Dev projelere Türk imzası

Dev projelere Türk imzası

09 Şubat 2017, Perşembe 02:33
- A +

Adana’dan İzmir’e, Samsun’dan Mersin’e kadar ülkenin dört bir yanında açılan yeni stadyumlar sonrası, Türk müteahhitler yurtdışındaki dev stadyum projelerine de imza atmaya başladı. Bugün Gana’dan Senegal’e, Hollanda’dan Rusya’ya kadar birçok farklı ülkede 21’i bulan stadyum ve spor tesisi Türkler tarafından inşa edilirken, bu projelerin toplam tutarının 7 milyar dolara yaklaştığı tahmin ediliyor. (Hurriyet.com.tr)

Türk müteahhitlik firmaları 1972 yılından günümüze kadar 113 ülkede 335 milyar dolarlık projeyi üstlenirken, son yıllarda spor tesisleri ve stadyum projelerinde de öne çıkmaya başladı. Özellikle olimpiyat ve dünya kupası gibi dev organizasyonlara hazırlanan ülkelerde bu projeleri gerçekleştiren Türk şirketleri 21 projeye imza attı. Bu projelerin 13’ünü stadyumlar oluştururken, 8 projede kapalı spor salonları ve spor merkezleri yer aldı.

13 stadyumun 10’u tamamlanırken, 3 projede önümüzdeki yıllarda bitirilecek. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin başladığı tarihten bu yana üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında ilk sırada Rusya ve Türkmenistan yer alıyor. Spor ve stadyum projelerinde de öne çıkan bu iki ülkede 6 stadyum, 2 adet de spor merkezi projesi bulunuyor.

İşte Türk müteahhitlik şirketlerinin yurtdışında imza attığı stadyum ve spor tesisi projeleri:

FC Shakhtar Donetsk Stadyumu Ülke: Ukrayna Şirket: Enka Kapasite: 50 bin

Krasnodar Arena Ülke: Rusya Şirket: Esta Kapasite: 34 bin

Geolog Stadyumu Ülke: Rusya Şirket: Kontek Kapasite: 15 bin

Kopet Dağ Stadyumu Ülke: Türkmenistan Şirket: Nurol Kapasite: 26 bin

Aşkabat Stadyumu Ülke: Türkmenistan Şirket: Polimeks Kapasite: 20 bin

Aşkabat Olimpiyat Stadyumu Ülke: Türkmenistan Şirket: Polimeks Kapasite: 45 bin

Tripoli Stadı Ülke: Libya Şirket: Rönesans Kapasite: 50 bin

Amsterdam Arena Yenileme Ülke: Hollanda Şirket: Rönesans Kapasite: 53 bin

Astana Arena Ülke: Kazakistan Şirket: Sembol Kapasite: 30 bin

Tuymaada Olimpik Stadyumu Ülke: Rusya Şirket: Summa Kapasite: 15 bin

Sport Arena Ülke: Senagal Şirket: Summa Kapasite: 15 bin

Bakü Olimpiyat Stadı Ülke: Azerbaycan Şirket: Tekfen Kapasite: 68 bin

Douala Japoma Stadyumu Ülke: Kamerun Şirket: Yenigün Kapasite: 50 bin

Buz Pateni Stadyumu İnşaatı Ülke: Kazakistan Şirket: Sembol

Spor Merkezi İnşaatı Ülke: Gana Şirket: Üstay

Sepha Spor Tesisleri Ülke: Libya Şirket: Yapı Merkezi

Trablus Hipodrom ve Stadyum Onarımı Ülke: Libya Şirket: Yaşar Özkan

Yugorskiy State Üniversitesi Spor Kompleksi Ülke: Rusya Şirket: Kontek

Krasnador Spor Kompleksi Ülke: Rusya Şirket: Summa

Spor Merkezi İnşaatı Ülke: Gana Şirket: Üstay

Sebha Spor Tesisleri Ülke: Libya Şirket: Yapı Merkezi

Türk şirketlerinin inşa ettiği stadyumlar arasında en pahalısı Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunuyor. Tekfen İnşaat tarafından yapımı iki yıl süren ve 2015’te hizmete giren “Bakü Olimpiyat Stadı tam 640 milyon dolara tamamlandı. 68 bin seyirci kapasiteli stadyum 617 bin metrekarelik alanda inşa edildi.

TÜRK şirketleri yurtdışında farklı spor tesisleri de inşa ediyor. Bunlar arasında Kazakistan’da 2011 yılında tamamlanan buz pateni stadyumu ilk sıradaTürk şirketler yurtdışında 21 spor tesisi ve stadyum işini aldı geliyor.

2020 Dünya Kupası kapsamında statlara 3 milyar dolar harcaması beklenen Katar’ın Türk şirketlerinin hedefinde olduğunu anlatan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, şöyle konuştu: “Türkiye Müteahhitler Birliği üyeleri bugün, sadece inşaat ve müteahhitlik alanında değil, inşaat malzemeleri üretiminden, enerji, turizm, sağlık ve ulaşım sektörlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede faaliyetlerini dünya çapında sürdürüyor; hatta artık bu alanlarda birer yatırımcı ve işletmeci olarak da yer alıyor.

TÜRK şirketlerin birçok ülkede UEFA ve FIFA kriterlerine uygun stadyumlar inşa ettiğini söyleyen yetkililer, şu bilgileri verdi: “Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’daki tesisler Türk şirketlerinin bu konuda ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. Özellikle Bakü Olimpiyat Stadyumu ve Krasnodar Arena son dönemlerin en iyi projeleri arasında yer alıyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.