Android için yüzde 1 sürprizi

Herkes Android'in güvensiz olduğunu iddia etse de, Google'dan gelen rakamlar tam tersini söylüyor!

07 Nisan 2015, Salı 00:02
- A +
Android için yüzde 1 sürprizi

Kötü amaçlı mobil yazılımların birinci tercihi her zaman Android olmuştur. Ancak Google'ın yayınladığı bir rapora göre, kötü amaçlı yazılımlardan etkilenen cihaz sayısı tahmininizin çok altında.

Kötü amaçlı mobil yazılımların büyük bir kısmı Google'ın ürünleri için yazılırken, raporun iddiasına göre 2014 yılında, Android cihazın yüzde birden daha az bir kısmında kötü amaçlı yazılım bulunmaktaydı. Üstelik bu oran, iddialara göre, eğer insanlar sadece Google'ın Play Store'unu kullansalar, yüzde 0.15'e kadar düşecek.

Android Güvenliği başmühendisi Adrian Ludwig, Android'i güvenli bir platform yapmak için uğraştıklarını belirtiyor. Geçtiğimiz yılın başarısının oldukça önemli olduğunu söyleyen Ludwig, halen gelişim için yer olduğunu da sözlerine ekliyor.

2015 yılında ise, Google Play içerisindeki güvenlik sorunları için daha fazla önlem alındığını söyleyen Ludwig, Google Play dışında da özellikle yüksek riske sahip cihaz ve bölgelerde güvenlik çalışmalarını arttırdıklarını söylüyor.

Genel olarak bakıldığında, 2014 yılında kötü amaçlı yazılımlardan etkilenen cihaz sayısının 2013'e göre yüzde 50 azaldığı gözüküyor. Google'ın söylediğine göre, yaşanan bu azalmanın sebeplerinden biri, daha gelişmiş ve daha güvenli Android sürümlerinin kullanılması iken bir diğer önemli sebep de Google'ın kötü amaçlı yazılımlara sahip uygulamalar için gerçekleştirdiği kontrol sistemindeki geliştirmeler.

Yılın başında, resmi olmayan yazılım mağazalarını kullanan Rus kullanıcılar, en çok etkilenen Android kullanıcıları idi. Ancak Çinli kullanıcıların yaşadıkları kötü amaçlı yazılım sorunlarında da artış bulunmakta ve 2014 yılının sonunda Çin'deki Android cihazların yüzde 4'ü kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmiş durumdaydı.

İşletim sistemi tarafından bakıldığında, geçtiğimiz yıl içerisinde Android ekibi tarafından 79 güvenlik yaması çıkartıldığı, ancak bunların hiçbirinin kritik olarak değerlendirilmediği görülüyor. Firma, yüksek öneme sahip 30 onarma, orta seviyede 41 ve düşük seviyede 8 yama sunmuş durumda. Google'ın güvenlik otoriteleri tarafından uyarılan 25.000'den fazla Play Store uygulaması da ya güncellenmiş, ya da mağazadan kaldırılmış.

Resimlerle: Android ceplere bakım

Kaynak: CHIP Online

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...