +
Bir eksik iki fazla (Ali Ece)

Bir eksik iki fazla (Ali Ece)

Zemin, Beşiktaş’ın oynamak istediği oyundan çok Yeni Malatyaspor’un oynamak istediği oyuna uygundu. Mourinho, Inter’i çalıştırırken, Guardiola Barcelona’sına karşı böyle zemini tercih ederdi.

Lakin Beşiktaş, Şenol Güneş yönetimindeki ilk iki sezonun aksine Guardiola ekolüne yakın yerden seri pas oynamıyor ya da oynayamıyor. Özellikle son zamanlarda Beşiktaş, Espor dalında FIFA 15 oynuyormuşcsına sürekli orta kasıyordu.

Llajiç’in gelişiyle daha az orta yerden daha çok verkaç beklerken, Llajiç ilk 45’te iki kez bu alandaki klasını gösterdi. Ancak ilk yarının büyük kısmı deplasman ekibinin istediği düşük tempoda oynandı.

İkinci yarıda Babel’in oyuna girişi ile Beşiktaş’ ta Llajiç’in futbol dilinden konuşan oyuncu sayısı arttı. İkinci yarıda biraz daha iyi bir Beşiktaş izledik. 10 kişi kalınca gösterilen taktiksel reaksiyon daha da iyiydi.

Gecenin sorusu (Ali Ece)

Gecenin sorusu (Ali Ece)

Lens’in solda verimli oynayamadığı ne zaman anlaşılacak

Maçın starı (Ali Ece)

Maçın starı (Ali Ece)

Ljajic, daha iyi zeminde çok daha iyi performanslar sergileyecektir.

Maçın olayı (Ali Ece)

Maçın olayı (Ali Ece)

Medel’in kırmızı görmesinden sonra tribünlerin yaptığı “Yönetim uyuma” tezahüratı

Kısa mesaj (Ali Ece)

Kısa mesaj (Ali Ece)

Daha önce hiç izlemeden Llajiç’e burun kıvıranlar bakalım nasıl kıvıracaklar?

Tek devre ama iyi devre (Cem Dizdar)

Tek devre ama iyi devre (Cem Dizdar)

Rakibinin kapanacağı herkesçe bilindiğinden ilk devreyi riske etmek istemeyen Beşiktaş bu bölümü ‘uyku modu’nda geçirdi. Gerçi Beşiktaş’ın çoğu maçın ilk yarısını böyle oynadığı bilinir. Aslında gerekçe basittir; şampiyonluğu oynayan ancak yaş ortalaması 30 olan bir takım maçın sonunda diri kalabilmek için süreyi kısaltmak zorundadır!

Bu nedenle Beşiktaş esasen ikinci devre takımıdır. Öyle ki, Lens’in ortalıkta görünmediği, top ulaştırılamayan Negredo’nun kalabalıkta kaybolduğu, Adem Ljajic ile Quaresma girişimleri olmasa ‘izlenmese de olur’ kabilinden bir ilk yarı.

İkincisine ‘dinlenmiş’ çıkan Beşiktaş iyi bir giriş yaptı ve Pepe, maçın diri stoperi Sadık Çiftpınar’ın üzerinden kafayı vurunca maç başladı!. Ama aynı Pepe 56’da rakibini kaçırınca o ana kadar soğuk kalan Karius’a ısınma şansı tanımış oldu...

10 kişi kalmasına rağmen Beşiktaş esasen Malatya’nın atmayı planladığı golü Negredo/Babel iş birliğiyle bulduysa da özellikle golü yedikten sonra sakin kalamayıp net biçimde buhrana girdi lakin yine de kazanmayı bildi.

Gecenin sorusu (Cem Dizdar)

Gecenin sorusu (Cem Dizdar)

Maç başladığında 14’ü sahada 9’u yedekte olan yabancı oyunculara harcanan paralara bakarak kalite/verim ilişkisinden nasıl söz etmek gerek acaba?

Maç starı (Cem Dizdar)

Maç starı (Cem Dizdar)

Öne doğru oyunda değilse bile orta sahaya ördüğü duvarla Gary Medel. Bileği yumuşak, oyun bilgisi yüksek Ljajic ve kritik kurtarışlarıyla Beşiktaş’ı oyunda tutan Karius.

Maçın olayı (Cem Dizdar)

Maçın olayı (Cem Dizdar)

Fenerbahçe maçı öncesi Gary Medel gibi takım müdafaasının temel karakterinin kırmızı kartla oyun dışında kalması.

Kısa mesaj (Cem Dizdar)

Kısa mesaj (Cem Dizdar)

Malatya gol atmaya çalışan değil de nadir fırsatları kovalayan bir takım görüntüsünde. Böylesi takımların çokluğunda milli takım havuzunun darlığına şaşmamak gerek.

Temposuz oyuna isyan ettiler (Erman Özgür)

Temposuz oyuna isyan ettiler (Erman Özgür)

Savunmada oyunu dar alana çekmeyi başaran ve adam paylaşımını doğru yapan Yeni Malatyaspor, tempoyu düşük tutmayı başarırken, çok durağan bir ilk yarı ortaya çıktı. Beşiktaş forvet hattının hareketsizliği ve Oğuzhan’ın yeterli derecede sorumluluk almaması düşük temponun diğer sebepleriydi.

Fakat ikinci yarıda, ilk yarıdaki temposuz oyuna isyan ederek başlayan Beşiktaş, Babel’in de oyuna dahil olmasıyla beklenen tempoyu yapıp kornerden Pepe ile golü buldu. O andan itibaren hücum etme konusunda isteksiz olan Yeni Malatya, uzun toplarla Beşiktaş kalesine hücum etti.

Fakat oyunun kırılma anlarından bir tanesinde Medel’in gördüğü kırmızı kart, maçı Beşiktaş için olduğundan daha zor bir hale getirdi. Yine de Negredo’nun ekstra çabası ve Babel’e attırdığı gol ile Beşiktaş 3 puanı aldı. Negredo bana göre belki de atabileceği bir golden daha fazla katkı verdi.

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Avrupa kupasına aynı kadro olur mu? Beşiktaş takımının yaş ortalamasının yüksekliği düşünülürse perşembe günü için dinlenme süresi yeterli değil. Ancak Fenerbahçe maçı için bir rotasyon yapılabilir.

Maçın starı (Erman Özgür)

Maçın starı (Erman Özgür)

Oyundan atılmış olmasına rağmen Beşiktaş’ın saha içerisindeki açıklarını kapatan enerjisi ve pozisyon bilgisi ile hep doğru yerde olan Medel, bana göre maçın yıldızı oldu.

Maçın olayı (Erman Özgür)

Maçın olayı (Erman Özgür)

İlk kez Vodafone Park’a çıkan Karius ve Ljajic’in performansları oldukça iyiydi. Özellikle Beşiktaş’ın pas oyununa geri dönmesi için transfer edilen Ljajic, yumuşak bilekleri ve pas kalitesi ile Beşiktaş’ın aradığı organizatör oyuncu görüntüsüni vermeyi başardı.

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Malatyaspor'un yediği golden sonraki hücum iştahını görünce, bu takımın deplasmanlarda attığı gol sayısı düşüklüğünün skora bağlı oyunuyla alakalıdır.

Medel’e ikinci sarı hatalıydı (Deniz Çoban)

Medel’e ikinci sarı hatalıydı (Deniz Çoban)

Maçın 74. dakikasında Medel’in gördüğü ikinci sarı karta anlam veremedim. Medel’in ilk sarı kartı ne kadar doğruysa, ikinci sarı kartı da o kadar yanlıştı.

Umut vadeden atağın önlenmesi, kontrolsüz bir faul, oyunun imajını bozma ya da sportmenliğe aykırı bir davranışta sarı kart gösterilir.

Medel’in pozisyonunda bunlardan hiçbiri yoktu. Faulün tartışılacağı pozisyonda, Medel oyundan atıldı.

İkinci sarı kartlarda yapılan yanışlar VAR’ın sorumluluk alanına girmediği için, VAR tarafından bu hatanın düzeltilmesi de mümkün olmadı.

Taraftar uçurdu (Orhan Yıldırım)

Taraftar uçurdu (Orhan Yıldırım)

Beşiktaş, Malatya önünde ilk yarı etkili olamadı. İkinci devre tribünlerin inanılmaz desteğiyle Kartal, her geçen dakika baskısını artırıp üç puanı iki golle aldı.

Hakem yönetiminin de tepki çektiği maç, büyük heyecan ve mücadeleye sahne oldu. Fenerbahçe derbisi öncesi Medel’i kaybeden Kartal, zorlu maçı kazanıp moral buldu.

Bir tek Pepe (Orhan Yıldırım)

Bir tek Pepe (Orhan Yıldırım)

İlk yarıda takımın değil, sahanın en iyisi Pepe... Tüm atakları kesti, takımını hücuma çıkarttı. Diğerleri ayak uyduramadı. Medel çalışkanlığı ile dikkat çekti. Oğuzhan milli takımdaki performansından uzaktı. Yeni transfer Ljajic, bu yarıda bir ara pası dışında hiç yoktu.

Q7 ve Lens uçuramadı (Orhan Yıldırım)

Q7 ve Lens uçuramadı (Orhan Yıldırım)

Kanatlarda değişken oynayan Lens ve Quaresma, topu her aldıklarında rakip kaleye yöneldiler. Arkadan yeterince destek çıkmadı. Sıkı markajda kalan Negredo, tehlikeli olamadı..

Güneş bu devrede, sürekli hakemler ile diyaloğa girdi. Her iki kaleciye sadece birer tane gollük şut gitti o kadar.

Malatya duvarı (Orhan Yıldırım)

Malatya duvarı (Orhan Yıldırım)

Konuk ekip, çok temkinli oynadı. Daha fazla koşup alan daralttı. Topun olduğu her bölgede kalabalıklaştı.

Kartal’ı iyi analiz eden Erol Bulut’un oyuncuları adeta etten set çekti!. Rakibi olabildiğince kalesinden uzak tutan Malatya, oyunu iki yönde de gücü ölçüsünde etkili oynadı.

Ömre bedel gol (Orhan Yıldırım)

Ömre bedel gol (Orhan Yıldırım)

Kartal ikinci yarıya baskı ile başladı. Savunmasını orta alana kurup gol aradı. Nitekim 52’de Quaresma’nın korner atışında, maçın adamı Pepe kafa ile golünü attı: 1-0.

Tribünler ve saha içi bu gol ile hayat buldu. Golden sonra risk alıp ileri çıkan Malatya, iki pozisyon buldu. Karius iki net pozisyonda kalesini gole kapadı..

Babel nokta koydu (Orhan Yıldırım)

Babel nokta koydu (Orhan Yıldırım)

Medel, çift sarıdan atılıp son on beş dakika takımı yalnız bıraktı. Beşiktaş eksik duruma düştükten sonra da, hız kesmedi.

81’de Negredo’nun ikramında Babel topu boş kaleye bırakıp skoru: 2- 0’a taşıdı. Malatya son dakika içinde, Guilherme ile bir gol bulsa da, evine puansız döndü: 2-1.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.