Apple'ı Samsung kurtaracak!

Pek çok kez Samsung ile karşı karşıya gelen Apple, bu kez dört gözle rakibinin zaferini bekliyor!

07 Nisan 2015, Salı 14:15
- A +
Apple'ı Samsung kurtaracak!

Samsung ve Apple, pek çok farklı mahkeme salonunda pek çok kez, pek çok farklı patent anlaşmazlığı yüzünden karşı karşıya gelmişlerdi. Ancak, Apple'ın yardımına bu kez Samsung koşabilir gibi gözüküyor.

Şubat ayı içerisinde, Apple'ın iTunes'unun Smartflash LLC'nin sahip olduğu bazı patentleri ihlal ettiği kararına varılmıştı ve Apple'ın 533 milyon dolar ödemesine gerektiği belirlenmişti. Smartflash tarafından aynı teknoloji sebebi ile dava açılan bir diğer firma ise Samsung. Ancak Koreli teknoloji devi, ABD'deki düzenleyicileri, Smartflash'ın bu patentlere sahip olmasının doğru olup olmadığını kontrol etmek gerektiğine inandırmayı başardı. Eğer yeniden yapılacak olan bu araştırma, Smartflash'ın patentlere sahip olmaması gerektiği sonucuna ulaşırsa, Samsung sadece kendisini değil, Apple'ı da 533 milyon dolar ödemekten kurtaracak.

Smartflash'ın sahip olduğu patentler, ödeme sistemleri sayesinde dijital içeriğe erişim metotlarını kapsamakta. Lisans firmasının iddialarına göre, bu patentin bulucusu Patrick Racz, patenti ilk olarak 2002 yılında şarkıcı Britney Spears ile ticarileştirmek istiyordu. Patent mücadeleleri için Fitzpatrick, Cella, Harper & Scinto'nun ofisini yöneten Justin Oliver, Samsung'un patent incelemesi sonuçlanana kadar Apple'ın dayanmasının zor olabileceğini söylüyor. Oliver'ın söylediğine göre, eğer Apple ödemeyi gerçekleştirmek zorunda kalırsa, bu ödemeyi geri almak da çok zor olabilir. Son kararın alınmasının ise yaklaşık olarak bir yıl süreceği belirtiliyor...

Kaynak: CHIP Online

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...