Boğazda yüzme şöleni

Dünyada iki kıta arasında yapılan tek etkinlik olan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı bugün 30. kez start alacak. 55 farklı ülkeden 2 bin 400 sporcu, saat 10.00’da İstanbul Boğazı’na atlayacak ve Kanlıca’dan Kuruçeşme’ye kadar 6,5 kilometrelik parkuru yüzerek tamamlamaya çalışacak.

22 Temmuz 2018, Pazar 06:00
- A +
Boğazda yüzme şöleni
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Samsung işbirliğiyle düzenlenen ve dünyada iki kıta arasında yapılan tek yüzme yarışı olan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 30 ’uncu yılında rekor bir katılımla İstanbul Boğazı’nda gerçekleşecek. Büyük yarış öncesi boğazda 2 gemi, sporcuları bir kıtadan diğerine taşıyacak. Yarışa olan yoğun ilgi nedeniyle, bu yıl ilk defa 2 farklı sporcu gemisi görev alacak. Yarışı bitiren, “Kıtalararası Yüzücü” unvanına sahip olacak.

4 bin 300 kişiden seçildiler

Başvuruların her geçen yıl arttığı yarış ayrıca bambaşka bir rekora da ev sahipliği yaptı. 14 yaşından 89 yaşına kadar yaklaşık 4 bin 300 kişinin başvuru yaptığı yarışın elemeleri, yoğunluk nedeniyle Türkiye’nin 5 farklı bölgesinde; İstanbul, İzmir, Adana, Ankara ve Trabzon ’da gerçekleştirilmişti. Ve elemeler sonunda bin 200 kişi, dev yarışa katılma hakkı kazandı.

En büyük ilgi Rusya’dan

Yurt dışından katılacak sporculara ise bin 200 kişilik kota konulurken yabancı yüzücülerin kontenjanlarını doldurması ise sadece 27 dakika sürdü. En büyük ilgiyi Rusya gösterirken Ukrayna, İngiltere ve ABD, onu takip etti.

Şampiyon Coventry boğazda kulaç attı

Onur konuğu olarak İstanbul’a gelen Zimbabveli dünya rekortmeni yüzücü Kirsty Coventry dün boğazda gösteri amaçlı yüzdü. Etkinlikte Coventry’ye şampiyonanın en yaşlı sporcusu konumundaki Levent Aksüt (88), geride kalan tüm yarışlara katılan tek yüzücü Fatma Nazan Göğen ile Moldovalı Ignat Kazmalı da eşlik etti. Yarışı izlemeye gelen diğer onur konuğu ise, sırıkla atlamanın efsane ismi Ukraynalı Sergey Bubka olacak.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...