Altepe sert tepki gösterdi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Futbol Federasyonu'nun Bursaspor'a verdiği ağır cezalara sert tepki gösterdi.

12 Mayıs 2011, Perşembe 18:52
- A +
Altepe sert tepki gösterdi

Başkan Recep Altepe, Beşiktaş maçı öncesi çıkan olaylar sebebiyle Bursaspor'a TFF tarafından verilen ağır cezalara Büyükşehir Belediye Meclisi'nden sert tepki gösterdi. Bursa halkına büyük haksızlık yapıldığının altını çizen Başkan Altepe, "Federasyonun kararı hukuka uygun bir ceza değil. Bu kararla Bursa halkı ve Bursa şehri cezalandırılmıştır. Her şeyi ile örnek bir kent olan Bursa kavgadan medet ummadan saha içinde ve saha dışında en centilmen takım olarak şampiyon olmuştur. Rakip takımlara bile sıkıntı vermeyecek bir üslupla çalışan bir takımımız fairplayde de şampiyon oldu. 7 Mayıs'ta yaşanan olaylar sahanın dışında, stadyumun güvenlik sahasının dışında gerçekleşmiştir. Bu olayların faturasının Bursaspor yönetimine, futbolcularına, teknik direktörüne ve Bursa'ya kesilmesini kabul edemiyoruz" diye konuştu.

SUÇLULAR CEZALANDIRILMALIYDI

"Suç ve ceza karşılıklıdır" diyen Başkan Altepe, "Ceza, suçu işleyene verilmeliydi. Bu suçu belirlemekle ilgili kurumların, iyi teşhisler yaptıktan sonra suçlu olanların cezalandırılması gerekiyordu. Birinci derece güvenlik bölgesinin dışında yaşanan toplumsal olaydan dolayı maç ertelendi. İyi ki de ertelendi. Maç sonrasında daha ağır sonuçlar olabilirdi. Olaylar, kim oldukları görünen bir takım kişilerle polis arasında yaşandı. Diğer kulübün taraftarları ya da takımıyla ve maçla ilgisi yoktu. Bu cezanın ilgili kişilere kesilmesi gerekiyordu. Bugüne kadar böyle bir uygulama duymadık. Sahaya çıkmadan, maç oynanmadan, bir takımın hükmen mağlup olduğunu ilk kez bu kararda duyuyoruz" dedi.

BURSASPOR'UN ARKASINDAYIZ

İstanbul'da Galatasaray-Leeds United maçı öncesi çıkan olaylarda iki kişinin öldüğünü ve buna rağmen maçın oynandığını hatırlatan Başkan Altepe, "O zaman dahi böyle ağır cezalar verilmedi. Bursa'ya verilen bu cezaları kabullenemiyoruz. Bursa bunu hak etmiyor. Bursamızın gözbebeği olan takımımızın arkasındayız. Bu cezalara cevabı önümüzdeki sezon şampiyonluğa oynayarak göstereceğiz. Bu tür cezaların İstanbul takımlarına uygulanacağına inanmıyorum. Maçtan sonra Futbol Federasyonunun Bursalı üyesi kararı ilk günden verdiklerini belirtir şekilde ağır ceza geleceğini bunu ödeteceğini söylemişti. Deliller konmadan suçlular belirlenmeden başka bir şehirden bunun sonucunu bilmek bildirmek kimsenin haddine değil, şehirle ilgili güvenlikle ilgili raporlar gelince karar verilir. Bu açıklamaları ve kararı kınıyoruz. Olayların ilk gününden yapılan bu açıklama böyle bir hukukçu kişilikle bağdaşmıyor.

TARİHTE BENZERİ YOK

Bu kararın dostlukların tesisini de sağlamayacağını ifade eden Başkan Altepe, "Kararı alanlar iyi düşünmeliydi. Haksız bir karar verirseniz nasıl dostluk tesis edilecek. Hukuk yerine gelir, suçlu olanlar cezasını çeker. Tarihte böyle bir olay olmamıştır" dedi.

İSTİHBARAT ÇALIŞMALARI YETERSİZ

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli de suçlu aramanın suça katkı sağlamakla eş anlamlı olduğunu söyledi. İlk sebebin Bursa ve İstanbul emniyeti olduğunun altını çizen Ayradilli, İstanbul'daki Bursa maçından itibaren emniyet sıkı tedbirler alınması gerektiğine işaret etti. Ayradilli, "İstanbul emniyeti İstanbul'daki maçta yeterli dirayeti gösteremedi. Bursalı taraftarların darp edilmesi Bursa'da yaşanan olayları doğurmuştur. Bursa emniyeti de istihbarat çalışmalarını yeterince yapmamış görünüyor. Bütün bunların altında yatan en önemli sebeplerden biri de Bursa'nın gücünün ve markasının İstanbul'da etkisini sürdürmesidir. Federasyon eyyamcı bir kararla 3 büyüklerin hiçbirine uygulayamayacağı kararı Bursa için vermiştir. İstanbul dukalıklarına teslim olmuştur. Sporda şiddet yasasının ilk uygulandığı yer Bursa ve Anadolu olarak bilerek seçilmiştir. İstanbul takımlarında oynanan birçok maçta olay çıkmıştır, ancak hiç birinde böyle bir ceza uygulanmamıştır" diye konuştu.

PROTESTO ÇAĞRISI

MHP'li Mehmet Demirtaş da geçen yılın lig ve centilmenlik şampiyonu Bursaspor'a telafisi olmayan cezalar verildiğine işaret etti. Stada gelmeyen bir takım ile oynanmamış bir maç için verilen bu cezaların Anadolu kulüplerinin İstanbul kulüplerine mağlubiyeti olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, "Bugün birlik olma zamanıdır. Bursaspor'un yanında dimdik olma zamanıdır. Kara bulutları dağıtma zamanıdır. Bursa halkına da büyük görevler düşüyor. Federasyonun aldığı karar tüm Bursa tarafından protesto edilmelidir" şeklinde konuştu.

CHP'li Dr. Ceyhun İrgil ise, TFF'nin bu kararının bir bildiri ile tarihe not düşecek şekilde kınanması gerektiğinin altını çizdi.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...