Açtı ağzını yumdu gözünü

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, son günlerde camiada yaşananlarla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

01 Mayıs 2013, Çarşamba 02:30
- A +
Açtı ağzını yumdu gözünü

“Tamer Kıran çok kıymetli bir arkadaşımdır. Bu istifa diğerleri gibi bir istifa değildir. Kendi isteğiyle görevi bırakmıştır”

“200’ün üzerinde dava varken bunların hiçbirisine iştirak etmeyip, kendisini kandırılmış olarak gören kişi hemen istifa etmelidir”

“31 Mart’ta Beşiktaş’ın UEFA lisansı alabilmesi için başkan olarak gittim ve noterde kulübün vergilerine şahsi kefaletimi verdim”

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, son günlerde camiada yaşananlarla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Orduspor maçında yaşanan olaylara değinerek söze başlayan Fikret Orman, “Olaylar nedeniyle Tamer Kıran’ın istifa etmesi beni çok üzmüştür. Kendisinin olaylarla hiçbir ilgisi yoktur. Elmalarla armutları karıştırmayalım. Bu organize bir olay değildir. Kendisi Beşiktaş için gecesini gündüzüne katıp çalışan bir insandır. Kendi iradesiyle istifasını vermiştir. Bu daha önceki gibi normal bir istifa değildir. Yaşanan olayın vehametinden dolayı çok üzgünüm. Beşiktaş’a yeni ve düzgün insanlar kazandırmak isterken, böyle insanların kırılmasından üzgünüm” dedi.

Erdoğan’ın istifasını istedi

Tamer Kıran’ın istifasının ardından Levent Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara değinen Beşiktaş Başkanı, “Yönetim kurulunun içinde olup da kamuoyunun önüne çıkarak kendisini kandırılmış olarak gören kişi hemen istifa etmelidir. Benim ve arkadaşlarımın kimseyi kandırdığı yoktur. Beşiktaş’ın 200’ün üzerinde davası varken bunların hiçbirisine iştirak etmeyip, Beşiktaş kongresi yaklaştı diye bu hareketlere girmeyi tasvip etmiyorum. Başkan olmayı çok istiyorsa çıksın aday olsun. Öyle radyo radyo dolaşmakla olmaz bu işler. Levent Erdoğan’ın hemen bugün (dün) istifa etmesini istiyorum” diye konuştu.

“Şu anki tüzük işimize gelir”


Yapılacak olan tüzük tadil kongresinin üzerinde duran Fikret Orman, “Benim sözlerim kural ya da kanun değildir. Tüzük de buna göre hazırlanmıştır. Amacımız tüzüğün müsaade ettiği hareketleri engellemek ve genel kurulun iradesini mutlak kılmaktır. Açıkçası biz iktidarız ve bize en uygun tüzük şu anda gündemde olanıdır. Bize her imkanı sağlıyor. Beşiktaş’ta borçlar ödenmeye ve her şey iyiye gitmeye başlayınca iç hesaplaşmalar tüzük üzerinden yapılmaya başlandı. Beşiktaş’ın anayasası üzerinden yapılan bu hesaplaşmaları samimiyetsiz buluyorum. İsteyen genel kurulda aday olabilir” ifadesini kullandı.

“Eski bütçe geçersiz”

Şubat ayında onaylanan bütçenin bir geçerliliğinin olmadığını ifade eden Orman, “Bir futbol takımının Şampiyonlar Ligi’ne katıldığı bütçeyle, katılmadığı bütçe bir değildir. Biz Şampiyonlar Ligi’ne katılacağız diyerek bir bütçe yaptığımızda bunun geçerliliği olmaz. Esas olan kongrenin sezon bittikten sonra yapılmasıdır. Sonra çıkarsınız genel kurul önüne, ‘Bizim gelecek seneki bütçemiz bu, buna göre yöneteceğiz’ dersiniz. Borçlanarak genel kurula getmeyeceksiniz. Beşiktaş’ta bundan sonra yetki alan, kendi yetkisini kullanacak. Kendi döneminiz hariç masraf yapmayacaksınız. 3 senelik geldiyseniz, kendi döneminizin gelirlerini kullanma yetkisine sahip olacaksınız” dedi.

‘Statla ilgili sıkıntı yok’

Tüzüğe sadece 3 konuda müdahil olduğunu söyleyen Orman, “Başkanlığın 2 dönemle sınırlanmasını istedim. Herkes geldiği gibi gitmesini de bilmeli. Tüzüğü madde madde incelendiğinde yüzde 95’i Beşiktaş’ın yönetim kurulu üyelerinin yetkisini azaltırken, denetleme kurulunun yetkilerini artırıyor. Bunun yanı sıra ’2016 senesine kadar geçiş dönem olsun dedik. Kulübün bütün vergilerine şahsi kefaletimi verdim. Bütün borçları üzerine alan birisi, kendisini kurtarmak için 2016 yazar mı?” diye konuştu. Stadın sezon sonunda yıkılacağını da ifade eden Kartal’ın patronu, “Stat inşaatına başlayacağız. İzin konusunda sıkıntı yok. Beşiktaş’ın binlik ve beşbinlik planları askıya çıktı ve itiraz olmadı” diyerek sözlerini noktaladı.

Orhan Yıldırım

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.