Antalya'ya düşen kar

Haftanın filmlerini Abbas Bozkurt yazdı.

22 Mart 2018, Perşembe 22:08
- A +
Antalya'ya düşen kar
‘Kar’ı izlemiş olanlara filmi sorarsanız, ağızlarından çıkan ilk söz başrol oyuncusu Hazar Ergüçlü’yle ilgili olacaktır. TV dizileriyle adından söz ettirdikten sonra sinema projeleriyle de herkese kendini kanıtlayan Ergüçlü, bütün filmi sırtında taşıyan bir performans sergiliyor. Ama ‘Kar’ sırf bundan ibaret değil. Antalya’daki bir lisede, etraflarındakilere ve ailelerine kan kusturan bir grup ‘serseri’ liselinin etrafında dönen film, sokak ağzını yakalayan diyaloglarıyla benzerlerinin arasından hemen sıyrılıveriyor.

Filmin ana karakteri Müzeyyen ve onun çevresinde dönen bir grup erkeğin hepsi umutsuz vaka gibi gözüküyor. Geleceğe dair hiçbir kaygı taşımıyormuş gibi gözükseler de, aslında tutunacak bir dal, bir çıkış yolu arayan, ‘arızalı’ tipler…

Müzeyyen, anneannesi dışında hayatta hiçbir şeye saygı duymuyormuş gibi gözüken, başına buyruk, cesur bir tip. Emre Erdoğdu’nun senaryosu, Müzeyyen’in güçlü karakterine hakkını verirken, aslında onun bu çetin cevizliğinin saklamaya çalıştığı kırılgan hallerini de başarıyla tasvir ediyor.

Sokak muhabbetleriyle, jilet gibi keskin diyaloglarla gürül gürül akan film, Müzeyyen’in hiç tanımadığı kardeşinin Bolu’dan Antalya’ya gelişiyle yeni bir ton kazanıyor. ‘Kar’ yarattığı güçlü karakterlerin her birine hem şefkat duyuyor hem de onları yargılamasını biliyor. Adana Film Festivali’nde En İyi Kurgu ve Umut Vaat Eden Oyuncu ödüllerini kazanan ‘Kar’ gençlerin dünyasını tasvir eden genç bir yönetmenle bizi tanıştırdığı için de dikkate değer.

Martı

Onur Ünlü’nün imzasını taşıyan en iyi dizilerden ‘Beş Kardeş’te yönetmenlik yapmış olan Erkan Tunç’un ilk sinema filmi ‘Martı’ hem Onur Ünlü etkileri taşıyor, hem de şaşırtıcı derecede özgün olmayı başarıyor. Tuhaf öyküsü, şiirlere yaptığı göndermeler, ‘büyülü gerçekçilik’e göz kırpan senaryosu, ‘Martı’yı son dönemde izlediğimiz küçük bütçeli yerli yapımlar arasında ayrı bir yere koyuyor. Yerli sinemada yeni tatlar arıyorsanız, Öner Erkan ve İrem Sak gibi isimlerin unutulmaz karakterlere hayat verdiği ‘Martı’yı kaçırmayın.


 
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.