Fanatik yazarları, Bursaspor-Fenerbahçe maçını değerlendirdi

Fanatik yazarları, Fenerbahçe'nin deplasmanda aldığı Bursaspor galibiyetini değerlendirdi.

09 Aralık 2017, Cumartesi 13:38
- A +
Mehmet Demirkol - Zoru başardı

Mehmet Demirkol - Zoru başardı

Çok keyifli bir maç yaşanacağını düşünüyordum ancak Le Guen ve oyuncuları beni yanılttı. 9 kişiyle Fenerbahçe’nin önüne duvar ördüler. Özellikle İsmail ve Şener’in hücuma katılmasını engellemek istediler. Dirar ve Aatıf’la bu oyuncuların arasını kalabalıkla kestiler. Aslında bu Aykut Kocaman’ın yaklaşımıyla da güçlü hale gelen bir durumdu. Barış ve özellikle 5 gollü Aziz Behich’in üzerinden etkin kontra yapan Bursa’nın bu yönünü törpülemek isteyince Kasımpaşa maçındaki kanat oyuncularının etkinliğinden çok uzakta kalındı. Fenerbahçe hem Batalla’yı baskıyla oyuna sokmadı hem de Dirar ve Aatıf; Barış ve Behich’in top almasını engellemek için ekstra çaba sarf etti.

Top Fenerbahçe’deydi ama istediklerini oynayamadılar. Belki Kocaman’ın söylediği anlamda bir endişe içinde değildi takım ancak alan/adam geçen, savunma duvarını kıran pas kalitesi/hızı asıl önemlisi çabası olmadığı için Bursa sadece doğru durarak Fenerbahçe’yi durdurdu. Öte yandan ev sahibi de istediği gibi kapanıp pozisyon aldı ancak istedikleri geçiş oyununu oynayamadılar. Eğer sakatlık gibi sorun yoksa Le Guen’in Jorquera’nın yerine Faty’yi alışı orada biraz daha yüksek direnç sağlayıp Batalla’yı biraz daha hücuma yaklaştırmak onu baskıdan çıkarmak amaçlı olmalı. Ancak bunu yapamadılar.

Dakikalar geçtikçe santim santim de Fenerbahçe ilerledi. Fazla ceza sahası içi aksiyonu sağlayamasalar da savunma dengesini biraz olsun bozdular. Penaltı golü sonrası Bursa’nın Delarge’ın oyuna girişi sonrası, savunma duvarını gevşetip Fenerbahçe kalesine gitme isteğiyse ancak 15 dakika sonra az da olsa sonuç vermeye başladı. Ancak bu sezon alıştığımız Bursa hücumlarına hiç yaklaşamadılar. Fenerbahçe ise istediği alanları bulmaya başladı ancak onlar da yorgundu.

Fenerbahçe geçen haftaki seviyede güzel bir futbol oynayamadı. Ancak büyük bir test maçını soğukkanlılıkla geçmeyi başardı. Şimdi lazım olan pas hız ve kalitesini biraz yükseltmek. Kapanmanın bir çare olmadığını rakibe anlatmak onları daha baştan buna ikna etmek lazım.

Serkan Akcan - Büyük dönüşüm

Serkan Akcan - Büyük dönüşüm

Fenerbahçe son 4 maçını üst üste kazanırken yepyeni bir oyun karakterine büründü. Eski ile yeni oyun arasındaki en temel farklardan biri öne geçtikten sonra geri yaslanma sorununu kökünden çözmek. Bunun için kulübenin gücüne ihtiyaç vardır. Giuliano’nun forvet arkasına geçmesi Fenerbahçe’nin oyunundaki önemli devrimlerden biriydi. Sanırım en az onun kadar kıymetli olanı Valbuena’nın hamle oyunculuğuna ikna edilmesi. 1-0’dan sonra Aatif-Valbuena değişimi Fenerbahçe’ye Bursa sahasında daha çok kalma fırsatı sağladı. Kasımpaşa maçındaki coşkuyu sürdüren adam, dün gece Bursa galibiyetini koruyan adama dönüştü. Lyon’da Depay geldikten sonraki rolü oynuyor artık Valbuena.

Giuliano bu takımın temel direği artık. Son 5 maçta 5 gol attı, 1 asist yaptı. Zenit’teki altın sezonunu şimdiden yakaladı, fazlasını yapabileceğini vaat ediyor. Giuliano varsa sorun yok düşüncesi Fenerbahçe’de uzun süre sonra söylenen bir cümleye dönüştü. Fenerbahçe’nin hala en zayıf halkası sol beki. Sağda Şener ritmini bulmuşken Isla’yı sol beke çekmek Fenerbahçe’yi hücumda genişletecek tek hamle. Fenerbahçe’nin gelişen oyununda sol kenarın geride kalması planları bozabilir.

Sonuç olarak Bursa’da kazanılan üç puandan çok daha fazlasıymış gibi görünüyor. Fenerbahçe belki de en az derbiler kadar zor bir deplasmanı kazandı ve zirvede herkes kadar şansı olduğunun altını çizdi.

Stoperlere sırtını dayayan Janssen’e uzun topla çıkabilmek planın önemli parçasıydı. Hollandalı santrfor sakatlanıp çıkana kadar yüksek top indirip Dirar ve Giuliano’yu Titi-Ekong-Ertuğrul’un arkasına koşturamadı. Fenerbahçe’yi ceza sahasının dışında tutan en önemli faktörlerin başında bu geliyordu. Ama daha önemlisi Paul Le Guen 3’lü savunmanın arkasında verimli alanlara inmek için yapılan hamleye hazırlıklıydı. Henüz ilk 45 dakikada Fenerbahçe’yi 4 kez ofsayta düşürerek oyun merkezini kalesinin uzağında tutabildi.

Erman Özgür - Tek hata yetti!

Erman Özgür - Tek hata yetti!

Maçın ilk yarısındaki karşılıklı baskının içinde Fenerbahçe tarafında topu öne taşıma konusunda en fazla sorumluluk alan oyuncu Aatif’dı. Ancak genelde doğru işler yapsa da 3’lü savunmayı Türkiye’de doğru oynamayı başaran nadir bir takım olan Bursaspor savunması, ne Dirar’a, ne Janssen’e, ne de Giuliano’ya şut şansı dahi vermedi. Hücumda organize olma konusunda iki takım da sıkıntı yaşamasına rağmen, savunma konsantrasyonu konusunda neredeyse kusursuz oynadıkları 45 dakikada bu sayede pozisyon izleyemedik.

Kayda değer tek ayrıntı ise santrafor laneti devam eden Fenerbahçe’de Janssen’in 37’de yerini ‘hazır mı, ya da sakatlığı geçti mi?’ diye sürekli düşünmek zorunda kaldığımız Soldado’ya bırakmasıydı. İkinci yarıya neden yaptığını anlayamadığım Le Guen’in Faty hamlesi Bursaspor’un topu daha fazla rakibine bırakacağı anlamına geliyordu. Fenerbahçe fırsatı kaçırmadı. Topu önde daha fazla tutsa da gol için hala bir bireysel hataya ihtiyacı olduğu anda da Ekong, Soldado’yu indirerek bu hatayı yaptı ve Giuliano tabelayı değiştirdi.

Sonrasında ise maç boyunca organize olamayan Bursaspor’da Batalla’nın da kötü oynamasıyla, Fenerbahçe savunmasını doğru dürüst zorlayamadılar. Bursaspor son 5 dakikada pozisyon da gördü kalesinde. Sonuçta Fenerbahçe çok formda bir takımı, üstelik inanılmaz bir taraftar grubunun önünde zor da olsa yenerek önemli bir seriye imza atarken, bu serinin kahramanı; teknik direktörü tartışmaya açıldığı günlerde hocasının arkasında duran Fenerbahçe yönetimi oldu.

Deniz Çoban - Penaltı doğru, kırmızıyı atladı

Deniz Çoban - Penaltı doğru, kırmızıyı atladı

Bursa Stadı’nın müthiş atmosferinde oynanan maç; iki takımın güç dengelerini de gözettiğimizde zor geçmeye adaydı. Beklenen kalitede geçmeyen ve sık sık faul düdükleriyle kesilen maçta, hakem Ali Palabıyık iki kritik pozisyonla karşılaştı. İlk kritik kararında hatalıyken, ikincisinde doğruyu buldu.

Maçın 17. dakikasında Bursaspor’dan Ertuğrul, Aatif’a yaptığı sert hareket dolayısıyla sarı kart gördü. Bu pozisyonda kartın rengi kırmızı olmalıydı. Ertuğrul; topun üzerinden, Aatif’ın bileğinden daha üst bölgeye, ayağı dizinden gergin, kramponun vidalarıyla ve yaralayıcı şekilde müdahale de bulunmuştu. Hareket kırmızı kartın tarifi gibiydi.

Diğer pozisyon ise 64. dakikada yaşandı ve maçın kader anıydı. Ekong’un Soldado’yu düşürdüğü pozisyonda penaltı düdüğünü çalan Palabıyık, kararında haklıydı. Tek ayağının üzerinde topu kontrol etmeye çalışan Soldado’nun destek ayağının baldır bölgesine Ekong’un net bir teması vardı. Ekong’un bu müdahalesi Soldado’nun dengesini bozmaya fazlasıyla yetti. Bu, net bir penaltıydı.

Tunç Kayacı - Baskı kurdu maçı kazandı

Tunç Kayacı - Baskı kurdu maçı kazandı

Aslında istim üzerinde bu maça çıkan iki takımın ne yapacağını çok merak ediyorduk. 7 haftadır kaybetmeyen Bursaspor acaba Fenerbahçe karşısında müthiş taraftarının önünde bir gerginlik yaşar mı diye düşünmeden edemedim. 3-5-2’yi Süper Lig’de en iyi oynayan ekip olarak Bursaspor ilk yarıda taktik disiplinden ödün vermedi. Birbirine denk mücadeleler de genelde üretmekten çok, bireysel hatalar beklenir. Ama dün gece ilk yarıda iki takımda hocalarının dediklerini harfiye uyguladı.

Bu dengede tek önemli fark Bursaspor taraftarıydı. Bu da takımı olumlu motive etti. Elbette ilk yarı biterken Janssen’in sakatlanıp çıkması Fenerbahçe adına şanssızlıktı. Futbol adına ilk 45’te savunma ve orta sahalara övgü yapabiliriz. Forvetler ise savunmalar karşısında çaresiz kaldı. İkinci yarıya daha iyi başlayan ve rakibi üzerinde baskı kuran Fenerbahçe oldu. Sarı-Lacivertliler oyunu rakip sahaya yıkmayı başarınca, ister istemez Bursaspor savunmasını da hataya zorladı. Ve zorlayış Fenerbahçe’ye penaltıyı getirdi.

Bursaspor kendi gücünü ve rakibin gücünü bilerek oynadı. Ancak evinde rakip kim olursa olsun savunmayı önplana alırsanız, gol yemeniz kaçınılmaz olur. Üstelik Janssen’in çıkıp Soldado’nun girebildiği bir kadro karşısında sıkıntı yaşarsınız. Bu düşünce ancak yenik duruma düştükten sonra değişti. Paul Le Guen, Badu’yu orta alandan çıkartıp yerine Delarge’yi aldı ve rakip kalede görünmeye başladı. Çünkü Stancu ve Kembo şimdiye kadar bu futbolla pozisyon bulmadı. Tam tersi kanatlar müthiş işledi. Kocaman bu trafiği kesince oyunun bir tarafı Bursaspor için yeterli olmadı. Gerçekten evinde net bir gol pozisyonu bulaması Bursaspor için düşündürücüydü. Fenerbahçe atanın kazanacağı maçta atmaya daha yakındı ve kazandı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.