Başarı mı getirir, felaket mi olur?

Başarı mı getirir, felaket mi olur?

29 Kasım 2016, Salı 01:43
- A +

Trabzonspor dibe vurdu, ancak Muharrem Usta, Ersun Yanal’dan vazgeçmiyor... Başkan’ın bu ısrarını kulübü yakından tanıyan isimlere sorduk: Başarı mı getirir, felaket mi?

Psikolojisi bozuldu (Lemi Çelik)

Psikolojisi bozuldu (Lemi Çelik)

4 yılda 70 futbolcu transfer edildi. Buna rağmen eldeki kadro, tarihteki en kötü kadro... Sezon başında alınan 9 oyuncu başlı başına hata. Bana göre Ersun Yanal’dan daha büyük yanlışı Sayın Başkan Muharrem Usta ve Başkan Yardımcısı Nevzat Aydın yapıyor. Her ikisi de iş dünyasında çok değerli ve önemli insanlar. Ancak futbolu bilmiyorlar. Daha kötüsü bilmediklerini de bilmiyorlar. Ersun hocanın da bu ortamda psikolojisi bozuldu. Sanki emekli bir hoca gibi. Çalışma arzusunu ve isteğini kaybetti. Dinlenmeli ve yenilenmeli. Sonrasında özellikle scout ekibi derhal istifa etmeli. Ne yazık ki mevcut yönetim Trabzonspor’u başkalaştırıyor yani kendi kültüründen uzaklaştırıyor. Ne yazık ki Usta ve Aydın kulübü yanlış kadrolara teslim ettiler.

Şimdi sabır zamanı! (Erman Özgür)

Şimdi sabır zamanı! (Erman Özgür)

Trabzonspor’un bugünkü görüntüsü üzerinden bana göre eleştirilecek son insan teknik direktör. Kadro yapılanması, sezon başında elindeki kaliteli oyuncuların kontratında aldığı paralara göre yapılırsa o zaman teknik direktör üzerinden eleştiri getirmemek lazım. Bunun dışında hücum organizasyonu yapmak önce elinizdeki oyuncu kalitesiyle daha sonra da birlikte oynama pratiğiyle gelişen bir şey. Ve Trabzonspor bu iki kritere de şu an için sahip değil. Zamansız teknik direktör değişimi şu anki oyuncular üzerinde çok fazla olumlu getirisi olacak bir durum değil. Sabırsız davranılan yıllardan sonra zor da olsa sabretmek Trabzonspor için önemli.

İstikrar önemli ama! (Ergun Ata)

İstikrar önemli ama! (Ergun Ata)

Trabzonspor’un puan cetvelindeki konumu genelde can sıkıcı, taraftar nezdinde can yakıcı! Böyle durumda, ‘bu tabloyu yaratanların bedel ödemesi’ beklenir. Bu görüşe saygı duyulmalı. Muharrem Usta, “Aralık’taki kongrede seçim maddesi yok diye net konuşunca gözler doğal olarak Yanal ve ekibine çevrildi. Yanal’ın bırakma imalarına karşılık, Usta’nın bunu reddetmesi doğru bir karar. Zira Yanal’ı, Lucescu vaadinin ardından büyük iddialarla getirdi. Bu kadar kısa sürede pes, kendini inkar olur. Ancak Yanal’ın, mevcut kadronun oluşumuyla ilgili, “Benim referanslarım belli! yorumunu yapması manidar. Eğer bu sözler açıklığa kavuşmazsa, bir güven bunalımı yaşanır. Bu noktada söylenecek söz; “İstikrar tabi ki önemli ama... Cümleyi herkes kendine göre tamamlasın!

Uzarsa felaket olur (Serhat Demirtaş)

Uzarsa felaket olur (Serhat Demirtaş)

Sportif tablo çok açık. Zaten puan cetveli değil, maçları izleyenlerin ortak tespiti belli; Takımın sistemi yok. Takımın gol planı yok, golcüsü yok. İşler kötü giderse bozulmayı önleyecek saha içi lideri yok. Panik atak futbolun önüne geçecek çözüm yok. Bunların sorumlusu ne Muharrem Usta ne de benim! Elbette Ersun hoca da bunu istemez. Ama iyi niyetle, “Ben ister miyim? demekle bu problemler de çözülmez. Takım sanki fazla tatil yapıyor. ‘Trabzonlu gençler bu yabancılar kadar oynamaz mı?’ derken amaç Ersun hocayı ‘dövmek’ değildi! Başkan’ın Yanal’la yürüme planına, körü körüne bir inat gözüyle bakmıyorum. Ama sürecin getireceklerini de, Başkan’ın çok iyi öngörmesi lazım. Bu kötü gidişat devam ederse felaket olur.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.