Bağlantı hızında yeni rekor!

Henüz bile ulaşmasına yıllar olsa da 5G'nin "gerçek hayat" testleri, ilk kez böyle bir hıza ulaştı!

12 Ekim 2015, Pazartesi 11:15
- A +
Bağlantı hızında yeni rekor!

Telefonunuzun internete daha hızlı bağlanmasını istiyorsanız, Japonya'da gerçekleştirilen son 5G testleri sizi ilgilendiriyor.

Huawei ve Japonya'nın mobil hizmet sağlayıcısı NTT DoCoMo tarafından gerçekleştirilen yeni denemelerde ilk kez gerçek hayattaki koşullara yer verildi. Yani bugünkü telefonlarla uyumlu bir spektrumda birçok kullanıcı, internete aynı anda bağlandı. Mühendislerin testlerde 3,6Gbps'lik veri aktarım hızına ulaştıkları görüldü. Bu, 4G'nin en fazla 20Mbps'ye ulaştığını düşündüğümüzde hiç de fena değil. Bu tür yüksek hızlar, önümüzdeki yılların akıllı otomobilleri, akıllı şehirleri ve 21. yüzyıldaki yaşamla ilgili düşünebileceğimiz her şeyi değiştirebilir.

NTT DoCoMo'dan Takehiro Nakamura, yaptığı açıklamada geniş çoklu-kullanıcı ortamında bu tür bir testin ilk kez başarıya ulaştığını ve dolayısıyla önemli bir kilometre taşına ulaştıklarını söyledi. Nakamura, şöyle devam etti:

"Sektörün 5G'yi 2020'de ticari hale getirmek için çalıştığını düşündüğümüzde bu, gerçekten de cesaret verici... Japonya'daki denemelerimizin bir sonraki aşamasında daha da etkileyici sonuçlar bekliyorum."

Rusya'da 2018'de yapılacak Dünya Kupası'nda yeni 5G testlerinin yapılması planlanıyor. İngiltere hükümeti ise Londra sakinlerine önümüzdeki 5 sene içinde 5G hızlarını sunma sözünü vermişti.

5G'nin alması gereken yol uzun, ancak işaretler ümit veriyor. Elbette şunu belirtmek gerekiyor: 5G'nin teorik hızları, laboratuvar ortamında ve özel ekipmanlar yoluyla 20Gbps'ye ulaşabilse de, 2020'nin amiral gemisi telefonlarında bu hıza muhtemelen yaklaşamayacağız.

Resimlerle: Eski internet efsaneleri ve onları vuranlar!Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.