Dikkat!

28.3 ortalamasıyla geçtiğimiz sezonun en yaşlı takımı olan Fenerbahçe'de Salih ve Sow'un da satılma ihtimali farklı yorumları ve eleştirileri gündeme getirdi.

31 Mayıs 2014, Cumartesi 02:30
- A +
Dikkat!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, kariyeri boyunca futbolcularına ağır idmanlar yaptırması nedeniyle eleştirilmişti. Sarı-Lacivertliler’de de üst üste yaşanan sakatlıkların ardından bu konuda hedef haline gelen Yanal, “İdmanlarda futbolcularımı çok sıkmıyorum. Bakıldığı zaman maçlardan sonra 1.5, 2 gün izin veriyorum. Zaten takımın yaş ortalaması yoğun tempoya uygun değil” sözlerini sarfetmişti. 28.3 ortalamasıyla geçtiğimiz yılın en yaşlı takımı olan Fenerbahçe’de, 29 yaşındaki Diego’nun transferiyle bu ortalama artarken, 20’lik Salih ile 27’lik Sow’un da gitme ihtimallerinin yüksek olması farklı yorumlara neden oldu. Çünkü takımın yaş ortalamasının yüksek olmasından şikayetçi olan Yanal’ın, genç yıldızların satılması konusunda onay vermesi, gelecek adına tehlikeli sinyaller vermeye başladı.

Kritik sezon 2015-16
Yeni sezonda Avrupa’ya gidemeyecek olan Fenerbahçe, Süper Lig ve Türkiye Kupası’nda yine yaş ortalaması yüksek bir takım ile mücadele edecek. Sezonun sonunda ise 8 futbolcuyla sözleşmesi sona erecek olan Sarı-Lacivertliler, yaşları nedeniyle bu isimlerin birçoğuyla yollarını ayıracak. Kritik durum ise 2015-16 sezonu öncesi yaşanacak. Avrupa cezası kalkacak olan Kanarya’nın, 3 kulvarda mücadele edeceği bu sezon öncesinde de 9 oyuncunun mukavelesi bitecek. Uzun bir aradan sonra Avrupa’ya gideceği senede başarılı sonuçlar almak isteyen Fenerbahçe, yepyeni bir kadro kurmak zorunda kalacak ve transfere büyük bir bütçe ayıracak.

Mini yorum

Gençleşmek zorunluluk ama...

Salih, Ersun Yanal’ın Fenerbahçe ile sözleşme imzaladığı andan itibaren bir kariyer tercihi yapmak durumunda. Bu sebeple Ersun Yanal, onu oynamaya arzuladığı yer olan hücum arkasında düşünmüyor. Ersun Yanal, oyun karakteristliği anlamında Salih’i arkada, belki de Mehmet Topal’ın alternatifi olarak değerlendiriyor. Onun oyun sürekliliğinde sertliğinin de yeterli seviyede olmadığı kanaatinde. Dolayısıyla Salih’in satılmasına kesinlikle karşı olan Aziz Yıldırım, Ersun Yanal’la sözleşme yenilediği anda hocanın bu oyuncu hakkındaki görüşlerine de onay vermiş oldu. Salih şimdi tercihini yapmalı. Ersun Yanal’ın istediği pozisyonu ve oyun karakteristliği açısından kendisini geliştirip, başka bir oyuncu olmaya niyetlenecek mi? Ya da kariyer tercihinde devam mı edecek? Onu olduğu gibi kabul eden ve son dönemde yaptığı tercihlerde çok yanılmayan Roma’nın sunduğu teklif onun için makul olabilir. Dolayısıyla bu transfere karşı çıkan Aziz Yıldırım’ın Ersun Yanal’a tercihen saygı duyacağı göz önüne alındığında Salih için gitmek kabul edilebilir bir hamle. Onun gitmesiyle Fenerbahçe ne kaybeder? Bunu bize zaman gösterecek. Ama geçen seneki gibi olacaksa pek bir şey kaybetmez. Fenerbahçe’nin yavaş yavaş her sezon yüzde 10-15 oranında gençleşmesi zorunluluk. Bunu yapacaktır da. Ancak Salih tartışması bunun dışında yaşıyla alakalı değil. Oyuncu özellikleriyle ilgili... İki konuyu birbirinden ayrı düşünmek gerekir.

MEHMET DEMİRKOL

Salih bence satılmalı

Salih Uçan’ın çok değerli bir yetenek olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak Fenerbahçe’de geçen yıl aldığı süre de ortada... Mevcut haliyle Ersun Yanal’ın futbol kriterlerine uyum sağlayamadığı da sır değil. Bu tablo devam ederse seneye de kadroda ne kadar yer bulabileceği tartışılır. Öte yandan Fenerbahçe’nin yaş ortalaması yüksek bir takım olduğu açık. Gelecek sene yeniden Avrupa sahnesinde mücadele edeceği de göz önüne alındığında bu kadronun gençleştirilip daha dinamik hale getirilmesi gerekliliği de ortada... Bu anlamda Salih Uçan’ı elden çıkarmak bir çelişki gibi görülse de bana göre asla öyle değil. Bu işin doğrusu, değerini bulan her futbolcu gibi Salih’in de transferine
izin verilmesidir. Bu hem Fenerbahçe’nin ekonomik gerçekliği hem de Salih’in önünün açılması için gereklidir. “Fenerbahçe’nin geleceğidir” söylemiyle iki taraf için de piyango sayılabilecek karşılıklı fırsatın tepilmemesi gerekir. Fenerbahçe’nin kendi geleceği için yapması gereken yeni Salih’in önünü tıkamak değil, yeni Salih’ler keşfedip dünya futboluna pazarlamaktır. Fenerbahçe sadece futbolcu transferine para harcayan bir kulüp olmaktan yavaş yavaş sıyrılmalı ve artık futbolcu satışından para kazanan kulüp haline dönüşmelidir. Bunu becerebildiğinizde de zaten Porto olabiliyorsunuz. Yani hem Avrupa’da adınızdan söz ettiren hem de futbolcu devşirmekten dehşet paralar kazananan bir kulüp haline gelebiliyorsunuz.

HASAN ALİ ATASOY


YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.