Çin'de cenaze striptizlerine yasak!

Çok kişiye göre tuhaf gelebilir ama Çin'in bazı bölgelerinde cenazelerin striptiz gösterileriyle uğurlanması ülke gündemine geldi. Hükümet de kayıtsız kalmadı. Çin Kültür Bakanlığı, cenazelerde striptiz ve erotik dans gösterilerine izin verilmeyeceğini duyurdu.

21 Şubat 2018, Çarşamba 20:15 Son Güncelleme: 22 Şubat 2018, Perşembe 13:34
- A +

Sputnik'in haberine göre; Çin hükümeti özellikle kırsal bölgelerde daha yaygın bir fenomen olan cenazelerde striptiz dansı yapılmasına savaş açtı.

Çin Kültür Bakanlığı geçen ay yaptığı açıklamada cenazelerde, düğünlerde ve Çin Yeni Yılı için yapılan etkinliklerde striptizin yanı sıra “müstehcen ve edebe aykırı performanslara izin verilmeyeceğini duyurdu.


Bakanlık son operasyonun Henan, Anhui, Hebei ve Jiangsu bölgelerinde bulunan 19 kente odaklanacağını belirtti.


Bakanlık bu durumların yaşandığı cenazeler konusunda kurulacak olan yardım hattını arayarak yetkilileri bilgilendirenlere para ödülü de vaat etti.


Çin'de cenazelerde striptiz dansı yapanlarla mücadele aslında yıllardır sürüyor.


Yetkililer ilk olarak 2006'da müstehcen bulunan performanslara yönelik operasyon başlatmıştı. İkinci operasyon ise 2015'te yapılmıştı.


Çin kırsalında yaşayan kimi topluluklar cenazelerine ne kadar fazla insan katılırsa ölen kişinin o kadar fazla onurlandırılacağını ve onlara bunun şans getireceğine inanıyor, bu nedenle de kalabalığı arttırmak için striptiz dansçıları kullanılıyor.


Bazı uzmanlar ise erotik gösterilerin doğurganlığı kutlama amacıyla yapıldığını savunuyor.


Global Times'a konuşan medya profesörü Kuang Haiyan "Kültürel antropolojinin yorumuna göre bu eğlence doğurganlığa tapmaktan geliyor. Bu nedenle cenazelerde yapılan erotik performanslar bir kültürel atavizm" dedi.

Yeni kampanyanın, cenaze giderleri için kişilere mali bir yardım öngördüğü bildiriliyor

Medya ise sıklıkla, gösterilerin Çinli ailelerdeki çökme ve materyalizmi artırdığı yönünde suçlayıcı programlar hazırlıyor. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.