Dünya, Muhammed Ali için yasta

Dünya Muhammed Ali için yasta

06 Haziran 2016, Pazartesi 02:30
- A +

Muhammed Ali ’nin vefatı herkesi yasa boğdu. Sporculuğunun ötesinde, ırkçılığa karşı verdiği mücadelesiyle tanınan ve ‘dünya vatandaşı’ olarak nitelendirilen efsanevi boksör için, dünyanın dört bir yanından başsağlığı mesajı yağdı. Sadece ABD basını değil, dünya medyası da Muhammed Ali’nin ölümünü manşetlerine taşıdı.

O sadece; 1964, 1974, 1978 yıllarında 3 kez dünya ağır sıklet boks şampiyonu unvanını kazanmış bir isim değildi. Yumruklarını sadece rakiplerini devirmek için değil, dünyadaki haksızlığa özellikle de ırkçılığa karşı sallamıştı.

Ve ırkçılık karşıtı Müslüman aktivist olarak da düzeni değiştirmeyi başardı. Spor kariyerinde efsaneleşen Muhammed Ali bu duruşuyla tüm dünyanın saygısını kazanmıştı. 74 yaşındaki hayata gözlerini yuman ‘Dünya vatandaşı’ Muhammed Ali’nin ölümü de herkesi yasa boğdu. Irk, yaş, din, unvan, meslek, sosyal, ekonomik güç...

Hiçbirine bakılmaksınız, tüm dünya, ‘Efsane’nin vefatı için başsağlığı mesajı yayınladı. Bununla yetinmeyenler, şampiyonu Hollywood Şöhretler Kaldırımı’ndaki yıldızının önünde, doğduğu şehir Louisville’da, öldüğü hastanenin önünde çiçek bırakıp, dua ederek andı.

Cenaze töreni cuma günü

Cenaze töreni cuma günü

Solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle 74 yaşında hayatını kaybeden ABD’li efsane boksör Muhammed Ali’nin ailesi, cuma günü yapılacak cenaze törenine, sporcunun tüm sevenlerinin davetli olduğunu söyledi. Aile sözcüsü Bob Gunnell, ‘dünya vatandaşı’ olarak nitelediği Muhammed Ali’nin cenaze töreninin, unutulmaz sporcunun, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin kendini insanlığa adamasının bir yansıması olacağını ifade etti. Gunnell bu nedenle Ali’nin doğduğu Kentucky eyaletinin Louisville kentinde cuma günü yapılacak törene, isteyen herkesin davetli olduğunu belirtti.

Obama: Huzur içinde uyu şampiyon

Obama: Huzur içinde uyu şampiyon

ABD Başkanı Barack Obama da sosyal medya hesabından Muhammed Ali’nin 1965’te Sony Liston’u yendiği maçın fotoğrafını yayımlayarak “Dünyayı sarstı ve daha iyi bir yer haline çevirdi. Huzur içinde uyu şampiyon diye yazdı.

Bill Clinton: Hoşçakal dostum

Bill Clinton: Hoşçakal dostum

Muhammed Ali’nin vefatı için dünyanın dört bir yanından başlığı mesajı yağdı. Meslek, unvan, yaş, din, ırk bakılmaksınız herkes efsanenin ölümü için üzüntüsünü dile getirdi. ABD’nin eski ABD başkanlarından Bill Clinton “Hoşçakal dostum, bir çok yönden harika biriydin mesajını paylaştı. Ayrıca Cliton’ın Muhammed Ali’nin cenaze töreninde bir konuşma yapacağı belirtildi. Cenaze töreninde Clinton’ın yanı sıra komedyen Billy Crystal ve spor sunucusu Bryant Gumbel’ın da konuşma yapması bekleniyor.

Dünya basını ne dedi?

Dünya basını ne dedi?

NEW YORK TİMES‘20. Yüzyıl’ın ve Boksun Titanı’Ana sayfasında “Boksun ötesine geçen şampiyon manşetine yer veren New York Times (NYT), spor ekinde tam sayfa Ali’nin resmini kullandı. Spor eki sayfalarının çoğunu Ali’ye ayıran NYT, Ali’nin hayatı hakkında okurlarına bilgi verirken, ABD’de ırkçılığa karşı en etkili mücadeleyi yürüten ünlü Müslüman siyahi lider Malcolm X’le olan fotoğrafını kullandı.

WALL STREET JOURNAL

WALL STREET JOURNAL

‘Dünyayı salladı’“Muhammed Ali Dünyayı Salladı başlığını kullanan Wall Street Journal gazetesi de “Efsanevi boksör, kendine ’en büyük’ dedi. Bu, cafcaflı övünme ve sabit bir gerçekti ifadelerini kullandı. Haberinde Ali’nin “Dünyayı salladım sözüne yer veren WSJ, “Öyle yaptı. 74 yaşında vefat eden Muhammed Ali, bir sismik insandı değerlendirmesinde bulundu.

ABC Televizyonu

ABC Televizyonu

Ali’nin ölümüyle ilgili birçok haber yapan ABC televizyonu da bunlardan birinde “Zeka ve özgüveniyle milyonlarca kişiyi ringde kendisine hayran bırakan, 3 defa dünya ağır sıklet boks şampiyonu Ali, cuma günü vefat etti ifadelerine yer verdi.

NBC Televizyonu

NBC Televizyonu

Muhammed Ali’nin vefatını, “Tüm zamanların En İyisi Muhammed Ali, 74 Yaşında Vefat Etti başlığıyla duyururken, Ali’nin “Yurttaşlık hakları şampiyonu ve gümüş dilli (güzel konuşan) boksör olduğunu belirtti.

CNN Televizyonu

CNN Televizyonu

Ali’nin hayatından kesitler gösterirken, kızı Maryum Ali’yle yaptığı röportaja yer verdi. İnternet sayfasında, Ali’nin sözüne gönderme yaparak, “En Büyük, 74 Yaşında Vefat Etti başlığını attı. “Elleri ve ağzı hızlıydı. Boksör olarak yeteneği, onu kendi ve birçoklarının kafasında en büyük yaptı ifadelerini kullanan CNN, ayrıca Ali’nin savaş karşıtı sözleriyle devlet yetkililerini kızdırdığını, ırkçılığa karşı kararlı ve dirençli mücadele ettiği görüşüne yer verdi.

BİLD

BİLD

‘Teşekkürler büyük adam’Haberde, “Cesaretin için. Duruşun için. Mücadelelerin için. Yüreğin için. Büyük çenen için. Asırlık yaşamın için ifadeleri kullanıldı.

DER TAGESSPİEGEL

DER TAGESSPİEGEL

‘En büyük benim’Haberde, Ali’nin küçüklüğünde bile kendi tarzıyla antrenörünü çileden çıkarttığı belirtilerek, “Muhammed Ali dünyayı sarstı. Bunu ringde, rakibinin yumruklarını hissetme yeteneği, yaşantısında ise direniş için cesaret gösterebilmesiyle yaptı. O çoktan bir efsane. Şimdi son mücadelesini kaybetti yorumu yapıldı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.