Ebru Kardelen Kova: Yüzme çok fazla disiplin gerektiren bir spor dalı

Ebru Kardelen Kova genç ve başarılı yüzücü kariyeriyle ilgili merak edilenleri anlattı.

08 Ağustos 2018, Çarşamba 16:37 Son Güncelleme: 08 Ağustos 2018, Çarşamba 16:45
- A +

Genç yaşında yüzmede birçok uluslararası başarıya imza atan Ebru Kardelen Kova, ülkede bu spor dalının gittikçe iyiye gittiğini düşünüyor. Özellikle gençler şampiyonalarında daha fazla yüzücüyle temsil edildiğimizi belirten Kova, bunda kullanılan teknolojinin, yöntemlerin ve tekniklerin değişmesinin etkili olduğunu ifade ediyor. Bilgi Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik okuyan başarılı sporcuya göre yüzme çok fazla disiplin gerektiren bir spor dalı ve bir antrenman kaçırmanın bile telafisi çok zor.

1. Yüzme, sıkı bir antrenman temposu zorunluluğu olan bir spor. Profesyonel bir yüzücünün, okulu da içine katarsak, bir günü nasıl geçiyor?

Yüzme, antrenman kaçırılmaması gereken bir spor dalı. Yüzmediğiniz günlerin telafisi çok zor oluyor bu nedenle antrenmanlarımı aksatmamam benim için çok büyük bir önem taşıyor. Okulumun yoğun olduğu günlerde ders saatime göre sabahları 05:30’da veya 07:30’da antrenman yapıyorum. Sonrasında tekrar ders bitiş saatime göre 16:30’da ikinci antrenmanıma giriyorum. Akşam yüzme antrenmanından sonra yaklaşık 1 saatlik kara veya fitness antrenmanına başlıyoruz. Gün sonunda akşam 8’de evde oluyorum. Sadece yemek yiyerek uyuyabiliyorum bunun dışında herhangi bir sosyal aktiviteye vakit ayırmak çok zor oluyor.

2. Eğitim hayatıyla birlikte yüzme kariyerini nasıl bir arada başarıyla sürdürebiliyorsun?

Eğitim hayatımla yüzme kariyerimi bir arada başarıyla sürdürmek gerçekten çok fazla disiplin ve sorumluluk gerektiren bir süreç. Öncelikle hangisini ön planda tutmak istediğiniz çok önemli. Ben her zaman ikisine de çok önem verdim. Fakat yeri geldiğinde birinden fedakarlık yapmak gerekebiliyor. Bu durumda da antrenörlerim, Bilgi’deki hocalarım bana çok destek oluyorlar. En basitinden yarış olduğu zaman okula gidemediğimizde hocalar fazladan ders koyarak, sınav saatini bize göre ayarlayarak yardımcı oluyorlar. Fakat ikisini de başarıyla sürdürmek için bu tempoyla baş edebilmek en önemlisi. Bunun için de fazlasıyla disiplinli olmak gerekiyor.

3. Türkiye’de yüzmenin geleceğini nasıl değerlendiriyorsun?

Ülkemizde yüzme sporu futbol, basketbol veya voleybol ile kıyaslandığında geri planda kalsa da sürekli geliştiğini ve ilerlediğini düşünüyorum. Küçük yaş grubu yüzücüleri bu anlamda çok başarılı ve kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar. 10 yıl öncesinde Avrupa Gençler Şampiyonası’nda final yüzebilen ve madalya alabilen sporcu sayısı bir ya da ikiyken, son iki yıl içerisinde aynı şampiyonada çok fazla final yüzen, Avrupa Gençler Şampiyonluğu’nu ve üçüncülüğü elde eden sporcularımız var. Bu çok önemli bir başarı ve bunun daha da ileri gidebileceğini düşünüyorum. Her sene teknoloji, kullanılan yöntemler, teknikler değişiyor böylece dereceler de ilerliyor.

4. Yüzme sporuna erken başlamanın kariyerine ne gibi artıları oldu?

Aslında ben yüzme sporuna çok da erken başlamış değilim. İlkokul 3.sınıfta başladım. Çoğu sporcu anaokulunda başlıyor. Tabii 3.sınıf’ta başlamamın da bazı avantajları oldu. Bu sayede pek çok şeyi yakalama fırsatını buldum. Örneğin daha geç başlamış olsaydım 7.sınıfta milli takıma girecek düzeye gelmem çok da mümkün olmazdı. Bunun yanı sıra bu sporda başarının en önemli etkenlerinden biri küçük yaşta başlayıp yavaş yavaş ilerlemek, sporcuya küçük yaşta gereğinden fazla yüklenmemek. Ben bu sayede başarılı olduğumu düşünüyorum. Böylece hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpranmamış oldum.

5. Yüzme disiplin gerektiren bir spor. Bu günlük yaşamına nasıl yansıdı?

Yüzme çok fazla disiplin ve sorumluluk sahibi olmayı gerektiren bir spor. Gün içinde iki kez antrenmana katıldığınızda, okul döneminde yapmanız gereken şeyler için ne enerjiniz ne de zamanınız kalıyor. Bu nedenle her şeyi zamanında, ertelemeden yapmanız gerekiyor. Zaten yarışlardan, kamplardan dolayı normal öğrencileri hep geriden takip ettiğimiz için ekstra bir çaba harcamamız gerekiyor. Ben başarılı olma yolunda harcadığım çabanın beni disiplin sahibi bir birey olmaya yönelttiğini düşünüyorum. Yüzme sporunun hayatıma kattığı en olumlu şeylerden biri bu. Günlük hayatta her şeyi zamanında yapmamı sağlıyor çünkü başka zamana ertelersem asla yapacak zamanı bulamayacağımın bilincinde oluyorum. Aynı şekilde bu disiplin antrenmanlar için de geçerli olmalı. Antrenmanda olduğumuz o iki saat içinde yapılması gerekenleri eksiksiz yapmalıyız ki telafi etmek için fazladan zaman harcamak zorunda kalmayalım. Bu disiplin günlük hayata da yansıdığında daha başarılı, sorumluluk sahibi bir bireye dönüşüyorsunuz. Sonuçta yüzme sporunun bana kattığı disiplin sayesinde antrenmanlar ile Bilgi’deki eğitim hayatımın beraber başarılı bir şekilde sürdüğünü düşünüyorum. 


YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.