Aranızda sadece 3,57 kişi var

Tüm Facebook ile sizin aranızdaki mesafe ne kadar? Facebook, bunu da hesapladı!

08 Şubat 2016, Pazartesi 14:15 Son Güncelleme:
- A +
Aranızda sadece 3,57 kişi var

Dünya nüfusu artarken, herkes ile giderek daha da fazla yakınlaşıyoruz. En azından Facebook kullanıcıysanız, bu durum doğru oluyor. Bugün, firmanın araştırma ekibinin yayınladığı bir blog yazısına göre, Facebook üzerindeki 1.59 milyar aktif kullanıcı, diğer Facebook kullanıcılarına ortalama olarak 3.57 kişi ile bağlılar. ABD için bu sayı 3.46'ya düşüyor.

Dahası, daha fazla insan Facebook'a katıldıkça bu sayı küçülmeye devam ediyor. 2011 yılında bir araştırma, o sırada Facebook'u kullanan 721 milyon kişinin ortalama 3.74 kişi ile diğer kişilere bağlandığını göstermekteydi. Facebook'un araştırma ekibinin de yazdığı üzere "siteyi kullanan insan sayısının iki katına çıkması ile daha bağlantılı olduk ve Dünya'daki herhangi iki kişi arasındaki mesafe azalmış oldu."

Facebook'a giriş yaptıysanız, burada nüfusunun geri kalanına göre çan eğrisinin hangi noktasında olduğunuzu görebilirsiniz. Ayrıca bu eğride CEO Mark Zuckerberg'in ve COO Sheryl Sandberg'in de bağlantı sayılarını görebilmektesiniz.

Tabii ki eğer Facebook kullanıcının pek çoğu gibiyseniz, büyük ihtimalle aslında o kadar sevmediğiniz eski okul arkadaşlarınız, artık görüşmeyi bıraktığınız eski işinizden tanıdıklarınız, çok uzak olan aile üyeleriniz ve benzerleri gibi "rastgele arkadaşlar" grubu toplamış olmanız oldukça olası. Bu yüzden de bu "bağlantıların" hepsi o kadar da anlamlı olmasa da, bu bağlantılar da verilere katılmaktalar ve bizi çok daha bağlantılı göstermekteler.

Resimlerle: Fotoğraflarla Facebook ofisleriDaha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...