Dünya Kupası'na terör tehdidi

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yayınladığı iddia edilen bir mesaj, futbol dünyasını tedirgin etti.

09 Nisan 2010, Cuma 20:07
- A +
Dünya Kupası'na terör tehdidi

İtalya'da CBS televizyonunun yayınında yer alan, "El Kaide America, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya'ya milli takımlarını nişan aldı" iddiası panik havası yarattı. İddialar, İtalyan basınında "El Kaide Azzurrilere nişan aldı" başlığıyla "flaş" olarak verilirken, FIGC Başkanı Valentini, "Bizden İçişleri Bakanlığı sorumlu" dedi.

El Kaide Lideri Usame Bin Ladin tarafından anons edilen ve elektronik posta aracılığıyla gönderildiği bildirilen mesaj, "Dünya Kupası, ikinci bir Münih vakası mı olacak" tartışmalarını başlattı. Usame Bin Ladin'in, "Amerika ve İngiltere karşılaşması sırasında ağzına kadar seyirciyle dolu olan bir stadyumdan canlı halde yayınlanacak büyük bir patlama, onlarca, yüzlerce ölü ne büyük bir sürpriz olur" şeklindeki mesajı, şimdiden futbol camiasında bomba etkisi yarattı. Mesaja konu edilen karşılaşma C Grubunda 12 Haziran'da Rustenburg Stadı'nda gerçekleştirilecek.

Federasyon bakanlıkla görüştü
İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Başkanı Antonello Valentini, İçişleri Bakanlığı ile Dünya Kupası hazırlık ve maçlar döneminde milli heyetin güvenliğinin sağlanması konusunda resmi olarak görüştüklerini belirterek, "Bunun ötesinde söyleyebilecek bir şey yok. Dünya Kupası kamp süresinde bizden İçişleri Bakanlığı sorumlu olacak" diye konuştu.

Frattini, Facebook'ta yorumladı
İtalya İçişleri Bakanı Franco Frattini, konu hakkındaki yorumunu, paylaşım sitesi Facebook'taki özel sayfasında yaptı. Bakan Frattini, "Dünya yeni bir Münih olayını tolere edemez" dedi. Frattini spor kampının özgürlük, demokrasi ve barış kavramlarının temsili olduğunu, tüm dünyanın gözleri önünde hiç bir şekilde bu kavramların dışına çıkan bir tutuma izin verilemeyeceğini dile getirdi.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...