Avrasya coşkusu

'İstanbul koşuyor' sloganıyla bu yıl 33'üncüsü düzenlenen Avrasya Maratonu yine renkli görüntülere sahne oldu. Soğuk ve yağışlı havaya aldırış etmeyen 100 bine yakın vatandaş, 8 kilometrelik 'Halk Yürüyüşü'nde Asya'dan Avrupa'ya geçmenin keyfini yaşadı.

17 Ekim 2011, Pazartesi 02:30
- A +

Berlin, Londra, New York gibi büyük maratonlar arasına girme yolunda emin adımlarla ilerleyen gümüş kategorideki ‘Avrasya Maraton’nun 33’üncüsü dün koşuldu. Havanın soğuk ve yağışlı olmasına rağmen maratona büyük ilgi gösteren 7’den 77’ye binlerce İstanbullu ve yurt dışından gelen vatandaşlar renkli görüntülere sahne oldu. 8 kilometrelik ‘Halk Yürüşü’nde 100 bine yakın kişi, Asya kıtasından Avrupa kıtasına yürüyerek geçmenin keyfini yaşadı. Vatandaşlar, köprü üzerinde fotoğraf çektirdi.

Bu kez köprü sallanmadı

Geçtiğimiz yıl köprü direklerinin tehlike arz edecek şekilde sallanması, köprünün yıkılma tehlikesi olup olmadığı tartışmalarını da beraberinde getirmişti. Yetkililer, bu sene bu tartışmaların önüne geçmek için birtakım önlemler aldı. Boğaziçi Köprüsü’nün her iki yönündeki denize bakan iki şerit kapatıldı. Bu önlemlerle birlikte geçen sene kameralara yansıyan ve herkesi korkutan direklerin sallandığı görüntüler bu sene yaşanmadı.

’Farkındayız, yanındayız’

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nun halk yürüyüşü bölümünde, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Fenerbahçeli taraftarlar da toplu bir şekilde yürüdü. Yaklaşık 300 Fenerbahçe taraftarı, üzerinde, “Farkındayız, yanındayız” yazısıyla birlikte Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın resminin bulunduğu bir pankart açarken, tezahüratlar eşliğinde yürüyüşte yer aldılar. Polis eşliğinde yürüyüş yapan Fenerbahçeli taraftarlar, yürüşünü Beşiktaş’ta sonlandırarak dağıldı.

Kiplagat ve Abera kazandı
Boğaz Köprüsü’nde başlayıp, Sultanahmet Meydanı’nda sona eren 42 kilometrelik Avrasya Maratonu’nu erkeklerde geçen yılın birincisi Kenyalı Vincent Kiplagat (2.10.58) kadınlarda da Alemitu Abera (2.27.56) kazandı. Atletler aynı zamanda 50’şer bin Dolar’ın da sahibi oldu.

NOTLAR... NOTLAR...

Gümüşten altın maratona     
Spor A.Ş Tanıtım ve Organizasyon Müdürü Veli Ozan Çakır, 3. kez gümüş kategoride koşulan Avrasya Maratonu’nunda bu yıl altın maraton kriterinin yakalandığını ve bunun için başvuruda bulunacaklarını kaydetti.

Hamide Kurt şampiyon
Tekerlekli sandalye yarışında, kadınlarda Hamide Kurt 3.07.13’lük derecesiyle birinci oldu.

3 Türk olimpiyat vizesi aldı

Maratonda Türk atletlerin sıralamasında Bekir Karayel ve  Sultan Haydar birinci oldu. Bu sonuçlarla Sultan Haydar, Bahar Doğan ve Ümmü Kiraz, olimpiyat     A barajını geçip, Londra vizesi aldı. Karayel, olimpiyat B barajını geçti.

                   

Hatice Yücel

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.