Ezeli rakip, ebedi dost

Fenerbahçe, bir grup taraftarın Yıldırım Demirören'e yaptığı saldırıyı resmi sitesinden kınadı, “Atılacak her adımda Beşiktaş'ın yanındayız” mesajı verdi.

04 Ekim 2009, Pazar 04:30
- A +
Ezeli rakip, ebedi dost

CSKA deplasmanı sonrası bir grup Beşiktaş taraftarının Başkan Yıldırım Demirören’e saldırmasına Fenerbahçe’den tepki. Kulübün resmi internet sitesinde yayınlanan, “değişim zamanı” başlıklı bildiride, “Beşiktaş Başkanı, Yönetim Kurulu üyeleri, futbolcular ve teknik ekibe yapılan saldırıyı tüm samimiyetimizle kınıyoruz” denilerek, şu görüşlere yer verildi: “Yaklaşık iki ay önce 2008-2009 futbol sezonunu çifte kupa ile tamamlayan Beşiktaş Kulübü’nde yaşanan bu olumsuz olayın, bu camianın ötesinde tüm spor ailesi içinde değerlendirilmesini, sebeplerinin araştırılarak onlarca yıldır yapılan yanlışlıklara artık son verilmesini istemenin sosyal bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Türk sporunun tüm paydaşlarından ve özellikle iletişim yolu ile milyonlara ulaşanlardan, bu önemli konuya samimiyetle yaklaşmalarını, sırt çevirmemelerini ve yaklaşan tehlikeyi görerek ortak bir çözüm üretmelerini beklemekteyiz.

‘Tek bir birinci çıkmakta’
Hangi spor dalında olursa olsun mücadele eden tüm kulüplerin ortak hedefi başarılı olmak, başarılı sonuçlar elde etmektir. Ama unutmamak gerekir ki her yarışmadan bir tek birinci çıkmakta, sonunda başarısız olup, ayrılanlar olmaktadır. Bu, yarışmanın doğasında olan değişmez bir gerçektir. Yarışmayı çekici ve güzel kılan başarıların ve başarısızlıkların önceden kestirilemez olmasıdır. Kulüpleri hedeflerine ulaştıran ya da hedeflerinden uzak kalmalarına sebep olan, çoğu önceden kontrol edilemeyen, birbirinden bağımsız pek çok değişken bulunmaktadır. Bu denli çekici ve güzel bir yarışmanın sonunda, rüyaları gerçek kılan veya hayal kırıklıklarını doğuran çoğu kez bu değişkenlerde saklı çok küçük ayrıntılardır. Kulüp yöneticileri de böylesine çok değişkenin bir arada bulunduğu bir alanda, yarışmanın sonunda ortaya çıkan başarıya ya da başarısızlığa sebebiyet veren bu ayrıntılarla ya başarılı kabul edilmekte ya da başarısızlığın tüm sonuçları olanca ağırlığı ile omuzlarına yüklenmektedir.
 
‘Eleştiri ayrı, hakaret ayrı’
Bir önceki sezonun başarısının ardından en küçük tökezleme, iletişimin her yolu ile şiddetle eleştirilmekte, yapılan eleştirilerden etkilenen binlerce kişi, en uç noktasında linç kültürü ile hareket edebilmektedir. Artık bu duruma elbirliği ile dur denmelidir. Seçilmiş bir yönetim kuruluna ‘git’ demek sadece onları seçen genel kurulların görev ve sorumluluğundadır. Aksi düşünüldüğü takdirde kulüplerimizde ortaya çıkan durum düzen değil, kargaşa olacaktır. Yönetim Kurulu tarafından atanmış teknik ekibi, transfer edilmiş sporcuları beğenmemek ve eleştirmek ayrı bir şey, yönetimin yerine geçip, teknik ekibi istifaya, sporcuyu kulüpten ayrılmaya çağırmak başka bir şeydir. Kendi sporcusuna, teknik adamına, yönetimine küfür edenler yaptıklarının kulüp sevgisi ile ifade edilemeyeceğini anlamalı ve görevli olanların görevlerine müdahale etmemelidir. Yaptığı işte başarısız bir kişiyi eleştirmenin, protesto etmenin başka bir şey, ona hakaret etmenin, hesap sorma makamı yerine geçip onun hakkında tasarrufta bulunmanın farklı bir şey olduğu anlaşılmalıdır.

‘Herkes sorumluluk almalı’
Sonuç olarak herkes görevini yapmalı, yapmakla yükümlü olduğu görevinin sorumluluğunun sonuçları ile ilgili hesabını kanunlar ve hukuki düzenlemeler gereğince hesap sormaya yetkili olanlara vermelidir. Yetkisi olmadığı halde hesap sormaya soyunanlar, eleştiri ve yorum sınırını aşarak sorumlu olanların işine karışanlar bu kötü alışkanlıklarından vazgeçmeli, milyonlar üzerinde kanaat oluşturma imkanına sahip olanlar bu imkanlarını iyilik yönünde sarf etmelidir. Bu tip tablolara ses çıkarmayan hatta çoğu kere zemin hazırlayan ikbal hayalinde olanlar bunun günün sonunda kendilerine dönebileceğini unutmamalıdır. Başkalarının mutsuzluğundan mutlu olanlar sonunda mutlu olacak bir şeylerinin kalmayacağını çok iyi kavramalı ve anlamalıdır. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Beşiktaş Kulübü Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Sporcu ve Teknik Adamlarına karşı yapılan saldırıyı kınıyor, bu tür çirkin saldırı, ölçüsüz tepkilerin sona erdirilmesi konusunda atılacak ve atılması gereken her adımda Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Beşiktaş’ın yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Ayrıca, herkesi bu konuda hassasiyet göstererek sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...