Atletizm ve yüzmeye büyük destek

Turkcell Üst Yöneticisi (CEO) Süreyya Ciliv, ana sponsorluk anlaşması imzaladıkları atletizm ve yüzme federasyonlarında ilk hedeflerinin aktif ve lisanslı sporcu sayılarını 100'er bine çıkarmak olduğunu söyledi.

29 Nisan 2013, Pazartesi 16:28
- A +
Atletizm ve yüzmeye büyük destek

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın katılımıyla Çırağan Sarayı’nda düzenlenen sponsorluk imza töreninde konuşan Ciliv, Türkiye’nin sporda hak ettiği yere ulaşması için çok çalışacaklarını vurgulayarak, "Yeni bir dönem başlıyor. Daha çok takım oyunu daha çok sistem...Turkcell olarak olimpiyatların 2020 yılında İstanbul’a gelmesini çok istiyoruz" diye konuştu.

Olimpiyatlarda ev sahiplerinin en çok madalya alan ülkeler arasında olduğuna dikkati çeken Ciliv, şöyle devam etti:
"Biz olimpiyatların İstanbul’a geleceğine inanıyoruz. Ancak aynı zamanda 2020’de çok başarılı sporcu performansının gerçekleşmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Atletizm ve yüzmede ilk hedefimiz aktif ve lisanslı sporcu sayısını arttırmak. Atletizmde 18 bin, yüzmede 20 bin lisanslı aktif sporcumuz var. Hedefimiz 7 sene içinde bunu en az 5’e katlamak. İkisinde de bu rakamı 100 bine çıkarmak. İkincisi uluslararası alanda başarıyı sağlayacak elit sporcu sayısını attırmak. Milli takımlarda nesillere yayılan istikrarlı başarı madalyalarla gelecek. Atletizmde İzmir’de yüksek performans merkezi açacağız. Yüzmede de federasyonumuz liderliğinde Bob Bowman’ın vizyonunda Türkiye’de yüzmeyi sevilen ve aktif sporcuların katıldığı bir spor haline getirmeyi planlıyoruz."

Süreyya Ciliv, olimpik başarı için Turkcell olarak Türkiye’nin takımlarına 3 konuda destek vermeyi planladıklarını aktararak, "Birincisi pazarlama. Aktif sporcuların artması için o sporların Türkiye’de çok iyi tanıtılması lazım. Bütün pazarlama tecrübemizi bu konuda kullanmayı planlıyoruz. İkincisi iletişim ve teknoloji. Yani bu sporlarda dünyada kullanılabilecek en iyi teknolojileri Turkcell olarak Türkiye’de kullanmaya söz veriyorum. Üçüncüsü finansal destek. Bu süre içinde 28 milyon lirayı vereceğimize söz veriyoruz" şeklinde konuştu.

Civil, bir soru üzerine, Türkiye’de 13 milyona yakın engelli vatandaşın olduğunu vurgulayarak, "O yüzden istihdam başta olmak üzere her konuda engelli kardeşlerimize eşit fırsatlar yaratmak için çalışıyoruz. Açtığımız çağrı merkezlerinin birçoğunda yüzde 50’e yakın engelli kardeşimize iş vermeye çalışıyoruz. Yaptığımız bütün yeni tesislerin hepsinde engelli kardeşlerimizin erişilebilir olmasına önem gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

Bozdoğan: "Alt yapı sistemlerini Bowman ile kuracağız"


Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan ise federasyona danışman olan ABD’li yüzme antrenörü Bob Bowman ile 2020 yılına kadar çalışacaklarını kaydetti.

Bowman’dan alacakları danışmanlığın ışığında 6 bölgede olimpik merkez kuracaklarını dile getiren Ahmet Bozdoğan, "Burada bir tek eksiğimiz vardı, antrenör eğitimi. Onu da Bowman ile tamamlayacağız. Bowman ile kuracağımız bir çok şey var. 2020 yılına kadar bir çalışma yapacağız. Alt yapı sistemlerini Bowman ile oluşturacağız. Dünya çapındaki antrenörümüz Dimitri Mancevic yine üst performans grubunda devam edecek. Fakat Bowman’ın ışığı altında sistemi değiştirerek buralara geleceğiz" diye görüş belirtti.

Bob Bowman ise Türkiye’deki antrenör ve yüzücülerle çalışmaktan dolayı çok mutlu olduğunu kaydederek, şunları söyledi:
"Yapılacak çok işimiz var. Yüzmeyi hep beraber ilerleteceğiz. Uzun vadeli planımıza toplantıdan hemen sonra başlayacağız. Öncelikle daha fazla genç insanı buraya çekmeye çalışıyoruz. Öyle bir sistem oturtacağız ki bütün sporcular bu sisteme girecek. Ancak bu sistemi oturmak çok yavaş olacak."

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi de dünyada yalnızca 9 örneği bulunan, sporcuların performanslarını artırmaya yönelik hizmet veren yüksek performans merkezlerinin 10’uncusunun Turkcell’in desteğiyle Türkiye’ye kazandırılacağını vurgulayarak, "Projenin ilk safhasında İzmir’de Halkapınar’da bulunan tesisler yenilenecek ve Yüksek Performans Merkezi faaliyete geçecek. İlerleyen süreçte merkez IAAF ile yapılacak ortak çalışmalarla dünyadaki tüm elit atletlere hizmet verebilecek bir yapıya kavuşturulacak. Merkezin hizmete girmesiyle bilimsel veriler ışığında geleceğimizi görebileceğiz. Bu merkez sporda yeni bir dönem ve üstün başarılar getirecektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Kılıç ve Süreyya Ciliv sponsorluk sözleşmesini imzaladı.
Toplantının sonunda konuşmacılarla milli yüzücüler Kemal Arda Gürdal, Buse Günaydın, Burcu Dolunay, Doğa Çelik, atletler Aslı Arık, Ahmet Coşkun, Ramazan Berber, Nil Sıla Kılıç, atletizm milli takımı antrenörü Dursun Tepeyurt basın mensuplarına poz verdi.

AA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.