Dirk Kuyt: Tarih yazıyoruz

Fenerbahçe'nin uçan Hollandalı'sı Dirk Kuyt, FANATİK'e çarpıcı açıklamalar yaptı.

17 Nisan 2013, Çarşamba 12:00
- A +
Dirk Kuyt: Tarih yazıyoruz

Dirk Kuyt, “Böyle kapak sayfalarında yer almak gurur verici. Birbirinden güzel fotoğrafları çekenlere teşekkür ediyorum. Anlamlı bir hatıra olarak saklayacağım” dedi ve en çok ‘İŞTE BU’ başlıklı sayfayı beğendiğini söyledi.

Dirk Kuyt’a, “Fenerbahçe nasıl şampiyon olur” diye sorduk. İşte yanıtı: “Beşiktaş’a kaybettiğimiz hafta ‘lig bitti’ diyorlardı. Fakat lig hâlâ devam ediyor ve biz de yarışın içindeyiz. Galatasaray’a yenildiğimiz gün çok üzüldüm, bu doğru...

Fakat gelinen nokta da ortada... Galatasaray kupadan da Şampiyonlar Ligi’nden de elendi. Biz ise üç kulvarda da yola devam ediyoruz. Bizden sadece ligde biraz öndeler, fakat unutulmasın ki, onlar da Kadıköy’e gelecekler...”

Üç kulvarda da yola devam ediyorsunuz. Planlamanızı nasıl yapıyorsunuz?

- Önceki hafta bütün arkadaşlarımla birlikte şu hedefimiz vardı: Antalya’yı bir geçelim, ardından Lazio’yu yenelim... Antalya’yı yendik, Lazio’yu yendik. O haftanın hedeflerine ulaştık. Sonraki parolamız şuydu: Ordu’da kazanalım, Roma’da tur atlayalım. Ordu’yu yendik, Roma’da yarı finale yükseldik. Ardından Eskişehir’i gündeme aldık, yendik. Şimdi kupanın ilk ayağı var Eskişehir’de, sonra Ankara’da Gençlerbirliği ile oynayacağız. Son hedefimiz bu iki maçı da kazanmak. Her hafta başı, yepyeni hedefler belirliyoruz. Adım adım gidiyoruz hedefe. Böylesi daha iyi.

‘Eleştirin ama bu takım kaç maç oynadı, bunu da bilin’

Fenerbahçe Avrupa’da süper, ligde vasat oynuyor diye bir düşünce hakim...

- Bizi bazen ligde kötü oynuyoruz diye eleştiriyorlar. Bu, kısmen doğru da olabilir. Fakat eleştiri yapılırken, haftada üç maç oynadığımız gözardı ediliyor. Sadece bir kez dinlenme idmanı yaparak maçlara çıktığımız oluyor. Bu durum da her ne kadar güçlü bir takım, güçlü futbolcular topluluğu olsak da, bizi zorlayabiliyor. Üstelik Avrupa maçları ile Türkiye’de oynadığımız maçlar arasında fark var. Türkiye’de rakipler, bizi bozmaya, oynatmamaya, güçlük çıkartmaya çalışıyorlar. Fakat Avrupa’daki rakiplerimiz de bizimle aynı hedef peşinde koştukları için bize karşı oynamaya çaşılıyorlar. Bu durumda da bizim kalitemiz ortaya çıkıyor. Oynamaya çalışan her takıma karşı daha iyi oyun ortaya koyabiliriz biz. Lütfen bizi eleştirirken; bu oyuncu topluluğunun sezon başından bu yana kaç maç oynadığını da hatırlasınlar.

‘Leziz bir pasta yaptık, şimdi krema koyacağız’

Sezonu üç kupayla tamamlama ihtimaliniz var. Kariyerinde böylesi bir dönem yaşadın mı?

- Liverpool’da Şampiyonlar Ligi Finali oynadım, Feyenoord’da bir çok kez lig şampiyonluğu için maçlar oynadım. Yani kariyerimde oldukça fazla final var. Fakat bu sorunuza vereceğim yanıt, aslına bakarsanız çok önemli. Aylar önce, Fenerbahçeli yöneticilerle görüşmelere başladık. O dönem bana ‘Biz tarihiyeniden yazmak istiyoruz. Eğer kabul edersen, seninle tarih yazmak amacındayız’ dediler. Çok etkileyici bir görüşmeydi bu... Fenerbahçe’ye sadece futbol oynamak için değil, tarih yazmak için geldim ben... Ve gelinen nokta şu: Tarih yazıyoruz. Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finali vardı Fenerbahçe’nin, şimdi UEFA Kupası’nda ilk kez yarı finalde... Hem ligde hem de kupada yarışın içindeyiz. Şu ana kadar müthiş leziz bir pasta yaptık, şimdi onun üzerine krema koymak, 3 kupayı da kazanmak istiyoruz.

‘Hangisini kazanmak değil, hiçbirini kaybetmemek önemli’

Önüne bir fırsat konsa, hangi kupayı tercih edersin?

- Benim futbol karakterimde bir öncelik yok. Yani ‘önce şunu alalım, sonra öbürünü’ demem. Ben, yarın idmana çıktığımızda oynayacağımız çift kaleyi de kazanmak isterim. Bu nedenle önceliğim, hangisini kazanmak değil hiç birini kaybetmemek... Ve bizim takımda herkes böyle düşünüyor. Müthiş bir inanç birlikteliği var.

Fikstüre bakarsan, şampiyonluk şansınızı nasıl değerlendirirsin?

- Türkiye Ligi gerçekten zor bir lig. Çünkü bir çok takım küme düşmeme mücadelesi içinde. Bu tabloda, bir çoğunun iyi bir takım olmadığını düşünürsünüz. Fakat gerçek bu değil... Öyle bir mücadele veriyorlar ki. Belki tam olarak istenen futbolu ortaya koyamıyorlar, ama her maça ‘hayat meselesi’ gözüyle bakıyorlar. Bu bakımdan oynayacağımız her maç zor.

‘Kimin ne yaptığı önemli değil. Önemli olan bizim yaptığımız’


Bir kayıp yaşasanız, lig biter mi?


- Bakın, bizim Beşiktaş’a kaybettiğimiz hafta ‘lig bitti’diyorlardı. Fakat lig hâlâ devam ediyor ve biz de hâlâ bu yarışın içindeyiz. Lig bitmedi, bitmiyor!

Fenerbahçe nasıl şampiyon olur?

- Bizim önceliğimiz kimseye bakmamak; kimin, ne yaptığı hiç önemli değil... Önemli olan bizim ne yaptığımız... Biz bütün maçlarımızı kazanırsak, şampiyon olma ihtimalimiz var. O ihtimalin peşinden gideceğiz. Bütün maçlarımızı kazanır, yine de şampiyon olamazsak üzülürüz tabii ki, ancak en azından kendimize kızamayız. Çünkü ‘elimizden geleni yaptık, ama olmadı, bizim elimizde değildi’ diyebiliriz.

‘Öne geçince taraftar stattan uçup gidecek sanıyorum’

Tribündeki şiddet konusunda düşüncelerin neler?


- Türkiye’de bir futbol kültürü var. Belki hep birlikte uğraşsak, değiştirebileceğimiz bir kültür. Fakat şu an böyle ve herkes şu anki şekline adapte olmak zorunda... Her şey iyi giderken, insanlar çok mutlu... Ben bazen öne geçtiğimiz, kazandığımız maçlarda tribündeki taraftarlarımızın uçup gideceğini düşünüyorum. Çünkü o kadar mutlu oluyorlar ki... Fakat madalyonun bir de diğer yüzü var. Benim bunları söylemem ne kadar doğru bilmiyorum, ama... Geçen yıl, Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki son maçı izlemedim. Fakat Avrupa’dan bir çok güvenlik görevlisinin bu maç için İstanbul’a geldiğini biliyorum. Hatta aralarında tanıdıklarım da var. Onların anlattığına göre taraftarın hataları elbette var, fakat emniyet güçlerinin de çok hatalı davrandığını söylüyorlar.

‘Taraftar çok seviyor, ama kötü günde de susmuyor’

Türk Futbolu’ndaki coşku, İngiltere’ye oranla nasıl?


- Türk Futbolu’ndaki coşku, duygu yoğunluğu bazen negatif de olabiliyor. Yani biraz önce bahsettiğimiz o taraftarlar, işler kötü gidince de elini kolunu bağlayıp susmuyor, tepki gösteriyor. Bir futbolcu için gerçekten de çok zor, ama alışmak lazım. Maalesef böyle... Çok eminim ki bizim taraftarımız Caner’i çok seviyor. Çünkü Lazio maçında golü onun sayesinde ben attım ve tribünler benim kadar Caner’e de sevgi gösterdi, adını bağırdı. Bazen tepkiler oluyor belki ama, karşılığında gösterilen sevgi de ortada değil mi?

Türkiye’de en büyük hayal kırıklığın ne?

- Sahanın içinde hiç hayal kırıklığı yaşamadım. Galatasaray’a yenildiğimiz gün çok üzüldüm, bu doğru... Fakat gelinen nokta da ortada... Galatasaray kupadan elendi, Şampiyonlar Ligi’ne çeyrek finalde veda etti. Bizim üç kulvarda da iddiamız sürüyor. Sadece ligde bizden biraz öndeler, fakat onların Kadıköy’e gelecekleri de unutulmamalı.

Galatasaray’a çok saygı duyuyorum

Kuyt’ın futbol felsefesi nedir?

- Benim aldığım aile terbiyemde ‘herkese saygı’ var. Gençken Hollanda’da, ilerleyen dönemde de İngiltere’de hep aynı gerçeği öğrendim. Sahanın içi bir (lütfen bu sözümü tırnak içine alın ki, yanlış yorumlanmasın) ‘savaş alanı’ olabilir.. Ve o alan içinde ‘kan dökülebilir.’ Ki defalarca şahit oldum ben, bir çok maçta yaralanmalara, olaylara... Fakat çizginin dışına çıktığın an, karşındakine elini uzatmalısın. Birbirimizin elini tutabilmeliyiz. Futbolcunun büyüklüğü işte burada başlar bence, rakibe saygıda... Benim penceremde gerçek olan bu... Bu açıdan bakıldığında rakibimiz Galatasaray’a çok saygı duyuyorum, ama hiç bir kupayı onlar kazansın istemiyorum.

Bu takımda vazgeçilmez oyuncu yok


Sana göre bu takımın vazgeçilmezi kim?

- Fenerbahçe’nin şu an çok güçlü bir görüntüde olmasının nedeni, herkesin boşluğunun kapatılabiliyor olması.... Evet, Emre çok ama çok önemli bir oyuncu, ancak bir şekilde onun yerinde oynayan kişi de büyük katkı sağlıyor. Topal bizim için çok önemli, fakat o sakatlanıyor, Topuz giriyor, hatta girer girmez bir de gol attırıyor. İşte Caner... Birkaç gün önce eleştiriliyor, fakat bir kaç gün sonra giriyor oyuna, gidişatı değiştiriyor. Onun çektiği şutta kaleciden dönen topu tamamladım ben Lazio maçında, yani o goldeki payı büyük. Üstüne bir de rövanşta gitti, golü attı. Bu takım yıldız dolu ve her yıldız büyük hizmet veriyor.Amsterdam’a gidersek Hollanda bizimle

“Hedefimiz final ise en kötü senaryoya göre hazırlanmalıyız. Sonrasında Amsterdam’a gidersek eğer, statta en az 40 bin Türk olacaktır. Geri kalan koltukları dolduran Hollandalılar da zaten benim takımımı, Fenerbahçe’yi desteklerler...”

Avrupa’da final ne kadar yakın?

- Futbolda garanti yok. Yaşanmış bir örnek verirsem, herhalde bu sözün kıymetini herkes anlar. Bütün Türkiye hatırlar; o meşhur Liverpool-Milan maçını... Milan gibi bir takım karşısında 3-0 geriye düşmüş ve ikinci yarıda skoru dengeye getirmiştik. Futbolun en üst seviyesindeki bir finalde yaşandı bu tablo. O nedenle garanti yok futbolda. Ancak artık final yolunda çok kısa bir yolumuz kaldığı da doğru. Lazio rövanşı öncesinde de aynı düşüncedeydik. 2- 0’ı asla unutmadık, fakat işin bitmediğinin de farkındaydık. Roma’ya bu düşünceyle gittik, işi bitirdik.

Söz dönüp dolaşıp Avrupa’ya gelecek


- Tehlikeli olan da bu! Çünkü medya gibi taraftar topluluğumuz da sadece finale inanıyor. Yani ‘bu takım finalde’ gözüyle bakıyorlar. Oysa ki henüz çeyrek final rövanş maçını yeni oynadık. Yarı final maçları oynanmadı. Düşünün, maçın hemen başında bir kırmızı ve gol... Böyle bir durumda ne kadar sıkıntı içine düşeceğimizi hesaplayın lütfen. Elbette en kötü senaryo bu... Fakat gerçekten finale gitmek istiyorsak, bütün hazırlıklarımızı en kötü senaryoya göre yapmalıyız ve ona göre çalışmalıyız.

Benfica umurumda değil!


Benfica eşleşmesi sana göre nasıl?

- Geldiğimiz nokta belliydi ve şu andan itibaren rakibimizin kim olacağı, inanın benim hiç umurumda değildi. Çünkü şu andan itibaren Avrupa’da da ligde de kupada da oynayacağımız her maç bir final olacak. Birini kaybetsen, o yolda ağır yara alırsın ve hatta maratona veda edebilirsin. Biz 3 kupayı alma şansına sahibiz ve almaya da talibiz. O nedenle çıktığımız her finali
kazanmak istiyoruz.

Fenerbahçe finale giderse, Amsterdam’da kaç taraftarı olur?


- Amsterdam’a gidersek en az 40 bin Türk statta olacaktır. Fakat şunu da unutmayın, kalan koltukları da Hollandalılar doldurur ve kesinlikle benim forma giydiğim takımı, yani Fenerbahçe’yi desteklerler.

Zafer Büyükavcı

3
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.