Bir garip mağlubiyet

Fenerbahçe’nin Kadıköy’de aldığı 3-2’lik Akhisar yenilgisi herkeste şok etkisi yarattı. Ancak mağlubiyet havasına günler öncesinden girildiği ortaya çıktı. (Haber: Arda Erol)

06 Mart 2018, Salı 06:00
- A +

Fenerbahçe, perşembe günü Beşiktaş ile Türkiye Kupası yarı final ilk maçına çıktı, sahadan 2-2’lik beraberlikle ayrıldı.

Sarı-Lacivertliler’in, bu mücadelenin ardından Akhisar sınavına hazırlanmak için sadece iki günü vardı. Cuma idmanında, derbide 11 çıkan isimler yenileme çalışması yaptı.

Cumartesi günkü son antrenmanın daha yoğun geçmesi, taktiksel çalışmalar yapılması bekleniyordu. Öyle olmadı.

Aykut Kocaman’ın sadece 5’e 2 top kapma oyunu oynattığı öğrenilirken, futbolcuların bu durum karşısında büyük şaşkınlık yaşadıkları ortaya çıktı. Oyuncular bu duruma bir anlam veremedi.

2 haftada Kocaman değişim

2 haftada Kocaman değişim

15 gün önce Aytemiz Alanya’yı 3-0 yenen Fenerbahçe’de Aykut Kocaman, “Oyunumuzu biraz daha geliştirirsek, bırakın Türkiye’yi Avrupa şampiyonu bile olabiliriz demişti.

Geçen haftaki Beşiktaş yenilgisine rağmen, “Artık fikstür avantajı bizde yorumları yapılıyordu.

Kocaman’ın 90 dakika öncesi sanki Akhisar değil de Real Madrid maçına çıkacak gibi verdiği, “İki Beşiktaş maçı fiziksel ve zihinsel tahribat yaşattı. Bir şekilde oyuncu grubumun maçı kazanmayı başaracağına inanıyorum demeci bu nedenle şaşkınlık yarattı.

90 dakika sonundaki sözleri ise, “Beklediğim senaryo gerçekleşti oldu.

Oyun disiplini kalmadı

Oyun disiplini kalmadı

Aykut Kocaman takımlarının oyununu beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama şu bir gerçek, ne olursa olsun futbolcular taktik şablona bağlı kalır.

Kocaman’ın ekiplerinde disiplinden kopulduğunu görmek çok nadirdir.

Bu açıdan bakıldığında, Akhisar maçının ikinci yarısında, 1980’leri hatırlatan doldur-boşalt oyununu izlemek gerçekten inanılmazdı. Ortada ne oyun şablonu, ne de taktik kaldı.

Bundan daha da ilginci, Aykut Kocaman’ın maçtan sonra konuyla ilgili yaptığı açıklama oldu: ‘Bu kadar mı olur’ diye düşündüm ve maçı seyretmeye karar verdim...

Yöneticilerin ayarı yok

Yöneticilerin ayarı yok

Türkiye’de futbol yöneticilerinin tavırları ve açıklamaları her zaman tartışma konusu olmuştur. Ya her şeye karışırlar ya da ortada görünmezler.

Fenerbahçe’de çok uzak olmayan geçmişte, gerek hakem hataları, gerekse TFF’yle ilgili sıkıntıda en yüksek perdeden açıklamalar yapılır, başta Aziz Yıldırım olmak üzere yöneticilerden sert demeçler gelirdi.

Şu anda öyle bir ortam var ki takım ve Aykut Kocaman adeta kaderine terk edilmiş halde.

Kocaman saha içiyle uğraştığı kadar, şehir şehir gezip kongre çalışmaları yapan yöneticilerin yerine saha dışıyla da uğraşmaya çalışıyor. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.