Akkuş'tan itiraflar

Halter Federasyonu eski Başkanı Hasan Akkuş, görevde kaldığı sürede dopingle hep mücadele ettiğini belirterek, “Maalesef başarılı olamadık. TADA'nın kurulmasıyla denetim yetkilerimiz de elimizden alındı. Birileri sistemin açıklarından faydalanıyor” dedi

20 Şubat 2013, Çarşamba 11:25
- A +
Akkuş'tan itiraflar

Halterde yaşanan görülmemiş doping skandalının ardından konuşan eski Federasyon Başkanı Hasan Akkuş ilginç açıklamalarda bulundu. Akkuş, “Gelinen son noktada maaalesef başarılı olamadığımızı görüyorum. Bunun sebebi ise halter camiasının bize gerekli desteği vermemesidir. Bir bakıma yalnız bırakıldık. Bu konuda herkesin duyarlı davrandığını söyleyemem. Bu, topyekün üstesinden gelinebilecek bir meseleydi. Ancak camianın tümü bu mücadeleyi sahiplenmedi” diye konuştu.

‘Biz badminton değiliz!’

Türkiye Anti-Doping Ajansı’nın (TADA) kurulmasının dopingle mücadele konusunda önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade eden Hasan Akkuş, “TADA’nın kurulması elbette çok önemliydi, ancak federasyon olarak elimizdeki denetim yetkisinin azalması halteri olumsuz etkiledi. TADA kurulmadan önce biz çok sık denetim yapardık. Dolayısıyla bu, sporcular üzerinde caydırıcı olurdu. TADA kurulduktan sonra halterdeki denetim azaldı. Çünkü TADA tüm branşları aynı kategoriye sokuyor. Oysa halter ile badminton bir değil ki!”

‘Bu bir faciadır’

Milli takımlarda yer alan 16 sporcuda daha yasaklı madde çıkmasını kendisinin de beklemediğini dile getiren Akkuş sözlerine ise şöyle son verdi: “Dopingli çıkan 5 sporcunun ardından diğer tüm sporcuların numunelerini Köln’e gönderme kararı aldım. Ancak bu kadar çok sayıda sporcuda dopinge rastlanması beni de çok şaşırttı. Takıma girenler-girmeyenler toplam 30 sporcunun numunesini göndermiştim. Sonuçta 21’i dopingli çıktı. Bu bir faciadır. Sporcular da şaşkın. Kimin ya da kimlerin yaptığı konusunda onların da bir fikri yok. Öyle anlaşılıyor ki, birileri sistemdeki açıktan faydalanıyor.”          

Hamit Turhan

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.