Bedelli askerlik kaç TL olacak? Bedelli ne zaman çıkacak? Son dakika bedelli

Bedelli askerlik kaç TL olacak? Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? İşte milyonlarca vatandaş ve yakını bu soruların cevabını bekliyordu. Bedelli askerlikte yaşın 27, ücretin ise 20 bin TL olacağı iddia ediliyordu ancak Ak Parti'den açıklama geldi. Bedelli askerlikle ilgili sorulara yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, kulis bilgilerini yalanladı.

16 Temmuz 2018, Pazartesi 17:16 Son Güncelleme:
- A +
Bedelli askerlik kaç TL olacak? Bedelli ne zaman çıkacak? Son dakika bedelli
Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu! Bedelli askerlikte yaşın 27, ücretin ise 20 bin TL olacağı belirtildi. Ak Partili yöneticiler, muhalefetle görüşmede bedellinin sonbaharda çıkacağının bildirdi. OHAL düzenlemesinde bedellinin olmadığı ve Ekim'de yasal düzenleme yapılacağı öğrenildi. Bu da Ekim 1991 ve öncesi doğumluların bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilecekleri anlamına geliyor.

SON GELİŞMELERDE 26 YAŞ VE 20 BİN LİRA OLARAK KONUŞULUYORDU

Kulislerde konuşulan son bilgilere göre bedelli askerlik yaşı ve ücreti belli oldu. Bu bilgiler dahilinde 26 yaş ve 20 bin lira kriter olarak belirlendi. Ancak çalışmaların sürdüğü ve bu rakamların değişebileceği öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili Ekim ayını işaret ederek, "Bir kararname ile kökten halledilebilir" mesajı vermişti.
 

BEDELLİ ASKERLİK NE ZAMAN ÇIKACAK?


Öte yandan Star gazetesinin bu iddiasına AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan yanıt verdi. Yaptığı açıklamada bedelli askerlik sorusuna "Ekim gibi gündeme gelecek, hiçbir düzenleme yok şu anda" şeklinde cevap verdi.

"YAŞ 25 BEDEL 15" İDDİASI

Öte yandan bedelli askerlik 25 yaş ve üzerine getirilirse kapsama askerlik çağındaki yaklaşık 6 milyon kişiden yüzde 93'ü giriyor. Bunlardan 400 bininin yasadan yararlanması ve ücretin 15 bin lira olması halinde de, toplam 6 milyar lira gelir elde edilmesi hedefleniyor. 26 yaş ve üzeri sınırda da, kapsama yüzde 72 giriyor. 30 yaş sınırında ise oran yüzde 22'ye düşüyor.

ASKERLİKLE İLİŞKİSİ OLAN 6 MİLYON KİŞİ BULUNUYOR

Hâlen askerlik çağı gelmiş olan 585 bin 210, yoklama kaçağı 570 bin 422, bakaya 56 bin 947, firari 5 bin 772 kişi bulunuyor. 2 milyon 930 bin kişi de askerliğini erteletti. 1 milyon 885 bin 438 kişi ise öğrenci olduğu için askerliğini tecil ettirmiş durumda bulunuyor. 2019 yılında ise silah altına alınacak er sayısı 345 bin 933 olacak. Böylelikle askerlikle ilişkisi olan kişi sayısı toplamı 6 milyon civarına ulaşıyor.

Bedelli askerlikte 25 gün sürprizi! Bedelli kaç TL olacak? Bedelli ne zaman çıkacak!

AK PARTİ'DEN YALANLAMA!

Bedelli askerlikle ilgili sorulara yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, kulis bilgilerini yalanladı.

'Bedelli askerlikte yaş sınırı ve ücret belli oldu'

Turan, "Kulis bilgileri doğru değil. Gündemimizde sadece OHAL var. AK Parti'nin şimdiye kadar vaat edip de yapmadığı hiçbir düzenleme olmadı. Bedelli ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız bunun bir ihtiyaç olduğunu ifade etti. Meclis açıldığı zaman ilk işlerden bir tanesi tabii ki bu olacaktır. İçeriği ile ilgili, ilgili bakanlığımız çalışacaktır. Şahsi kanaatim odur ki ekim gibi gündeme geleceğini ifade etmek istiyorum" dedi.
Bedelli askerlikte yaşın 27, ücretin ise 20 bin TL olarak belirlendiği ileri sürülmüştü.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...