Çin, devleri tehdit ediyor!

Samsung ve Apple 1 numara için yarışırken, onları bekleyen asıl tehlike ummadıkları yerden geliyor!

07 Ağustos 2015, Cuma 19:30
- A +
Çin, devleri tehdit ediyor!

Araştırma firması Canalys tarafından yayınlanan grafikler, Apple ve Samsung'un, Dünya'nın en hızlı büyüyen iki marketinde, Çin ve Hindistan'da, ciddi bir şekilde sıkıntı yaşadığını gösteriyor.

2015'in ikinci çeyreğinde, Çin'de markete adım atan her üç telefondan biri Huawei veya Xiaomi tarafından sunulmaktaydı ve Xiaomi, yüzde 15.9 market payı ile Asya devindeki en fazla satan akıllı telefon firması konumunda bulunuyor.

Ancak Huawei, yüzde 48 ile ilk 10 firmanın arasında en hızlı büyümeye sahip olan firma ve yüzde 15.7 market payı ile Xiaomi'nin hemen arkasında yer almakta. Apple ise üçüncü sırada yer almakta ve dördüncü ve beşinci sıralarda Samsung ve Vivo bulunmakta.

Canalys analisti Jingwen Wang, Çin akıllı telefon marketinin halen olgunlaşmakta olduğunu ve büyük markalar arasındaki rekabetin oldukça ciddi olduğunu söylüyor. Wang'in söylediğine göre Huawei, tarihindeki en fazla akıllı telefon dağıtımını gerçekleştirdi ve bu sırada kar payından ve ürün payından ödün vermedi. Apple ve Samsung da Çin'deki satış aktivitelerini arttırdılar; özel mağazalar ve küçük ve orta boyutlu perakende satıcılar aracılığı ile erişim ağlarını genişlettiler. Wang'in söylediğine göre, önümüzdeki çeyreklerde Xiaomi'nin birincilik konumunu koruması için çok uğraşması gerekecek.

Çin'deki ekonomik sorunlar ise, Samsung ve Apple için durumun daha kötüye gitmesine sebep olabilir. Yerel üreticiler, orta ve üst seviyelerde daha iyi fiyatlı ürünler ve telefonlar sunabiliyor. Canalys'in söylediğine göre Huawei, ürün kalitesinde ciddi bir yükselme sunmuş durumda.

Ayrıca Huawei, sadece Çin marketinde başarılı bir konuma sahip değil ve Güney Avrupa'da da oldukça başarılı. Huawei'nin akıllı telefon satışlarının yüzde 55.6'sı Çin'de yer alırken, yüzde 25'ini bu bölgede gerçekleştiriyor.

Samsung'un Hindistan marketindeki liderliği de tehdit altında. yüzde 21 market payı ile Hindistan marketinin başında yer alsa da, yerel üretici Micromax, yüzde 19.1 ile ikinci sırada yer alıyor ve diğer sıralar Intex, Lava ve Lenovo tarafından sahiplenilmiş durumda.

Canalys, Apple'ın market payı hakkında rakam vermiyor ancak yüzde 5'in ciddi bir şekilde altında olduğunu söylüyor.

Xiaomi, Huawei'yi Avrupa ve ABD'ye takip etmeyi planlamakta. Henüz resmi bir şekilde telefon satmıyor olsa da, satış ve dağıtım ağını aksesuarlar için çoktan kurdu ve telefonların da yakın zamanda bu ağa dahil olması bekleniyor.

Apple ve Samsung için kötü zamanların başladığını söylemek için henüz erken olabilir ancak, 20 yıl önce Motorola'nın yüzde 35 market payı ile "geçilemez" liderliğe sahip olduğunu ve sadece 10 yıl önce de Nokia'nın yüzde 40 market payı ile liderlikte yer aldığını unutmamak gerekiyor.

Resimlerle: Çin'in süper telefonları!

Kaynak: CHIP Online

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...